• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 15.6.2021Meniny má Vít
12°Bratislava

Kokos a jeho účinky na vaše zdravie

  • 19:28 05.06.2015
  • Bratislava
Kokos a jeho účinky na vaše zdravie

Kokos vo všetkých formách je jedna z potravín, ktoré vám môžu pomôcť v mnohých ohľadoch. Prospieva mozgu, pečeni aj tráveniu.

Kokosový olej sa často používa v kuchyni a kokosová dužina môže byť použitá ako zdravý tuk v jedle.

Kokosová voda je ideálna na hydratáciu a doplnenie elektrolytov a kokosová múka obsahuje v jednej porcii viac vlákniny a bielkovín ako pšeničné otruby. Toto chutné jedlo je skutočne pozoruhodné pre jeho možnosti využitia a mnohí z nás si ani neuvedomujú jeho skutočný potenciál.

Najlepšie na používaní kokosu je, že neobsahuje žiaden pridaný cholesterol, ako potraviny živočíšneho pôvodu. Zvyšuje tvorbu zdravého cholesterolu a prináša aminokyseliny, vitamíny, minerály a ďalšie živiny. Kokos vo všetkých formách má antibakteriálne vlastnosti a posilňuje imunitný systém.

Kokosový olej obsahuje kyselinu laurovú a niektoré tuky, ktoré bojujú proti kvasinkám, parazitom, vírusom, dokonca aj prechladnutiu a premnoženiu baktérií v tele.

Kokos tiež môže pomôcť mozgu, pečeni a tráviacemu systému. Toto sú účinky, ktoré má kokos na vaše telo:

Zdravý mozog

Naše mozgy potrebujú tuk. Všetky tuky dajú vášmu mozgu impulz na dobrú náladu, no kokosový tuk je jeden z najlepších tukov spojených s prevenciou proti depresii, strate pamäti a pomáha zvládať stres. Jedným z dôvodov je, že MCT tuk v kokose obchádza trávenie a je ihneď absorbovaný. Váš mozog môže premeniť tieto ketóny na palivo pre vašu dobrú náladu.

Tieto tuky tiež zlepšujú sústredenie, bojujú s psychickou únavou a môžu pomôcť stabilizovať hladinu cukru v krvi, ktorý tiež zlepšuje vašu náladu celkom iným spôsobom. Tuky v kokose a aminokyselíny poháňajú neurotransmitery v mozgu, ktoré zvyšujú hladinu serotonínu a stabilizujú vašu náladu a hormóny. Môžu tak pomôcť pri PMS, všeobecnej úzkosti, nesústredeniu a miernej depresii. Použite niekoľko lyžíc kokosového masla, nastrúhaného kokosu, alebo oleja denne v spojení so zdravým stravovaním.

Zdravá pečeň

MCT tuky obsiahnuté v kokose pomáhajú pečeň detoxikovať a umožňujú pečeni ho použiť pre okamžitú energiu bez ukladania. Vzhľadom k antivírusovej vlastnosti dokáže kokos znižovať toxíny v krvnom obehu, ktoré poškodzujú pečeň.

Dobré trávenie

Kokos nespôsobuje zažívacie problémy. V skutočnosti vám môže pomôcť so syndrómom dráždivého čreva, pomalou motilitou, zápalom, zlým vstrebávaním živín, nepravidelným výprázdňovaním a môže pomôcť utesniť steny tráviaceho traktu v dôsledku rôznych gastrointestinálnych problémov.

Netreba to s ním však preháňať. Polievková lyžica v jedle môže mať liečebný účinok.

Kokosová múka je tiež úžasný zdroj vlákniny a bielkovín pre tých, ktorí ktorí majú bezlepkovú stravu. Tuky v kokose bojujú proti candida kvasinkám, ktoré žijú v tráviacom trakte.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, onegreenplanet.org, medicaldaily.com, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

19:35 13.06.2021Zdravie

Ukázalo sa, že aktivita v interiéri znižuje vysoký krvný tlak efektívnejšie ako chôdza.

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

8:08 12.06.2021Zdravie

Prehýrili ste celú noc a z jedného drinku sa stalo niekoľko? V takejto situácii pomôže očista organizmu od zostatkového alkoholu aj ďalších negatívnych zložiek, ktoré obsahuje.

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

11:52 11.06.2021Zdravie

Štúdia detí hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti v Brazílii zistila, že rozprávanie príbehov bolo dvakrát efektívnejšie ako hranie hádaniek.

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

7:50 11.06.2021Zdravie

Vďaka týmto metódam sa budete cítiť šťastne už behom pár minút.

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

8:55 09.06.2021Zdravie

Štúdia naznačuje, že doplnok stravy rastlinného pôvodu nazývaný beta-sitosterol môže pomôcť znížiť úzkosť.