• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 18.9.2019Meniny má Eugénia
13°Bratislava

Ako dokáže pes pomôcť vášmu zdraviu

  • 19:44 25.08.2015
  • Bratislava
Ako dokáže pes pomôcť vášmu zdraviu

Každý, kto žije so psom, môže potvrdiť skutočnosť, že psy dokážu cítiť, keď sú ľudia smutní a často sa ich snažia utešiť. No výskumy naznačujú, že psy by mohli tiež vnímať, keď sú ľudia chorí alebo dokonca umierajú, a preto zvyšujú svoju pozornosť.

Odborníci hovoria, že dokonca aj keď ľudia nedokážu povedať, či iná osoba trpí, psy môžu rozpoznať fyzickú alebo emocionálnu chorobu pomocou jemných zmien reči tela, hlasu alebo vône. Pozoruhodné je, že výskum stále viac ukazuje, že veľa psov má schopnosť nájsť ochorenia, ako je rakovina, jednoduchým ňuchaním dychu alebo moču osoby.

Psie zmysly sú silnejšie

Bonnie Beaver profesorka veterinárskeho lekárstva na Texas A & M University a výkonná riaditeľka American College of Veterinary Behaviorists hovorí, že psy sú často citlivejšie na reč ľudského tela, než iní ľudia.

"Rozoznávajú tiež krehkosť, skleslosť a slabú hybnosť,” povedala Beaverová. "Tak sa navzájom čítajú...Ide im to skvelo a nám nie."

Mnoho opatrovateľských domov a hospicov chová psov práve pre útechu, ktorú s radosťou dávajú chorým. Pracovníci v týchto domoch zistili, že mnoho psov zmení svoje správanie, ak človek čoskoro pominie. Prejavujú sa napríklad tým, že chcú spať iba vedľa umierajúceho.

Čítajte: 10 zaujímavostí o psoch, ktoré vás prekvapia

"Mnoho psov pozná týchto ľudí a vie, že niečo je iné, či už sú to zmeny pachu, alebo sa menej pohybujú," povedala Beaverová.

Ďalší spôsob, ako dokážu psy zistiť, čo je zle, môže byť ešte priamejší: niekedy môžu doslova vyňuchať, čo je v neporiadku. Psy majú asi 200 miliónov receptorov v nose, na rozdiel od 5 miliónov v ľudskom nose.

Psy môžu byť vyškolené na detekciu rakoviny prostaty ňuchaním moču, a rakoviny pľúc ňuchaním dychu pacientov. Psy sú schopné odhaliť rakovinu pľúc aj u ľudí s chronickou obštrukčnou pľúcnou chorobou, alebo u tých, ktorí v poslednej dobe fajčili. Za oboch týchto podmienok nie je možné ich súčasnými metódami odhaliť.

Štúdia z University of Arkansas for Medical Sciences informovala o psovi, ktorý bol trénovaný, aby s 90 percentnou úspešnosťou rozlíšil medzi benígnym a malígnym ochorením štítnej žľazy z pacientovho moču. Takáto presnosť je porovnateľná s najpopulárnejšími diagnostickými testami súčasnosti. Lekári by mohli využívať takto vycvičených psov na detekciu rakoviny štítnej žľazy v skorom štádiu, a vyhnúť sa tak operácii.

Čítajte: Štítna žľaza: 7 toxínov, ktoré ju ničia a recept na prírodný liek

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, medicalnewstoday.com, ap.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto je dôvod, prečo novorodencom netečú slzy ani pot

Toto je dôvod, prečo novorodencom netečú slzy ani pot

VČERA - 18:39Zdravie

Na lícach novorodencov nikdy neuvidíte tiecť slzy.

Ako pitie jedinej šálky čaju denne prospieva zdraviu mozgu

Ako pitie jedinej šálky čaju denne prospieva zdraviu mozgu

18:28 16.09.2019Zdravie

Pravidelné pitie čaju má z dlhodobého hľadiska hneď niekoľko pozitív. Ukázalo sa, že jedným z nich je podporovanie zdravia mozgu.

Používate ústnu vodu? Po tejto aktivite po nej radšej nesiahajte!

Používate ústnu vodu? Po tejto aktivite po nej radšej nesiahajte!

19:45 15.09.2019Zdravie

Ústna voda nie je vždy najlepším pomocníkom dentálnej hygieny. Po tejto aktivite to s ňou radšej neriskujte.

Fytosteroly: Takto pôsobia na vaše cievy

Fytosteroly: Takto pôsobia na vaše cievy

20:20 14.09.2019Zdravie

Doplnky stravy dokážu napraviť hladiny cholesterolu.

8 jedál, ktoré na zdravie pôsobia rovnako zle ako cigarety

8 jedál, ktoré na zdravie pôsobia rovnako zle ako cigarety

19:23 13.09.2019Zdravie

S konzumáciou niektorých jedál by sme to rozhodne nemali preháňať.