• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.5.2022Meniny má Júlia, Juliana
22°Bratislava

Ginkgo biloba – funguje skutočne tak zázračne?

  • 13:41 11.06.2015
  • Bratislava
Ginkgo biloba – funguje skutočne tak zázračne?

Extrakt z gingko biloba sa už roky propaguje ako skvelý liek na viaceré ochorenia. Čo je na tom pravdy? Ako a pri ktorých chorobách ginkgo skutočne funguje? Prečítajte si výsledky zaujímavých štúdií.

Ginkgo biloba je jeden z najstarších stromov na našej planéte. Na zdravotné účely ho začali ľudia využívať už v starovekej Číne, kedy z jeho listov lúhovali čaj. Už vtedy sa verilo, že ginkgo posilňuje myseľ a ducha. V súčasnosti sa využíva extrakt zo sušených listov tohto stromu, ktorý sa dá zakúpiť vo forme tabletiek, tekutého extraktu alebo čaju.

Čítajte: Päť zdravotných výhod ginkgo biloba

V ginkgu sa nachádza 40 rôznych látok, iba dve z nich majú ale preukázateľné účinky na naše zdravie. Je to antioxidant flavanoid a terpenoid, ktorý zlepšuje cirkuláciu krvi v tele. Kedy teda ginkgo skutočne pomáha?

Pôsobí preventívne voči demecii a Alzheimerovej chorobe

V Európe sa ginkgo používa ako doplnok pri liečbe Alzheimerovej choroby a prejavov demecie. Štúdie skutočne potvrdzujú, že jeho užívanie dokáže v určitých prípadoch spomaliť prejavy demencie vďaka terpenoidu. Štúdia vo Veľkej Británii, ktorej sa zúčastnilo 176 ľudí s Alzheimerom ale ukázala, že ginkgo nemá na toto ochorenie žiadny vplyv.

Takisto štúdia z roku 2008, do ktorej sa zapojilo až 3 000 ľudí dokázala, že ginkgo nepôsobí ako prevencia voči týmto chorobám.

Zlepšuje pamäť a kognitívne funkcie

Podľa štúdie publikovanej v magazíne JAMA, ginkgo z dlhodobého hľadiska skutočne zlepšuje pamäť a kognitívne funkcie. Opäť ale ide iba o pacientov, ktorým bola diagnostikovaná demencia. Na mozog ľudí, ktorým sa vekom prirodzene zhoršuje pamäť, ginkgo účinok nemá, ako tvrdia vedci, ktorí takúto štúdiu uskutočnili v roku 2012.

Existujú ale aj štúdie, ktoré tvrdia, že ginkgo má vplyv aj na pamäť zdravých ľudí – akurát ide o skupinu mladých ľudí a ľudí stredného veku.

Úzkosť

Podľa Journal of Psychiatric Research ginkgo dokáže pri niekoľkotýždňovom užívaní zmierniť prejavy úzkosti. Pozor ale na jeho konzumáciu, ak máte predpísané antidepresíva. Ginkgo môže u niektorých druhov spustiť vedľajšie účinky.

PMS (predmenštruačný syndróm)

Na niektoré prejavy PMS má ginkgo pozitívne účinky. Dokáže pomôcť napríklad pri kŕčoch.

Problémy so zrakom

U ľudí s glaukómom malo ginkgo preukázateľné výsledky – pomáha zastaviť makulárnu degeneráciu očí.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, medicalnewstoday.com, umm.edu., Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čas, v ktorom si doprajete večeru, ovplyvňuje riziko porážky. Tomuto sa vyhnite

Čas, v ktorom si doprajete večeru, ovplyvňuje riziko porážky. Tomuto sa vyhnite

VČERA - 20:00Zdravie

Pri večeri si netreba dávať pozor len na výber jedla, ale aj na správne načasovanie. Tomuto sa vyhnite, ak vám záleží na zdraví mozgu a ciev.

3 druhy doplnkov, ktoré zvyšujú riziko životu nebezpečnej srdcovej arytmie

3 druhy doplnkov, ktoré zvyšujú riziko životu nebezpečnej srdcovej arytmie

VČERA - 7:01Zdravie

Rozrastajúci sa trh s vitamínovými doplnkami sľubuje riešenie pre množstvo zdravotných problémov. S týmito tromi doplnkami to ale netreba preháňať.

Títo muži sú dvakrát náchylnejší na rakovinu prsníka

Títo muži sú dvakrát náchylnejší na rakovinu prsníka

19:05 20.05.2022Zdravie

Rakovina prsníka zďaleka nepatrí medzi výsostne ženské ochorenia. Muži v tejto skupine sú na ňu dokonca dvakrát náchylnejší.

10 úzkostných prejavov, ktoré súvisia s prekonaním traumy v minulosti

10 úzkostných prejavov, ktoré súvisia s prekonaním traumy v minulosti

9:27 19.05.2022Zdravie

Keď sa na úzkostné správanie pozrieme optikou traumy, zistíme, že často má svoj dôvod. Zistite podľa desiatich príznakov, či ste aj vy neboli obeťou nešťastnej udalosti.

Kedy začať uvažovať nad návštevou alergológa? Spoznajte to podľa týchto príznakov

Kedy začať uvažovať nad návštevou alergológa? Spoznajte to podľa týchto príznakov

20:23 17.05.2022Zdravie

Netrápte sa zbytočne len preto, že sa vám zdá, že vaša alergia nie je „až taká vážna“. Zistite, kedy už nastal čas navštíviť ambulanciu alergológie.