Koniec cukrovky? Vedci objavili spôsob, ako s ňou zatočiť

Novoobjavený hormón betatrophín môže byť revolúciou v liečbe cukrovky.
Pokusy na myšiach, dokázali, že hormón zvyšuje produkciu inzulínu až 30 násobne. Miliónom diabetikom by mohol tento hormón pomôcť. Nebola by už potrebná niekoľkodenná aplikácia injekcie. Stačila by jedna ročne. Odborníci z Harvardskej univerzity hovoria dokonca o tom, že betatrophín by mohol dokonca zastaviť cukrovku. „Nakoniec by to mohlo znamenať, že namiesto troch injekcií denne by si pacienti dávali hormón len raz za týždeň alebo raz mesačne. V najlepšom prípade by stačila jedna injekcia ročne,“ hovoria odborníci z Harvardu.
Vedecké zistenie by tak mohlo byť výbornou správou pre cukrovkárov s cukrovkou 2. typu. „Naša predstava bola pomerne jednoduchá. Radi by sme poskytli tento hormón ľudom trpiacim cukrovkou. Ten by spomalil a možno aj zastavil túto chorobu,“ hovorí pre Daily Mail profesor Doug Melton. V súčasnosti sa začalo s trojročným testovaním na ľudoch.
Ako je to na Slovensku?
Údaje Národného centra zdravotníckych informácií v Bratislave hovoria jasnou rečou. Kým v roku 1980 trpelo cukrovkou 122 tisíc obyvateľov, v roku 2008 to bolo už 302 tisíc ľudí. Treba však počítať aj s veľkým počtom ľudí, u ktorých cukrovka nie je zistená.

Video: Na dne oceánu objavili zvláštny zlatý objekt. Toto sa stalo, keď ho uchopili
Objekt zmiatol vedcov aj verejnosť.

Dôkaz o mimozemskom živote sme mali už pred 50 rokmi, tvrdí astronóm. Toto s ním NASA urobila
Berlínsky astronóm tvrdí, že NASA v rámci programu Viking získala poznatky o živote na planéte Mars. Výskumníci ich však nechtiac znehodnotili.

Indický lunárny rover potvrdil prítomnosť síry a ďalších prvkov na Mesiaci
Indický lunárny rover Pragján potvrdil prítomnosť síry na južnom póle Mesiaca.

Pripravte sa na jedinečný spln Mesiaca. Takýto jav znovu nastane až v roku 2037
Jedinečný spln nastane už zajtra.

Prosecco či Cabernet Sauvignon už si možno viac nedáte. Svet príde o tieto vína
Podľa odborníkov sú tieto druhy vína ohrozené.