Fond národného majetku bude minulosťou, jeho úloha zanikla
- 17:41 09.06.2015
- BRATISLAVA

Fond národného majetku SR (FNM) by mal byť už od nového roka minulosťou. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) už pripravilo zákon o zrušení fondu.
"FNM prestal plniť svoju základnú úlohu v procese privatizácie. Nakoľko sa do budúcna nepredpokladá privatizácia majetku štátu v rozsahu v akom sa vykonávala v súvislosti s transformačnými procesmi v minulosti, nie je teda ani potrebná existencia osobitného subjektu určeného na výkon privatizačnej činnosti," uviedol rezort hospodárstva. Úlohy a kompetencie FNM, ktoré sa v súčasnosti sústreďujú najmä na podnikanie obchodných spoločností, prevezme ministerstvo hospodárstva.
Vzhľadom na existenciu záväzkov zo súdnych sporov voči FNM vo výške viac ako 400 miliónov eur, z vydaných dlhopisov, vysporiadavanie reštitučných a iných obdobných nárokov oprávnených osôb a ručenia FNM za rôzne záväzky nie je podľa ministerstva možné fond zrušiť s právnym nástupníctvom štátu. Navrhuje sa preto zriadenie Správcovskej agentúry, ako právneho nástupcu FNM.
Novovytvorenú agentúru bude kontrolovať vláda
"Predkladaný návrh zákona ruší FNM bez likvidácie s právnym nástupcom, ktorého úlohou bude postupne vysporiadavať záväzky FNM vyplývajúce z pasívnych súdnych sporov, z dlhopisov a reštitúcií a iných privatizačných záväzkov bez dopadu na štátny rozpočet," dodal rezort hospodárstva.
Novovytvorená agentúra bude kontrolovaná primárne vládou SR, pričom tá bude menovať členov štatutárneho orgánu agentúry. "Z dôvodu väčšej flexibility v hospodárení agentúry sa navrhuje, aby jej rozpočet schvaľovala vláda, pričom na určité druhy nakladania s majetkom agentúry bude nevyhnutný predchádzajúci súhlas ministerstva financií. Všetky kompetencie a úlohy vykonávané doposiaľ FNM v oblasti privatizácie prejdú v zásade do pôsobnosti ministerstva hospodárstva," konštatuje sa v návrhu zákona.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur
Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne
Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ
Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.

Šefčovič: Slovensko ako člen EÚ hrá vyrovnanú partiu s veľkými hráčmi sveta
Podľa Maroša Šefčoviča Únia v oblasti obchodu a ekonomiky hrá vyrovnanú partiu s tými najväčšími hráčmi na globálnom poli.

Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží
Ak samospráva nebude chcieť postavenie vodnej elektrárne Málinec v obci Látky, tak minister životného prostredia Tomáš Taraba návrh na výstavbu nepredloží.