12°Bratislava

Francúzski volejbalisti získali premiérové zlato z ME

• 21:48 18.10.2015
  • SOFIA

Volejbalisti Francúzska sa po prvý raz stali majstrami Európy. V nedeľňajšom finálovom stretnutí kontinentálneho šampionátu 2015 Francúzi zvíťazili v Aréne Armejec v bulharskej Sofii nad Slovincami 3:0 (19, 27, 27) a premiérovo získali titul majstrov "starého kontinentu". Slovincov utešia historicky prvé medaily z ME.

Francúzski volejbalisti si v úvode prvého setu vypracovali šesťbodový náskok a výhodnú pozíciu už z rúk nepustili. Slovinci sa v druhej časti hry pokúsili o revanš, viedli takmer počas celého jej priebehu (aj o päť bodov), v závere však pohrdli piatimi setbalmi a aj druhé dejstvo získal výber z krajiny "galského kohúta". V treťom sete Slovinci ešte súperom vzdorovali, Francúzi však zužitkovali piaty mečbal zásluhou efektného zakončenia v podaní smečiara Earvina N'Gapetha, ktorý poslal loptu na druhú stranu ihriska otočený chrbtom k sieti. Sprievodnou zaujímavosťou finálového zápasu bola skutočnosť, že išlo o súboj úradujúceho šampióna Svetovej ligy (Francúzsko) a aktuálneho víťaza Európskej ligy (Slovinsko).

Bronz získali hráči Talianska, ktorí v súboji dvoch hostiteľských krajín o konečné tretie miesto zvíťazili nad domácou reprezentáciou 3:1 (20, 14, -23, 20). Strieborný tím zo septembrového Svetového pohára dominoval na palubovke v úvodných dvoch setoch. V treťom síce zvládli lepšie záver bulharskí volejbalisti, štvrté dejstvo však už opäť patrilo Talianom.

Sedem najlepších mužstiev konečného poradia šampionátu (Francúzsko, Slovinsko, Taliansko, Bulharsko, Poľsko, Rusko, Srbsko) si zabezpečilo účasť na záverečnom turnaji ME 2017. Poľsku patrí miestenka ako organizátorovi najbližšieho kontinentálneho šampionátu.

Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí o konečné umiestnenie na majstrovstvách Európy volejbalistov 2015 v Bulharsku a Taliansku (9. - 18. októbra):

SOFIA/Bul.
Finále:
Francúzsko - Slovinsko 3:0 (19, 27, 27) - Francúzsko získalo titul
91 minút, rozhodovali: Pasquali (Tal.) a Piaseckij (Biel.), 10 500 divákov
Zostavy:
Francúzsko: N'Gapeth, Le Roux, Rouzier, K. Tillie, Le Goff, Toniutti, libero Grebennikov (Pujol, Lafitte)
Slovinsko: Urnaut, Kozamernik, Gasparini, Čebulj, Pajenk, Vinčič, libero Kovačič (Šket, Klobučar, Pokeršnik)

O 3. miesto:
Bulharsko - Taliansko 1:3 (-20, -14, 23, -20) - Taliansko získalo bronz
108 minút, rozhodovali: Zenovič (Rus.) a Schürmann (Licht.), 10 870 divákov
Zostavy:
Bulharsko: Josifov, Bratojev, Penčev, Todorov, V. Nikolov, Aleksijev, libero Ivanov (Učikov, Salparov, Petkov, Gradinarov, Agoncev)
Taliansko: Juantorena, Buti, Zajcev, Lanza, Piano, Giannelli, libero Colaci (Vettori, Antonov)

Konečné poradie ME 2015: 1. Francúzsko, 2. Slovinsko, 3. Taliansko, 4. Bulharsko, 5. Poľsko, 6. Rusko, 7. Srbsko, 8. Nemecko, 9. Holandsko, 10. Belgicko, 11. Estónsko, 12. Fínsko, 13. Česko, 14. Slovensko, 15. Chorvátsko, 16. Bielorusko

Prehľad medailistov z doterajších 29 šampionátov a prehľad umiestnení Slovenska:
1948: 1. ČSR, 2. Francúzsko, 3. Taliansko
1950: 1. ZSSR, 2. ČSR, 3. Maďarsko
1951: 1. ZSSR, 2. Bulharsko, 3. Francúzsko
1955: 1. ČSR, 2. Rumunsko, 3. Bulharsko
1958: 1. ČSR, 2. Rumunsko, 3. ZSSR
1963: 1. Rumunsko, 2. Maďarsko, 3. ZSSR
1967: 1. ZSSR, 2. ČSSR, 3. Poľsko
1971: 1. ZSSR, 2. ČSSR, 3. Rumunsko