Znášajú muži prechladnutie skutočne horšie ako ženy? Nová štúdia tvrdí, že áno!

Ženy sú síce nežnejším pohlavím, no chrípku a prechladnutie zvládajú lepšie ako muži. Čomu za to vďačia vám prezradíme v článku.
Možno ste sa už aj vy stretli so situáciou, kedy je muž prechladnutý alebo má chrípku a ide z tejto choroby doslova „umrieť“. Na túto tému vzniklo veľa vtipov, no zdá sa, že majú reálny podklad. To aspoň tvrdí najnovší výskum z John Hopkins University.
Čítajte: Prečo je lepšie byť ženou? 10 prekvapivých výhod
Členovia výskumného tímu skúmali správanie buniek z nosa mužov aj žien, keď ich vystavili pôsobeniu chrípkovému vírusu a estrogénu. Práve tento hormón významne znižuje ďalšiu reprodukciu chrípkového vírusu – ale iba v bunkách žien. Pritom práve miera reprodukcie vírusu určuje, aká silná a dlhá bude chrípka.
Muži síce tiež produkujú estrogén, no podľa vedcov ich bunky nemajú k dispozícii pre tento hormón toľko receptorov, ku ktorým by sa estrogén mohol naviazať. Ženy sú teda v značnej výhode, pretože ak sa ich bunky posilnia estrogénom aspoň deň pred stretom s vírusom, sú omnoho odolnejšie voči reprodukcii vírusu.
Ak chcete vedieť, ktorý receptor estrogénu má protivírusový účinok, ide o tzv. receptor beta.
Čítajte: Prečo žijú ženy dlhšie ako muži?
Estrogén sa aj v minulých výskumoch ukázal byť mimoriadne účinným hormónom. Pri predchádzajúcich štúdiách, ktoré sa realizovali na opiciach, pomáhal organizmu vzdorovať (nie eliminovať) vírusu HIV. Podobne reaguje aj na žltačku alebo ebolu.
V rámci tohto výskumu ale vedci upozorňujú, že skúmali účinky konštantne vysokej hladiny erstrogénu. Tú mávajú len ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu alebo terapiu. U žien sa koncentrácia estrogénu prirodzene mení.
Čítajte: Najlepšie potraviny pre zdravie mužov
Tento výskum ale priniesol zaujímavý podklad pre ďalšie štúdie estrogénu a jeho účinkov na telo, nielen z hľadiska reprodukcie, ale aj jeho ďalších funkcií v organizme.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.