Ivan Mistrík prežíval drámy na javisku i v súkromí

V pondelok 15. októbra uplynie 83 rokov od jeho narodenia.
Divadelného a filmového herca Ivana Mistríka nazývali aj slovenský Gérard Philipe. Diváci ho obdivovali a mali radi, kolegovia si ho vážili. Bol členom divadla Nová scéna a Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. V pondelok 15. októbra uplynie 83 rokov od jeho narodenia.
Od detstva sa pohyboval Ivan Mistrík v umeleckom prostredí divadla a rozhlasu. Postupne sa zaradil medzi výnimočných umelcov, ktorí dali podobu aj modernej slovenskej kinematografii. Stal sa typickým predstaviteľom zložitých charakterov bojujúcich za pravdivosť postojov a spravodlivosť. Počas svojej hereckej kariéry vytvoril množstvo nezabudnuteľných hrdinov vo viac ako 220 televíznych inscenáciách, 41 celovečerných filmoch, 23 televíznych snímkach a 120 divadelných predstaveniach.
Ivan Mistrík sa narodil 15. októbra 1935 v Bratislave, jeho mladším bratom je herec Ján Mistrík (3. augusta 1942). Čas detstva prežil v Tŕní pri Zvolene, kam jeho otec odviedol rodinu, aby ju ochránil pred druhou svetovou vojnou. Dedinský život a práca ho natoľko uchvátili, že sa chcel stať mlynárskym pomocníkom. V roku 1946 sa úspešne zúčastnil na konkurze do Slovenského rozhlasu do rozhlasovej hereckej družiny. Vytvoril v nej desiatky chlapčenských postáv.
V divadle Mistrík debutoval v roku 1947 v inscenácii režiséra Andreja Bagara Kremeľský orloj. V roku 1949 začal študovať herectvo na Štátnom konzervatóriu. Štúdium však po dvoch rokoch zanechal. Krátko pracoval ako kultúrnopropagačný referent v Slovnafte (1951). V rokoch 1951-1952 sa stal členom Dedinského divadla v Bratislave. Z neho na jednu sezónu odišiel do činohry Divadla Jozefa Gregora-Tajovského (DJGT) vo Zvolene. Po príchode do Bratislavy jeho kariéra pokračovala na javisku Novej scény (1953-1966).
Pred kamerou sa Ivan Mistrík po prvý raz objavil v roku 1950 vo filme Kozie mlieko. Hlbokou mravnou čistotou sa vyznačovali jeho hlavné postavy v dvoch českých filmoch Romeo, Julie a tma (1959) a Vyšší princip (1960). Hral aj vo filmoch Kapitán Dabač (1959), Smrť sa volá Engelchen (1960), Sám vojak v poli (1964), Mŕtvi nespievajú (1965), Balada o siedmich obesených (1968), Medená veža (1970), Parížski mohykáni, Orlie pierko (oba 1971), Višňový sad (1979), Dvanásť nahnevaných mužov (1981) a i.
Jeho najvýraznejšou divadelnou postavou (stvárnil ju ako hosť na javisku SND) bol knieža Myškin v dramatizácii Dostojevského románu Idiot (1965). Na základe tejto postavy získal angažmán do Činohry SND, kde pôsobil až do konca svojho života (1966-1982).
Od roku 1977 bol Mistrík Zaslúžilým umelcom. V roku 1981 získal Cenu Andreja Bagara.
Úspešný, mladistvo vyzerajúci herec, však v súkromnom živote prežíval drámy. Prvá manželka Helena Kollátová, s ktorou mal dvoch synov, mu nečakane zomrela počas dovolenky v zahraničí. Druhé manželstvo s Máriou Klesniakovou (mali spolu syna) sa skončilo tragicky. Ivan Mistrík 8. júna 1982 v Bratislave spáchal samovraždu. Mal vtedy iba 46 rokov.
V roku 2007 vydal Slovenský filmový ústav knihu s názvom Človek odinakiaľ Ivan Mistrík.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.