• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 17.5.2025Meniny má Gizela
Bratislava

FIFA akceptovala sedem prihlášok do volieb prezidenta

  • 12:35 28.10.2015
  • ŽENEVA
FIFA akceptovala sedem prihlášok do volieb prezidenta

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) akceptovala iba sedem prihlášok do predčasných volieb prezidenta, ktoré sa uskutočnia 26. februára 2016.

V medializovanej osmičke uchádzačov napokon chýba bývalý reprezentant Trnidadu a Tobaga David Nakhid, ale nie prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Michel Platini, hoci ten má zastavený výkon funkcie na 90 dní. FIFA na svojej oficiálnej stránke oznámila, že prihlášky podali Michel Platini, Gianni Infantino, šejk Salman Bin Ibrahim Al Chalífa, Musa Bility, Ali bin Al-Husejn, Tokyo Sexwale a Jérome Champagne. Nakhid nenazbieral potrebný počet päť nominácií od členských krajín.

Platiniho pozícia je špecifická. Trojčlenná volebná komisia na čele s Domenicom Scalom nebude jeho prihlášku brať do úvahy, pokiaľ zostane jeho trest v platnosti. V prípade zrušenia suspendácie komisia rozhodne, či ho zaradí medzi kandidátov.

Zvyšných šesť uchádzačov čaká štandardná predvolebná procedúra. Štatút oficiálneho kandidáta im udelí v novembri volebná komisia na základe previerky etickej bezúhonnosti, ktorú riadi žalobca etickej komisie Cornel Borbely.

Vizitky uchádzačov o post prezidenta FIFA v predčasných voľbách:

Gianni Infantino
vek: 45 (nar. 23. marca 1970 v Brigu/Švaj.)
národnosť: talianska, švajčiarska
angažovanie vo futbale: 15 rokov
súčasná pozícia: generálny sekretár UEFA (od roku 2009)
predchádzajúce pozície: v UEFA začal pracovať v roku 2000 ako právnik a generálny sekretár Centra pre športové štúdie (CIES) na univerzite v Neuchateli
povedal o svojej kandidatúre: "Môj program bude postavený na potrebe reformy, aby FIFA skutočne slúžila záujmom všetkých 209 národných asociácií, veľkých aj malých a aby sa na vrchol snaženia v nej dostal futbal a jeho rozvoj."

Tokyo Sexwale
vek: 62 (nar. 5. marca 1953 v Johannesburgu/JAR)
národnosť: juhoafrická
angažovanie vo futbale: 7 rokov
súčasná pozícia: banský magnát
predchádzajúce pozície: bojovník proti apartheidu, 13 rokov strávil vo väznici na Robben Islande, bývalý člen vlády a tiež jednotky FIFA proti diskriminácii
povedal o svojej kandidatúre: "FIFA momentálne prežíva nočnú moru. Ľudia ju považujú za najväčšiu zločineckú organizáciu na svete. Vo FIFA stratili kontrolu nad tokom peňazí. Stačí sledovať peniaze. Pretože zanechávajú stopy. Na všetkých zostávajú odtlačky prstov."

princ Ali bin al-Husejn
vek: 39 (nar. 23. decembra 1975 v Ammáne/Jord.)
národnosť: jordánska
angažovanie vo futbale: 16 rokov
súčasná pozícia: prezident Jordánskej futbalovej asociácie
predchádzajúce pozície: viceprezident FIFA a prezident Ázijskej futbalovej konfederácie.
povedal o svojej kandidatúre: "Svetový šport si zaslúži svetové vedenie - medzinárodnú federáciu, korá bude skutočne slúžiť jej členom a bude príkladom v morálke, transparentnosti a dobrom riadení."

Musa Bility
vek: 48 (nar. 6. apríla 1967 v Saclepee/Libéria)
národnosť: libérijská
angažovanie vo futbale: 5 rokov
súčasná pozícia: prezident Libérijskej futbalovej asociácie
predchádzajúce pozície: podnikateľ, zastáva súčasne vysoký riadiaci post v Srimex Oil and Gas Enterprise, najväčšom dovozcovi ropy v Libérii
povedal o svojej kandidatúre: "Všetci sa zhodneme na tom, že futbal čelí ťažkému obdobiu. Takéto časy potrebujú silných vodcov."

Michel Platini
vek: 60 (nar. 21. júna 1955 v Joeufe/Fr.)
národnosť: francúzska
angažovanie vo futbale: 43 rokov
súčasná pozícia: prezident UEFA (od roku 2007), viceprezident FIFA - na 90 dní suspendovaný etickou komisiou FIFA, čo môže byť prekážkou v udelení štatútu kandidáta
predchádzajúce pozície: ako profesionálny futbalista úspešne pôsobil v Nancy, Saint-Étienne a Juventuse Turín. Bol kapitánom francúzskej reprezentácie, ktorá v roku 1984 získala titul majstrov Európy. V rokoch 1988 - 1992 bol trénerom francúzskeho národného tímu, následne v rokoch 1992 - 1998 jedným z prezidentov organizačného výboru majstrovstiev sveta 1998, od roku 2000 viceprezident Francúzskej futbalovej federácie, od roku 2002 člen výkonného výboru FIFA
povedal o svojej kandidatúre: "Spolieham sa na vašu podporu a našu spoločnú lásku k futbalu. Spoločne môžeme desiatkam miliónov futbalových fanúšikov dať to, čo od FIFA očakávajú: jednotu, solidaritu a vzor správania. Organizáciu, ktorá bude mať úctu a bude tu pre ľudí."

Jérome Champagne
vek: 57 (nar. 15. júna 1958 v Paríži/Fr.)
národnosť: francúzska
angažovanie vo futbale: 17 rokov
súčasná pozícia: konzultant pre medzinárodný futbal
predchádzajúce pozície: diplomat, 11 rokov pracoval pre FIFA ako vedúci a poradca prezidenta Seppa Blattera, odišiel v roku 2010
povedal o svojej kandidatúre: "V čase, keď FIFA viac ako čokoľvek iné potrebuje otvorený dialóg o svojej budúcnosti a reformách, sme v prvých mesiacoch predvolebnej kampane svedkami kontroverzných udalostí a zákulisných dohôd."

šejk Salman Bin Ibrahim Al Chalífa
vek: 49 (nar. 2. novembra 1965 v Riffe/Bahrajn)
národnosť: bahrajnská
angažovanie vo futbale: 17 rokov
súčasná pozícia: prezident Ázijskej futbalovej konfederácie a viceprezident FIFA
predchádzajúce pozície: prezident Bahrajnskej futbalovej asociácie
povedal o svojej kandidatúre: "Nechcem byť iba prezidentom vykonávajúcim svoj úrad. Myslím si, že našou úlohou je pritiahnuť správnych ľudí, priviesť do FIFA skutočných profesionálov."
Zdroj: WebNoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slovenskí hokejisti zdolali v 2. zápase kvalifikácie Maďarsko

Slovenskí hokejisti zdolali v 2. zápase kvalifikácie Maďarsko

20:39 30.08.2024Športové

Slovenskí hokejisti uspeli vo svojom druhom zápase na finálovom kvalifikačnom turnaji o ZOH 2026.

Futbalový šampionát v roku 2025 sa uskutoční na Slovensku

Futbalový šampionát v roku 2025 sa uskutoční na Slovensku

18:05 25.01.2023Športové

Majstrovstvá Európy futbalistov 21 rokov sa v roku 2025 uskutočnia na Slovensku. Rozhodol o tom Výkonný výbor Európskej futbalovej únie na stredajšom zasadnutí vo švajčiarskom Nyone.

Vlhová viedla po 1. kole obr. slalomu:

Vlhová viedla po 1. kole obr. slalomu: "Veľmi ťažké podmienky"

11:35 10.12.2022Športové

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa usadila na čele po 1. kole sobotného obrovského slalomu Svetového pohára.

Verstappen vybojoval na záver sezóny F1 v Abú Zabí 15. víťazstvo

Verstappen vybojoval na záver sezóny F1 v Abú Zabí 15. víťazstvo

16:10 20.11.2022Športové

Holandský pretekár Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Abú Zabí, záverečných 22. pretekoch sezóny F1.

Vlhová priznala, že po tomto momente uvažovala o konci kariéry

Vlhová priznala, že po tomto momente uvažovala o konci kariéry

16:21 15.11.2022Športové

"Cítila som sa úplne prázdna,“ uviedla Vlhová pre Blick.