• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.8.2022Meniny má Leonard
21°Bratislava

Červené víno chráni váš sluch

  • 11:00 02.05.2013
  • Washington
Červené víno chráni váš sluch

Pitie červeného vína nás podľa novej štúdie môže chrániť proti nedoslýchavosti a úbytku kognitívnych funkcií mozgu.

Chráni aj pred stratou sluchu

O tom, či pitie červeného vína prináša výhody, sa vedie veľa debát. Sú štúdie, ktoré tvrdia, že neprináša, no v poslednom čase sa objavuje viacero nových poznatkov, ktoré tvrdia, že pravidelný pohár červeného vína prináša nášmu telu veľa výhod. Za všetkým stojí účinná zložka vo víne – resveratrol. Tá podľa nových zistení môže naše telo chrániť pred nedoslýchavosťou a úbytkom kognitívnych funkcií.

Čítajte: Koreninami proti rakovine!

„Naša najnovšia štúdia sa zameriava na resveratrol a jeho vplyv na naše telo. Veríme, že zložka dokáže pomôcť pri zdravotných problémoch ako je Alzheimerova choroba, rakovine, starnutiu a strate sluchu,“ hovorí doktor Michael Seidman, vedúci autor štúdie.

Výskumníci pozorovali, ako resveratrol môže chrániť pred stratou sluchu a poklese rozmýšľania pri zápalových procesoch. Pokusy na potkanoch im ukázali, že tie, ktoré dostali látku resveratrol, boli menej ohrozené vyššie uvedenými poruchami.

Látka má blahodárny účinok

Resveratrol sa nachádza šupkách a jadierkach modrej vínnej révy, v arašidoch, ale nájdeme ho aj napríklad v šupke grapefruitu. Okrem toho, že sa táto látka vyskytuje v červenom víne, v porovnateľnom množstve by sme ho mohli nájsť aj v bielom víne. No ide iba o víno vyrobené z vínnej révy zo severných oblastí.

Resveratrol je známy aj pre svoje antioxidačné a antibakteriálne účinky a používa sa aj ako doplnok stravy. Látka ovplyvňuje metabolizmus lipidov a a inhibuje zrážanie krvných doštičiek. Predpokladá sa, že má pozitívny vplyv pri prevencii rakoviny prostaty.

Len v malom množstve

Mnohí odborníci však upozorňujú, že pitie väčšieho množstva červeného vína nám viac uškodí ako pomôže. Minuloročný výskum Ruthgersovej Univerzity ukázal, že už dva poháre červeného vína denne môžu znížiť produkciu mozgových buniek až o 40 percent.

Je nepochybné, že látka resveratrol, ktorá je obsiahnutá v červenom víne, má liečivé účinky. Treba si však dať pozor, alkohol obsiahnutý vo víne dokáže znegovať výhody resveratrolu. Preto si doprajte červené víno s mierou.

Čítajte: 20 dôvodov, prečo piť pivo

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, Naturalsociety.com, Foto: SXC
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

VČERA - 14:28Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.