Americký súd začal proces pre ropnú katastrofu z roku 2010
- 8:48 26.02.2013
- NEW ORLEANS

V pondelok sa na súde v meste New Orleans na juhu USA začal dlho očakávaný súdny proces, v ktorom vlády, firmy a jednotlivci žalujú niekoľko spoločností na čele s koncernom BP za katastrofu, pri ktorej v roku 2010 na ropnom vrte zomrelo 11 ľudí a do Mexického zálivu vytiekli 4 mil. barelov ropy.
Vedenie spoločnosti BP však cítilo tlak vytiahnuť z výkonu vrtu maximum, povedal právnik Jim Roy, ktorý v spore zastupuje ďalších žalobcov, ktorí sa nezúčastnili minuloročného mimosúdneho vyrovnania s BP v hodnote 8,5 mld. USD. "Výroba na úkor ochrany. Zisk na úkor bezpečnosti," dodal Roy.
BP bude na súde musieť dokázať, že jej chyby nenapĺňajú právnu definíciu hrubej nedbalosti, ktorá by bola potrebná na požadovanie najvyššej možnej miery odškodného.
Toto obvinenie spoločnosť neustále odmieta. Bude sa však musieť brániť aj spoluobvineným dodávateľským spoločnostiam, ktoré pri otázke zodpovednosti na seba navzájom ukazujú prstom. Väčšina pozorovateľov napriek tomu predpokladá, že prípad sa urovná ešte pred tým, ako súd dospeje k verdiktu.
Spoločnosť BP už doteraz investovala alebo prisľúbila investovať 37 mld. USD na odstraňovanie ekologických a ekonomických následkov, vyplácanie a urovnávanie sporov a na pokuty.
Zodpovednosť však môže potenciálne siahať do stoviek miliárd, ak súd rozhodne, že sa firma naozaj dopustila hrubo nedbalého konania. Zoznam žalobcov je dlhý, keďže ropná škvrna zasiahla veľkú časť južného pobrežia USA od Texasu až po Floridu a ohrozila živobytie a ekonomiky štátov závislých na rybolove a turizme. Akékoľvek náhrady škody nariadené súdu by sa okrem toho pridali k miliardám dolárov, ktoré firme hrozia vo forme pokút. Na pokrytie nákladov spojených s katastrofou spoločnosť BP už predala niektoré svoje aktíva, vrátane starších a menších aktivít v Mexickom zálive.

Trump: USA získajú z dohody o nerastoch s Ukrajinou viac ako 350 miliárd dolárov
Americký prezident Donald Trump očakáva, že dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou môže Spojeným štátom priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov (307,75 miliardy eur).

SKDP: Podnikateľom sa tento rok zmenili niektoré pravidlá pri finančnom lízingu
Finančný lízing je obľúbeným spôsobom, ako firmy financujú nákup osobných a nákladných vozidiel, strojov, technológií či nehnuteľností.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur
Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne
Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ
Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.