• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.1.2019Meniny má Dalibor
-1°Bratislava

Rakovina pľúc: 10 počiatočných signálov, ktoré by ste nemali ignorovať

  • 19:40 23.11.2015
  • Bratislava
Rakovina pľúc: 10 počiatočných signálov, ktoré by ste nemali ignorovať

Až štvrtina úmrtí z rakovinového ochorenia je spôsobená rakovinou pľúc. Najrizikovejšou skupinou sú fajčiari, ktorí tvoria až 90% pacientov. Či už medzi nich patríte alebo nie, počiatočné signály tejto choroby by ste si mali pozorne všímať.

Chronický kašeľ

Každého občas potrápi kašeľ, no ak trvá dlhšie ako tri týždne a nemáte žiadne iné príznaky choroby, môže ísť o jeden zo signálov, že sa v pľúcach rozvíja rakovina. Kašeľ môže byť „suchý“ aj hlienovitý, pričom po čase bude spôsobovať bolesti smerujúce až do ramien. V takomto stave je vhodné absolvovať RTG vyšetrenie.

Vykašliavanie krvi

Alebo odborne hemoptýza je dôvod na skutočné znepokojenie. Nie vždy totiž znamená rakovinu, často je aj príznakom vážnych infekčných ochorení, napríklad tuberkulózy, bronchitídy alebo zápalu pľúc. Hemoptýza je veľmi silný podnet organizmu, ktorý by ste rozhodne nemali ignorovať. Nielen pre vlastné zdravie, ale aj kvôli bezpečnosti ľudí okolo vás.

Sipot alebo chrčanie pri dýchaní

Keď sa dýchacie cesty stiahnu z dôvodu ochorenia, zablokovania alebo zápalu, výsledkom je sípavý alebo chrčivý zvuk pri nádychu a výdychu. Podobné príznaky má aj astma alebo niektoré kardiovaskulárne diagnózy, no ak patríte ku fajčiarom, je to veľmi pravdepodobne symptóm začínajúceho ochorenia pľúc.

Rýchlo sa zadýchate

Až deväť z desiatich pacientov s diagnostikovanou rakovinou pľúc má tento symptóm. Stáva sa to, samozrejme, aj zdravým ľuďom, no ak sa zadýchate po prejdení jedného poschodia, s vašimi pľúcami alebo srdcom niečo rozhodne nie je v poriadku.

Čítajte: Príznaky chorôb, ktoré muži najčastejšie podceňujú

Bolesti v hrudi a v kostiach

Bolesť v hrudi, ktorá sa zhoršuje pri kašli, smiechu alebo hlbokom nádychu je príznak rakoviny pľúc. Pri jej rozšírení sa bolesť prenesie doslova na kosti a bolesť budete pociťovať aj v ramenách, krku a rukách.

Časté respiračné a infekčné ochorenia

Ak ste čoraz častejšie odkázaní na antibiotiká, pretože vás trápi opakujúca sa bronchitída či zápal pľúc, zrejme máte vážnejšiu diagnózu v pozadí. Sledujte pozorne, či vám antibiotiká zaberajú a či ich pri liečbe nevyužívate príliš často.

Problém s prehĺtaním

Označuje sa odborným termínom dysfágia a zažívame ju pomerne často, najmä pri angíne, alergiách alebo obyčajnom zápale hrdla. Ak ale nie ste chorí a zažívate tento stav niekoľko týždňov, prípadne sa zhoršuje, mali by ste vyhľadať lekára.

Zachrípnutý hlas

Chrapľavý hlas je síce veľmi príťažlivý, ale pre vaše hlasivky neznamená nič dobré. Signalizuje zvyčajne to, že ich určitá vec dráždi a spôsobuje zápal, čo vedie k zmenám v hlase. Nemusí to byť nutne rakovina, podobná reakcia vzniká aj pri laryngitíde, astme a pri pravidelnom pálení záhy.

Náhle ubúdanie hmotnosti

Ak ste nijako neupravili stravovanie a nepridali pohyb, náhla strata hmotnosti síce poteší, no býva aj výstražným znamením. Náhla strata hmotnosti je príznakom rakoviny vo všeobecnosti a vykazuje ju šesť z desiatich pacientov.

Čítajte: Rakovina krčka maternice: Nepodceňte týchto 10 signálov!

Zmeny na nechtoch

Ak ste mali ploché nechty a lôžka sa bez mechanického poškodenia začnú dvíhať do jemného oblúka, je to jeden z príznakov rakoviny pľúc. Zmeny na nechtoch, ako je aj lámavosť, mäkkosť nechtu alebo pokožky v okolí nechtov sú spôsobené nedostatkom kyslíka v krvnom obehu. To signalizuje buď problém s pľúcami alebo s krvným obehom (srdcom). Tento príznak majú traja z desiatich diagnostikovaných pacientov.

Často robíme tú chybu, že si nevšímame zdanlivo „nezávažné“ signály od nášho organizmu, čo platí aj v prípade nástupu rakoviny. Rozhodne vyhľadajte lekára, ak u vás pretrvávajú hocaké zdravotné problémy dlhšie, než dva týždne.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, mercola.com, top10homeremedies, Foto: flickr.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Iba jedno užitie marihuany dokáže zmeniť štruktúru mozgu

Iba jedno užitie marihuany dokáže zmeniť štruktúru mozgu

20:02 18.01.2019Zdravie

Užívanie marihuany má permanentný účinok na mozog.

Urológ: Zamedziť úniku moču sa dá cvičením aj obmedzením fajčenia

Urológ: Zamedziť úniku moču sa dá cvičením aj obmedzením fajčenia

14:32 18.01.2019Zdravie

Najjednoduchší spôsob, ako zamedziť úniku moču u obéznych pacientov, je schudnúť. Fajčiarom pomôže zbaviť sa cigarety.

9 druhov soli a ich účinky na vaše zdravie

9 druhov soli a ich účinky na vaše zdravie

21:00 17.01.2019Zdravie

Spoznajte rôzne druhy soli a zistite, ktorá je pre vás najvhodnejšia.

Vývar dokáže podporiť zdravie srdca. Uvarte si ten správny!

Vývar dokáže podporiť zdravie srdca. Uvarte si ten správny!

20:01 17.01.2019Zdravie

Vývary sa tešia veľkej popularite a podľa nedávnych štúdií dokonca pomáhajú zdraviu srdca.

Menštruácia počas tehotenstva – je to normálne?

Menštruácia počas tehotenstva – je to normálne?

19:32 16.01.2019Zdravie

Je normálne, ak sa v tehotenstve dostaví menštruácia? Kedy treba zvážiť návštevu lekára?