NASA zrušila vypustenie sondy určenej na výskum Marsu

Odrieknutý marcový termín by mohol celú misiu InSight výrazne oddialiť alebo vážne ohroziť, pretože lety k Marsu sú možné len každé dva roky.
Dôvodom je netesnosť vákuového tesnenia dôležitého meracieho prístroja, ktorú sa nepodarilo opraviť ani na druhý pokus, uviedla NASA vo vyhlásení zverejnenom v utorok. Podľa NASA nie je možné poruchu seizmografu vyvinutého francúzskou kozmickou agentúrou CNES opraviť do plánovaného termínu. Nový dátum štartu zatiaľ nebol určený.
Názov sondy je akronymom z anglického mena Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport. Cieľom misie je umiestniť na povrch Marsu stacionárnu sondu, ktorá bude vybavená citlivým seizmometrom umožňujúcim zaznamenávať zemetrasenia a sondou na meranie tepelného toku v kôre. Tieto hlavné prístroje by mali pomôcť odhaliť, či je planéta stále geologicky aktívna.
Odrieknutý termín by mohol celú misiu výrazne oddialiť alebo vážne ohroziť, pretože lety k Marsu sú možné len každé dva roky. Najbližšie štartovacie okno bude k dispozíci až v máji 2018. NASA sa však ešte nerozhodla, či bude dovtedy čakať vzhľadom na obmedzené rozpočtové zdroje. Ďalšie projekty týkajúce sa Marsu vrátanie vyslania ľudskej posádky po roku 2030 nie sú týmto nezdarom ohrozené.
Misia InSight bola vybraná ako víťazný návrh v rámci amerického programu Discovery v auguste 2012. Náklady sú stanovené v maximálnej výške 425 miliónov dolárov bez zahrnutia ceny štartovacie rakety. Štartovacie okno bolo stanovené od 8. do 27. marca 2016 a sondu mala vyniesť americká nosná raketa Atlas V.

Užívanie antibiotík v ranom veku môže u dievčat spôsobiť predčasnú pubertu
Dievčatám, ktorým boli počas prvého roka a najmä počas prvých troch mesiacov života podávané antibiotiká, hrozí predčasný nástup puberty.

V Bratislave sa bude konať Deň svetla, prinesie diskusiu i experimenty
Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave pripravuje tretí ročník podujatia Deň svetla. Konať sa bude 16. mája pri príležitosti Medzinárodného dňa svetla.

Zrenie rajčín a pomalšie starnutie ľudí a zvierat reguluje rovnaký proces
Zrenie paradajok reguluje ten istý proces, ktorý prispieva aj k regulácii dĺžky života a zdravia ľudí a živočíchov, uvádza nová štúdia.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.