Gabčíkovo nemá dostatok faktov, tvrdí mimovládka o referende

Obec Gabčíkovo, kde bude v nedeľu 2. augusta miestne referendum týkajúce sa migrantov, nemá dostatočné informácie o podmienkach zriadenia dočasného tábora pre žiadateľov o azyl.
"Nepoznajú ani len obsah zmluvy podpísanej medzi slovenským a rakúskym ministerstvom vnútra. Jediné informácie majú obyvatelia aj predstavitelia obce iba z médií," poznamenala.
Ignorácia obyvateľov Gabčíkova spôsobuje odmietavé nálady
Ako Meššová pokračovala, riaditeľ Migračného úradu ministerstva vnútra Bernard Priecel ich ako zástupcov občianskej spoločnosti vyzval, aby viac komunikovali s verejnosťou v Gabčíkove o referende a jej odmietavých postojoch.
Odporúčame:
V Gabčíkove utečencov nechcú, rozhodnú o nich v referende
Referendum v Gabčíkove je zlyhaním Ficovej vlády, tvrdí SaS
"Vychádzajúc z toho, že verejnosti sa viac dostávajú do povedomia negatívne stránky migrácie a utečeneckej problematiky, ponúkli sme starostovi Gabčíkova aj spoluprácu pri komunikácii s verejnosťou, komunikácii pozitívnych stránok migrácie a pri búraní mýtov o utečencoch," vysvetlila. Práve na základe komunikácie s obecným úradom Liga za ľudské práva zistila, že obec nemá dostatok informácií.
"Nedostatočné informovanie a komunikáciu ako aj nezapojenie obyvateľov Gabčíkova do hľadania optimálneho riešenia považujeme za nešťastné," upozornila právnička ligy Barbora Meššová.
Ministerstvo vnútra by nemalo podľa nej podceňovať spôsob, akým s verejnosťou o prijímaní utečencov komunikuje. Nezáujem o obyvateľov Gabčíkova považuje liga za jeden z ďalších nezvládnutých krokov rezortu vnútra v tejto oblasti. Ignorovanie obyvateľov, ktorých sa riešenie priamo dotýka, podporuje vo verejnosti negatívne, ba priam odmietavé nálady a podľa mimovládky aj podstatne prispelo k iniciatíve obyvateľov, ktorá vyvrcholí v nedeľu hlasovaním v miestnom referende.
Miestni sa obávajú, aj keď majú skúsenosti
Podľa Ligy za ľudské práva je pochopiteľné, že obyvatelia sa obávajú, pretože nevedia, čo bude realizácia konkrétneho opatrenia vlády pre ich každodenný život znamenať. Na druhej strane majú dlhoročnú skúsenosť s prítomnosťou žiadateľov o azyl na území svojej obce, pripomenula Meššová s tým, že drvivá väčšina utečencov bola bezproblémová a spolužitie mnohých národností na území jednej obce bolo unikátnym príkladom.
"Poznáme mnohých úspešných utečencov, ktorí prešli pobytom v tábore v Gabčíkove, uspeli na Slovensku, ostali tu a sú integrovaní, šťastní a vďační za šancu, ktorú im poskytli obyvatelia Slovenska, vrátane obyvateľov Gabčíkova. Neexistuje dôvod sa domnievať, že by títo utečenci, respektíve žiadatelia o azyl, ktorí majú prísť dočasne z Rakúska, boli iní ako tí, ktorí ubytovaním v azylovom tábore v Gabčíkove prešli v minulosti," vysvetlila pre agentúru SITA.
Meššová nevidí v referende zásah do ľudských práv
Referendová otázka, tak ako je položená, sa týka v prvom rade práva na súkromné vlastníctvo a spôsobu jeho realizácie vlastníkom, Slovenskou technickou univerzitou, pripomenula Barbora Meššová.
"Do vlastníckeho práva môžu tretie osoby alebo štátne orgány zasahovať len výnimočne, ak ide o ochranu verejného záujmu alebo o ohrozenie práv iných. Referendum sa pri takto formulovanej otázke usiluje o obmedzenie vlastníka v spôsobe nakladania so svojou nehnuteľnosťou v súlade s názorom verejnosti vyjadreným v referende, a teda názorom, ktorý podporuje alebo odmieta prijatie utečencov," priblížila.
Keby sa referendum podľa nej priamo pýtalo obyvateľov, či súhlasia s prijatím utečencov na našom území, išlo by jednoznačne o referendum zasahujúce do základných práv a slobôd, ktoré utečencom priznáva medzinárodné právo. Právnička tvrdí, že v prípade úspechu plebiscitu by jeho výsledkom bola formulácia verejného záujmu, ktorého podstatou je odmietnutie žiadateľov o azyl, resp. utečencov, a pre ktorý je potrebné vlastníka obmedziť v realizácii jeho práva.
"Takéto definovanie verejného záujmu, aj keď pochádzajúce z referenda, nemožno chápať ako nesúvisiace s ochranou ľudských práv, a preto by bolo v rozpore s Ústavou SR," dodala na záver.
Referendum bude v obci Gabčíkovo v nedeľu 2. augusta od 7:00 do 19:00 hodiny. Výsledky starosta Iván Fenes odhadol na 21:00 hodine, zverejnia ich na internete. V zozname oprávnených voličov je zapísaných 4300 ľudí, ktorí budú odpovedať na otázku "Ste proti zriadeniu dočasného utečeneckého tábora pre migrantov v účelovom zariadení Slovenskej technickej univerzity?" Obyvatelia Gabčíkova chcú v referende dočasné ubytovanie azylantov odmietnuť.

Roman Michelko: Matovič mandát nedokončil, za Fica predčasné voľby neboli nikdy
Na rozdiel od Igora Matoviča, ktorý nedokázal predísť predčasným voľbám, hoci mal na začiatku vládnutia viac ako 90 poslancov, počas vládnych koalícií pod vedením Roberta Fica predčasné voľby neboli ešte nikdy.

PS: Nová nemocnica je na úrovni vzdušného zámku
Nová národná nemocnica je, tak ako naposledy, len na úrovni vzdušného zámku. Problémom nemocnice je aj jej výstavba cez Ministerstvo obrany SR.

Pri frekventovanej ceste našli telo muža
K úmrtiu muža malo dôjsť pred niekoľkými dňami.

Blanár: Vláda bude naďalej suverénne presadzovať záujmy SR aj pôvodné hodnoty EÚ
Vláda SR bude naďalej suverénne presadzovať a obhajovať národnoštátne záujmy SR, ale rovnako pôvodné hodnoty, na ktorých bola Európska únia založená.

Jaurová: Odvolanie riaditeľa FPU je obrovský krok cez červenú čiaru
Odvolanie riaditeľa Fondu na podporu umenia Róberta Špotáka je podľa podpredsedníčky PS a Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Zory Jaurovej protiprávne a predstavuje obrovský krok cez červenú čiaru.