Postrach Slovákov – rakovina pankreasu

Na Slovensku je celosvetovo druhý najvyšší výskyt rakoviny pankreasu. Dá sa jej prítomnosť určiť podľa symptómov? A čo vedie k jej samotnému vzniku? Prečítajte si, čo o tejto zákernej diagnóze vieme.
Karcinóm pankreasu patrí k najťažším formám rakoviny, aké poznáme. Väčšinou sa diagnostikuje neskoro a viac ako 90% pacientov zomiera. Práve kvôli vysokej úmrtnosti sa investuje pomerne málo zdrojov na výskum tejto rakoviny (v porovnaní s inými druhmi).
Čítajte: Rakovina krčka maternice: Nepodceňte týchto 10 signálov!
Celosvetovo patrí na 4. miesto v počte úmrtí na následky chorôb vo vyspelých krajinách. Slovensko je druhá krajina, v ktorej sa rakovina pankreasu najčastejšie vyskytuje. V súčasnosti s ňou u nás bojuje viac než 800 pacientov. Pritom iba jeden z 20 má šancu dožiť sa ďalších päť rokov. Je to spôsobené dvoma faktormi – neskorou diagnostikou a odolnosťou voči dostupnej liečbe.
Rizikové skupiny
Najviac prípadov sa odhalí po 50. roku života. Rakovina pankreasu sa častejšie vyskytuje u mužov, no nie je výnimkou ani u žien. Riziko jej vzniku rastie vtedy, ak ste dlhodobý fajčiar, stravujete sa jedlom s vysokým obsahom tuku a často konzumujete alkohol. Pravdepodobnosť ešte zvyšuje cukrovka, obezita a ochorenia pankreasu – napríklad chronický zápal.
Symptómy a diagnostika
Táto rakovina žiaľ nemá jednoznačné symptómy, ktoré na ňu jasne poukážu, ako je tomu napríklad pri rakovine prsníka, kde si žena nahmatá hrčku. Pacienta k lekárovi privedú pomerne bežné tráviace ťažkosti:
- Narastajúca bolesť brucha
- Nechutenstvo a náhla strata hmotnosti
- Nevoľnosť aj pri malých a zdravých porciách jedla
- Žlté sfabenie pokožky, tmavší moč
- Častá zápcha alebo naopak hnačka
- Svrbivosť pokožky a nezvyčajná únava
Čítajte: Rakovina pľúc: 10 počiatočných signálov, ktoré by ste nemali ignorovať
V súčasnosti chýba jasný skríningový test, ktorý by jednoznačne preukázal prítomnosť rakoviny pankreasu. Príznaky sa spočiatku pripisujú zvyčajným gastrodiagnózam a tlmia sa bežnými liekmi. Nádory je pomerne ťažké odhaliť aj pomocou odborného vyšetrenia, pretože sa môže doslova „skryť“ za okolité orgány. K definitívnej diagnóze sa pacient zvyčajne dostane až po dlhšom časovom období, keď sa vylúčia ostatné ochorenia.
Priebeh a možnosti liečby
Aj pri včasnej diagnostike býva s liečbou veľký problém, pretože nádory zvyknú prežívať a sú odolné voči známej a dostupnej liečbe. Pri ranom štádiu je prvý krok operácia, počas ktorej sa odstraňuje nádor.
Ďalej nasleduje rádioterapia a chemoterapia. Tie však pri tomto type rakoviny nie sú dostatočne účinné. V neskoršom štádiu sa lekári zameriavajú na predĺženie a skvalitnenie života pacienta s týmto ochorením. Dôležité je, aby sa nešírila do iných uzlín alebo metastázovala do iných orgánov.
Čítajte: Pesticídy zvyšujú riziko rakoviny u detí
Napriek malej podpore výskumu rakoviny pankreasu aj toto odvetvie napreduje. Lekári teda môžu pacientom ponúknuť účasť na klinických a experimentálnych štúdiách, kde im budú podávané nové lieky a liečebné metódy.

Prejedanie počas tehotenstva ovplyvňuje mozog dieťaťa. Následky sú na celý život
Nadbytok kalórií počas vývoja môže zmeniť mozog dieťaťa a podnietiť prejedanie v dospelosti.

Táto riasa dokáže zmierniť bolesti brucha a nadúvanie
Riasa pomáha aj ľuďom so syndrómom dráždivého čreva.

Nebezpečný emfyzém vám môže prederaviť pľúca. Ako ho rozoznať od menej závažných ochorení?
Sťažené dýchanie je len jeden z varovných príznakov emfyzému pľúc. Naučte sa odlišovať toto nebezpečné ochorenie od iných, menej závažných.

Matcha čaj má prekvapivý vplyv na psychiku
Obľúbený prášok má účinok aj na duševné zdravie.

Toto musíte urobiť, aby vaše dieťa nemalo alergiu na arašidy
Vedci objavili spôsob, ako výrazne znížiť riziko alergie detí na arašidy.