• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 19.10.2019Meniny má Kristián
Bratislava

Ako dokáže pes pomôcť vášmu zdraviu

  • 19:44 25.08.2015
  • Bratislava
Ako dokáže pes pomôcť vášmu zdraviu

Každý, kto žije so psom, môže potvrdiť skutočnosť, že psy dokážu cítiť, keď sú ľudia smutní a často sa ich snažia utešiť. No výskumy naznačujú, že psy by mohli tiež vnímať, keď sú ľudia chorí alebo dokonca umierajú, a preto zvyšujú svoju pozornosť.

Odborníci hovoria, že dokonca aj keď ľudia nedokážu povedať, či iná osoba trpí, psy môžu rozpoznať fyzickú alebo emocionálnu chorobu pomocou jemných zmien reči tela, hlasu alebo vône. Pozoruhodné je, že výskum stále viac ukazuje, že veľa psov má schopnosť nájsť ochorenia, ako je rakovina, jednoduchým ňuchaním dychu alebo moču osoby.

Psie zmysly sú silnejšie

Bonnie Beaver profesorka veterinárskeho lekárstva na Texas A & M University a výkonná riaditeľka American College of Veterinary Behaviorists hovorí, že psy sú často citlivejšie na reč ľudského tela, než iní ľudia.

"Rozoznávajú tiež krehkosť, skleslosť a slabú hybnosť,” povedala Beaverová. "Tak sa navzájom čítajú...Ide im to skvelo a nám nie."

Mnoho opatrovateľských domov a hospicov chová psov práve pre útechu, ktorú s radosťou dávajú chorým. Pracovníci v týchto domoch zistili, že mnoho psov zmení svoje správanie, ak človek čoskoro pominie. Prejavujú sa napríklad tým, že chcú spať iba vedľa umierajúceho.

Čítajte: 10 zaujímavostí o psoch, ktoré vás prekvapia

"Mnoho psov pozná týchto ľudí a vie, že niečo je iné, či už sú to zmeny pachu, alebo sa menej pohybujú," povedala Beaverová.

Ďalší spôsob, ako dokážu psy zistiť, čo je zle, môže byť ešte priamejší: niekedy môžu doslova vyňuchať, čo je v neporiadku. Psy majú asi 200 miliónov receptorov v nose, na rozdiel od 5 miliónov v ľudskom nose.

Psy môžu byť vyškolené na detekciu rakoviny prostaty ňuchaním moču, a rakoviny pľúc ňuchaním dychu pacientov. Psy sú schopné odhaliť rakovinu pľúc aj u ľudí s chronickou obštrukčnou pľúcnou chorobou, alebo u tých, ktorí v poslednej dobe fajčili. Za oboch týchto podmienok nie je možné ich súčasnými metódami odhaliť.

Štúdia z University of Arkansas for Medical Sciences informovala o psovi, ktorý bol trénovaný, aby s 90 percentnou úspešnosťou rozlíšil medzi benígnym a malígnym ochorením štítnej žľazy z pacientovho moču. Takáto presnosť je porovnateľná s najpopulárnejšími diagnostickými testami súčasnosti. Lekári by mohli využívať takto vycvičených psov na detekciu rakoviny štítnej žľazy v skorom štádiu, a vyhnúť sa tak operácii.

Čítajte: Štítna žľaza: 7 toxínov, ktoré ju ničia a recept na prírodný liek

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, medicalnewstoday.com, ap.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako liečiť depresiu: Stačí jesť tieto jedlá po dobu 3 týždňov

Ako liečiť depresiu: Stačí jesť tieto jedlá po dobu 3 týždňov

19:18 17.10.2019Zdravie

Aj strava dokáže urobiť výrazne pomôcť psychike.

Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

19:26 16.10.2019Zdravie

Tento vitamín chýba až štvrtine obyvateľstva.

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

8:35 16.10.2019Zdravie

Niektoré náhle zmeny v stravovacích návykoch môžu byť prvotným príznakom smrteľnej diagnózy.

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

19:08 15.10.2019Zdravie

Ak vo vašej strave zabezpečíte správne typy a pomer esenciálnych mastných kyselín, môžete zabrániť nepriaznivému zdravotnému stavu.

Aký je rozdiel medzi fajčením pár cigariet denne a fajčením celého balíčka?

Aký je rozdiel medzi fajčením pár cigariet denne a fajčením celého balíčka?

20:01 14.10.2019Zdravie

Vyfajčiť denne pár cigariet je z finančného hľadiska prijateľnejšia voľba. Dá sa to povedať aj o zdraví?