Islamský štát sa pokúsi vyviezť chemické zbrane, varuje CIA
- 11:02 14.02.2016
- BRATISLAVA

Islamský štát niekoľkokrát pri svojich bojových operáciách použil chemické zbrane a je schopný samostatne vyrobiť chlór i horčicový plyn.
Brennan nevylúčil ani možnosť exportu týchto látok z islamistami ovládaných území Sýrie a Iraku "na Západ s cieľom dosiahnuť zisku". Upozornil, že práve vzhľadom na tieto fakty je nutné preťať rozličné trasy, ktoré džihádisti používajú na prepravu kontrabandu.
Výňatky z Brennanovho interview pre CBS sa objavili len dva dni po tom, ako sa v podobnom duchu pred jedným z výborov amerického Kongresu vyjadril aj riaditeľ americkej Národnej spravodajskej služby (DNI) James Clapper. Ten súčasne pripomenul, že od roku 1995 ide o prvý prípad, keď je extrémistická skupina schopná vyrobiť a použiť chemickú útočnú látku. Clapper mal na mysli útok sarinom, ktorý v roku 1995 v tokijskom metre spáchala sekta Najvyššia pravda (Óm šinrikjó).
Vláda kurdskej autonómie na severe Iraku vlani informovala, že časť príslušníkov jej polovojenských oddielov péšmarga bola vlani v auguste počas bojov s IS vystavená útoku yperitom, čo dokázali aj výsledky ich krvných testov. Časť z kurdských vojakov sa potom liečila v zahraničí. Situácia v Sýrii, kde od marca 2011 pokračuje ozbrojený konflikt, sa vyostrila po zverejnení správ, že sýrska vládna armáda v auguste 2013 použila chemické zbrane.
Napriek neschopnosti zhodnúť sa v otázkach ukončenia sýrskej občianskej vojny pripravili vtedy Rusko a USA spoločný plán zneškodnenia chemických zbraní v Sýrii. Na jeho plnenie dozerala Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorá koncom októbra 2014 oznámila zničenie 97,8 percenta chemikálií vhodných na vojenské účely, ktoré boli predtým vyvezené zo Sýrie.
Spojené štáty vyvíjali tlak na BR OSN, aby umožnila postihovať chlórových útokov, ktoré sa údajne v Sýrii stále odohrávajú. Chlór totiž nie je oficiálne považovaný za bojovú látku a Sýria ho preto nemusela deklarovať v rámci zneškodňovania svojho chemického arzenálu. Bojové látky údajne použil aj IS.
Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) začiatkom augusta minulého roku prijala rezolúciu s cieľom postihovať páchateľov útokov chemickými zbraňami v Sýrii. Následne BR OSN začiatkom septembra 2015 súhlasila s vytvorením medzinárodného vyšetrovacieho orgánu, ktorý bude môcť určovať zodpovednosť za chemické útoky v Sýrii. Má ísť o spoločný orgán OSN a Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) so sídlom v Haagu.

Zelenskyj je pripravený osobne sa stretnúť s Putinom v Turecku
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je pripravený tento týždeň osobne sa stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Trump: Ukrajina by mala „okamžite“ súhlasiť s priamymi rokovaniami s Ruskom
Trump vyzval Ukrajinu, aby „okamžite“ súhlasila s návrhom Vladimira Putina na priame rokovania medzi oboma krajinami, ktoré by sa mali uskutočniť vo štvrtok v Istanbule.

India tvrdí, že pri útokoch na území Pakistanu zabila viac ako 100 militantov
Pri útokoch indickej armády na Pakistanom kontrolovanú časť sporného regiónu Kašmír a na území samotného Pakistanu zahynulo viac ako 100 príslušníkov militantných skupín vrátane viacerých ich vodcov.

Autobus sa zrútil z útesu, zahynulo 21 ľudí a 35 sa zranilo
Nehoda autobusu si v nedeľu na Srí Lanke vyžiadala 21 mŕtvych a 35 zranených, uviedol policajný hovorca. Autobus dostal šmyk a zrútil sa z útesu.

Slováci majú prvé tri body, Slovinsko zdolali 3:1
Slovenskí hokejisti si pripísali prvé víťazstvo na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme.