Video: Od útokov na USA a pádu Dvojičiek uplynulo 14 rokov
- 18:15 11.09.2015
- NEW YORK

Teroristická organizácia al-Káida uskutočnila 11. septembra 2001 útoky unesenými lietadlami na obe veže Svetového obchodného centra (WTC) v americkom New Yorku a na budovy Pentagonu vo Washingtone a v Pennsylvánii.
Teroristické útoky z 11. septembra
Teroristi uniesli štyri lietadlá
Hororové udalosti v New Yorku, Washingtone a v Pennsylvánii sa odohrali 11. septembra 2001, keď štyri komerčné lietadlá unieslo 12 mužov z teroristickej organizácie al-Káida.
Lietadlá typu Boeing 767 a Boeing 757 nasmerovali na newyorské "Dvojičky" a do budovy amerického ministerstva obrany - Pentagonu - vo Washingtone. Štvrté unesené civilné lietadlo nezasiahlo nijaký cieľ, havarovalo v neobývanej oblasti v Pennsylvánii.
Vo večerných hodinách v deň tragédie prisľúbil vtedajší 43. americký prezident George W. Bush v televíznom prejave vypátranie a potrestanie vinníkov tragédie i odplatu krajine, ktorá by im poskytla úkryt. Spojené štáty potom opakovane vyslovili podozrenie, že za útokmi stojí arabský miliardár a militantný extrémista Usáma bin Ládin, žijúci v Afganistane.
Ako 11. september zmenil New York
Dôsledky útokov zasiahli celý svet
USA následne prijali zákon o patriotizme (USA Patriot Act) a zintenzívnili akcie vedené proti al-Káide.
Jej vodcu bin Ládina vypátrali a zastrelili príslušníci špeciálnej americkej vojenskej jednotky operujúcej v Pakistane, jeho smrť potvrdil americký prezident Barack Obama 2. mája 2011. Dôsledky útokov zasiahli celý svet, či už išlo o prijatie rôznych bezpečnostných opatrení na letiskách a v lietadlách, alebo zavedenie tvrdej protiteroristickej legislatívy v mnohých krajinách.
Dosah dňa, na ktorý sa nedá zabudnúť, nezoslabol pre mnohých Američanov ani po mnohých rokoch. Až 57 percent obyvateľov USA v celonárodnom prieskume z roku 2011 uviedlo, že 11. september 2001 ovplyvnil ich život, zároveň ich však udalosti spojené s teroristickými útokmi spojili.
Video: Tragické udalosti z 11. septembra 2001
Príbuzní obetí spomínali
Príbuzní obetí teroristických útokov na USA z 11. septembra 2001 si v piatok pripomenuli smutné výročie na tichom zhromaždení na takzvanom ground zero v New Yorku. Vyhlásili, že ich odhodlanie verejne si pripomínať stratu blízkych nevymizlo, i keď už prešlo 14 rokov a davy ľudí na obrade sa preriedili.
Stovky príbuzných - takisto menší počet než v prvých rokoch po útokoch - sa zhromaždili na obrade, ktorého súčasťou je už tradične vyzváňanie zvonov, minúta ticha a čítanie mien takmer 3000 ľudí zabitých pri náraze lietadiel do budov Svetového obchodného centra (WTC) prezývaných Dvojičky, do Pentagónu a na pole neďaleko obce Shanksville v americkom štáte Pennsylvánia.
Ľudia vzdali poctu záchranárom
"Prichádzame každý rok. Davy sa zmenšujú, ale my tu chceme byť. Kým dýcham, budem tu," povedal 81-ročný Tom Acquaviva, ktorý prišiel o syna Paula Acquavivu, systémového analytika. Zomrel v severnej veži Dvojičiek, uviedla tlačová agentúra AP.
Príbuzní niesli fotografie s menami svojich milovaných a modlili sa za mier, vzdali poctu záchranárom a tiež vojakom - a prihovárali sa mŕtvym blízkym, pričom niektorých ani nemali možnosť spoznať.
"Keby som ťa tak mohla stretnúť," povedala Valerie Arnoldová a myslela pri tom na svojho strýka, hasiča Michaela Boyla. Bol mimo služby, ale napriek tomu 11. septembra 2001, keď ona ešte nebola na svete, pomáhal zachraňovať ľudí.
Prezident Obama navštívil vojakov
Vo Washingtone prezident USA Barack Obama a prvá dáma Michelle Obamová vyšli z Bieleho domu o 08.46 h miestneho času - vtedy prvé zo štyroch lietadiel unesených teroristami narazilo do severnej veže WTC.
Obama s manželkou si minútou ticha pripomenuli obete. O niečo neskôr mal prezident naplánovanú spomienkovú návštevu na vojenskej základni Fort Meade v štáte Maryland, aby vyslovil armáde uznanie za jej prácu pri ochrane krajiny.
V areáli pamätníka Flight 93 National Memorial neďaleko Shanksville v západnej Pennsylvánii otvorili vo štvrtok nové centrum pre návštevníkov. Práve v tejto lokalite spadlo na pole lietadlo unesené teroristami, keď ich premohli cestujúci, aby zabránili ďalšiemu útoku.
V Pentagóne, sídle amerického ministerstva obrany, si minister Ash Carter a ďalší predstavitelia spoločne s príbuznými pripomenuli pamiatku obetí - zamestnancov Pentagónu.

Oznámili laureátov tohtoročných Pulitzerových cien
Tohtoročným laureátom prestížnej novinárskej Pulitzerovej ceny v hlavnej kategórii služba pre verejnosť sa stala investigatívna nezisková organizácia ProPublica.

Všetci kardináli s volebným právom už sú v Ríme alebo Vatikáne
Všetkých 133 kardinálov s volebným právom sa v pondelok, dva dni pred začiatkom konkláve, nachádzajú v Ríme alebo Vatikáne.

Olaf Scholz v rozlúčkovom prejave ocenil hladkú a civilizovanú zmenu vlády
Odchádzajúci nemecký kancelár Olaf Scholz vo svojom záverečnom prejave vo funkcii šéfa nemeckej vlády vyzdvihol hladké odovzdanie moci, ktoré označil za „prejav demokratickej normality“.

Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil rezignáciu
Spoločný kandidát vládnucej koalície v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb skončil až na treťom mieste a nepostúpil tak do druhého kola.

Szijjartó: O vstupe Ukrajiny do EÚ rozhodnú Maďari, nie Zelenskyj
O vstupe Ukrajiny do Európskej únie nerozhodne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale obyvatelia Maďarska.