Slovinsko mení zákon o obrane, aby s ochranou hraníc pomohla aj armáda
- 15:43 20.10.2015
- Ľubľana

Slovinská vláda navrhla zmeny v zákone o obrane v noci nadnes po tom, ako v pondelok dorazilo na slovinské územie z Chorvátska 8000 migrantov, ale do susedného Rakúska prešlo len 2000 z nich.
Slovinská vláda v noci nadnes predložila návrh zákona, na základe ktorého armáda bude môcť pomáhať polícii pri hliadkovaní na hraniciach, kadiaľ v ostatných dňoch začali prúdiť stovky migrantov z Chorvátska. Návrhom sa bude zaoberať parlament a podľa agentúry Reuters by ho mohol schváliť už dnes.
Slovinský premiér Miro Cerar vo vysielaní slovinského rozhlasu vysvetlil, že nejde o zavádzanie mimoriadnych opatrení, ale o posilnenie kontroly na hraniciach.
Slovinská vláda navrhla zmeny v zákone o obrane v noci nadnes po tom, ako v pondelok dorazilo na slovinské územie z Chorvátska 8000 migrantov, ale do susedného Rakúska prešlo len 2000 z nich.
Vláda nezverejnila žiadne podrobnosti o navrhovaných zmenách v zákone, ale vydala vyhlásenie, v ktorom zdôraznila, že Slovinsko nemá dostatok kapacít na zvládnutie náporu utečencov a žiada preto ostatné krajiny EÚ o pomoc.
Vláda vo vyhlásení pripomína, že Slovinsko je najmenšou krajinou na balkánskej migračnej ceste a má preto obmedzené možnosti pri kontrole svojich hraníc a ubytovávaní utečencov. Preto verejne vyzýva členské štáty EÚ a európske inštitúcie, aby sa aktívne zapojili do riešenia problémov s migrantmi a ujali sa tohto bremena.
Slovinská vláda ubezpečila, že vyvinie maximálne úsilie a využije všetky právomoci, aby kontrolovala migračné trasy a zabezpečila pritom normálne fungovanie štátu. "Je však ilúziou očakávať, že krajina s dvoma miliónmi obyvateľov zastaví týchto ľudí a vyrieši to, čoho nie sú schopné väčšie členské štáty EÚ," uvádza sa v texte.
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v pondelok informoval, že v Srbsku, susediacom s Chorvátskom, uviazlo viac ako 10.000 migrantov a mnohí ďalší ešte smerujú do tejto krajiny.
Prúd ľudí, ktorí v súčasnosti utekajú pred vojnou a biedou najmä z Blízkeho východu a Afriky a hľadajú útočisko v bohatších krajinách Európskej únie, bol v sobotu presmerovaný cez územie Slovinska, rozlohou malého štátu na juhu strednej Európy. Maďarsko totiž úderom polnoci z piatka na sobotu práve kvôli utečeneckej kríze uzatvorilo svoje hranice s Chorvátskom.

Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil rezignáciu
Spoločný kandidát vládnucej koalície v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb skončil až na treťom mieste a nepostúpil tak do druhého kola.

Szijjartó: O vstupe Ukrajiny do EÚ rozhodnú Maďari, nie Zelenskyj
O vstupe Ukrajiny do Európskej únie nerozhodne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale obyvatelia Maďarska.

Merz dúfa, že parlament ho zvolí za kancelára v prvom kole hlasovania
Friedrich Merz očakáva, že ho poslanci za kancelára zvolia v utorok v prvom kole hlasovania v nemeckom Spolkovom sneme.

Odchádzajúci Scholz v telefonáte so Zelenským prisľúbil podporu Kyjevu
Nemecký kancelár Olaf Scholz v pondelok prisľúbil, že Berlín bude aj naďalej podporovať Ukrajinu.

Trump chce na ukončení vojny na Ukrajine spolupracovať s Erdoganom
Americký prezident Donald Trump v pondelok po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom vyhlásil, že s ním chce spolupracovať na ukončení vojny na Ukrajine.