12°Bratislava

Slovenské basketbalistky zdolali na šampionáte aj Litvu

• 22:23 12.06.2015
  • ŠOPRON

Reprezentantkám Slovenska by už nemal uniknúť postup zo základnej D-skupiny na majstrovstvách Európy basketbalistiek v Maďarsku.

Zverenky Maroša Kováčika zdolali v piatkovom stretnutí Litovčanky 85:79 (45:35) a s potrebnými dvoma víťazstvami sú priebežne na čele tabuľky. V sobotu od 16.30 h vyzvú v Šoprone obhajkyne titulu zo Španielska.

Odporúčame:

Slovenky začali ME v basketbale úspechom, hnala ich Žirková

Jurčenková dostala do nosa

Len niečo vyše dvoch minút od úvodného rozskoku pobudla na ihrisku slovenská basketbalistka Anna Jurčenková, keď musela nútene striedať. Po jednom z podkošových súbojov zostala ležať na palubovke s bolestivým výrazom v tvári.

"Dostala som lakťom do nosa. Nebolo to úmyselné, ale súperka to skutočne 'dobre' trafila. Skončilo sa to dvoma stehmi," glosovala svoje zranenie 29-ročná pivotka, ktorá po krátkom ošetrení napokon odohrala v dôležitom súboji vyše 20 minút. Premenila štyri z piatich streleckých pokusov, doskočila päť lôpt, trikrát asistovala, ale sa aj vyfaulovala.

"Náš výkon? Bolo to hore-dole, ale najpodstatnejšie je, že sme sa nevzdali a bojovali až do konca. Zahrali sme kolektívne a dosiahli to, o čom sme snívali pred cestou sem. Musíme však bojovať ďalej," uzavrela Jurčenková, ktorá štartuje na svojom štvrtom kontinentálnom šampionáte v kariére.

Štyri tímy majú plný počet bodov

Dosiaľ štyri tímy na majstrovstvách Európy basketbalistiek majú po dvoch odohraných stretnutiach na konte plný počet štyroch bodov.

Okrem Slovenska vyťažili štyri body z dvoch duelov aj Čierna Hora, Bielorusko a Rusko. Na šampionáte premiérovo štartuje až 20 krajín. Z každej zo štyroch päťčlenných skupín po tri najlepšie družstvá preniknú do ďalšej fázy, kam si "prenesú" so sebou iba výsledky s postupujúcimi tímami.

Výsledok - D-skupina - piatok:

Slovensko - Litva 85:79 (24:23, 21:12, 17:30, 23:14)
Zostava a body Slovenska: Toliverová 23 (6 trojok), Hruščáková 11, Jurčenková 9, Kiššová 8, Bálintová 7 (Žirková 17, Vyňuchalová 6, Krč-Turbová 4, M. Páleníková a Tetemondová po 0)
Najviac bodov Litvy: Nacickaite 22 (4 trojky), Kuktiene a Šikšniute po 12
TH: 17/11 - 28/17, fauly: 30 - 21, trojky: 10 - 8, Rozhodovali: Jokič (Č. Hora), Kupatadzeová (Gruz.) a Manos (Gréc.)

Hlas:

Peter Jankovič (asistent trénera Slovenska): "Ťažko povedať, či nám desaťbodový náskok po prvom polčase pomohol alebo uškodil. Spadla na nás určitá deka, dostali sme 30 bodov za tretiu štvrtinu, čo je veľmi veľa. Našťastie sme to nevzdali a vrátili sa naspäť do hry o víťazstvo. Lepšou hernou pohodou sme to v závere dotiahli do úspešného konca. Bola by veľká škoda, ak by sme prehrali tento dobre rozohraný zápas, ale zvládli sme to. V sobotu na nás čakajú Španielky, čo nie je jednoduchý súper, ale rozhodne nepredáme kožu lacno. Budeme bojovať zo všetkých síl, aby sme si na sto percent zabezpečili postup zo skupiny."

I. polčas

Litovčanky odštartovali duel rýchlou päťbodovou šnúrou, ale zakrátko už bolo vyrovnané. Opraty zápasu brali čoraz pevnejšie do rúk Slovenky, ktoré si v prvom polčase viackrát utvorili dvojciferný náskok.

Prezentovali sa rýchlou a účinnou hrou, strelecky navyše excelovala Kristi Toliverová, ktorá premenila štyri z piatich trojkových pokusov.

II. polčas

Starostlivo vybudované desaťbodové slovenské vedenie (45:35) však bolo po zmene strán rýchlo fuč.

Súperky z Pobaltia v 26. min otočili na 51:50, neskôr viedli aj 62:57. Z nevydarenej tretej štvrtiny sa však Slovensko rýchlo otriaslo. Už v 32. min Vyňuchalová prinavrátila tímu SR vedenie, Toliverová ďalšou trojkou upravila rovných osem minút pred koncom na 70:67.

Pre SR nádejný stav 78:71 svietil na tabuli v 36. min, keď Bálintová zakončila akciu dôležitou trojkou. Prišla však šesťbodová šnúra Litovčaniek a dramatické vyvrcholenie záverečnej dvojminútovky. Lepšie ju zvládli slovenské basketbalistky, ktoré zásluhou premenených trestných hodov Žirkovej mali 24 s pred koncom rozhodujúci náskok 84:79.

Súhrn výsledkov piatkových stretnutí na majstrovstvách Európy basketbalistiek v Maďarsku a Rumunsku (11. - 28. júna):