• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 1.3.2024Meniny má Albín
Bratislava

Osem potravín, ktoré vám prirodzene prečistia tepny

  • 19:13 04.06.2015
  • Bratislava
Osem potravín, ktoré vám prirodzene prečistia tepny

Ľudia by mali vedieť, že srdcové ochorenia nie sú ani tak spôsobené vekom alebo génmi. Príčinou sú skôr veci, ktoré môžeme kontrolovať, najmä strava založená len na mäse a fajčenie. Tento životný štýl spôsobuje postupné zužovanie tepien vedúcich do srdca a ďalších častí tela. Zúžené tepny nakoniec vedú k bolesti na hrudi, bolesti v bedrách, erektilnej dysfunkcii a k infarktu a mozgovej mŕtvici.

Kardiovaskulárne ochorenia spôsobené postupným zanášaním tepien sú štatisticky najčastejším zabijakom na svete. Prevencia a nápravy škôd sú však možné s týmito potravinami, ktoré čistia tepny.

Výskumníci zistili, že na zníženie cholesterolu je ideálna vegánska strava s nízkym obsahom tuku. Rastlinné potraviny neobsahujú cholesterol, zatiaľ čo mäso, vajcia a mliečne výrobky obsahujú veľké množstvo cholesterolu a nasýtených tukov, ktoré môžu meniť tepny na tvrdé a upchaté. Navyše vysoký obsah vlákniny z vegetariánskej stravy pomáha odstrániť prebytočný cholesterol z tráviaceho traktu.

Cesnak

Cesnak môže pomôcť zabíjať vírusy, infekcie a dokonca aj rakovinu! Štúdie ukazujú, že alicín, ktorý sa nachádza v cesnaku môže znižovať hladinu cholesterolu a tiež výrazne znížiť diastolický a systolický krvný tlak a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín.

Čítajte: Nové dôkazy: Cesnak znižuje riziko rakoviny o vyše 40%!

Kurkuma

Kurkumín, hlavná zložka kurkumy, má silný protizápalový účinok. Pridaním kurkumy do svojho jedálnička môžete výrazne znížiť zápal a poškodenie arteriálnej steny, ktoré sú hlavnými príčinami tvorby krvných zrazenín.

Čítajte: Kurkuma a jej účinky. Čistí krv, lieči telo a bieli zuby

Špenát

Špenát je bohatý na luteín, rastlinný karotenoid, ktorý môže pomôcť predchádzať infarktu tým, že zabraňuje hromadeniu cholesterolu na cievnych stenách.

Špenát má tiež vysoký obsah draslíka a kyseliny listovej, ktoré bojujú proti vysokému krvnému tlaku.

Čítajte: Jedna z najvýživnejších potravín na svete - špenát

Škorica

Len jedna lyžica mletej škorice denne môže znížiť hladiny cholesterolu v krvi. Škorica je tiež plná antioxidantov, ktoré zlepšia kardiovaskulárne zdravie tým, že chránia krv pred oxidačným poškodením.

Čítajte: Škorica: pomocník pri problémoch s krvným tlakom

Granátové jablko

Granátové jablko a jeho šťava majú vysoký obsah antioxidantov, ktoré môžu znížiť poškodenie ciev. Výskumy ukázali, že šťava z granátového jablka znižuje účinky stresu na bunky ciev tým, že stimuluje produkciu oxidu dusnatého. Táto chemikália pomáha udržiavať otvorené tepny a udržať prúdenie krvi.

Paradajky

Paradajky sú bohaté na lykopén, zlúčeninu, ktorá dáva paradajkám ich farbu. Je to antioxidant, ktorý môže znížiť riziko aterosklerózy o 50 percent.

Bobuľové ovocie

Bobuľové ovocie (ako sú jahody, maliny, čučoriedky a černice) sú bohaté na flavonoidy, ktoré môžu pomôcť zabrániť zanášaniu tepien.

Jablká

Jablká obsahujú pektín a rozpustnú vlákninu, ktorá znižuje hladinu cholesterolu pravdepodobne tým, že zasahuje do črevnej absorpcie žlčových kyselín, čo núti pečeň cirkulovať hladiny cholesterolu, aby sa vytvorilo viac žlče.

Obsahujú tiež kvercetín, draslík a horčík, ktoré pomôžu udržať váš krvný tlak pod kontrolou. Ďalšie ovocie bohaté na pektín sú hrušky a citrusové plody.

Čítajte: Päť dôvodov, prečo konzumovať jablká

Avokádo

Keď si nabudúce budete robiť sendvič alebo šalát, pridajte niekoľko plátkov avokáda namiesto majonézy alebo ťažkej zálievky. Štúdie ukázali, že denná spotreba avokáda vedie k zlepšeniu hladiny cholesterolu. Podľa nich triglyceridy a LDL cholesterol klesol o cca 22%. HDL, takzvaný “dobrý” cholesterol, stúpol o 11%

Čítajte: Ovocie, ktoré pomáha chudnúť: Avokádo

Pomarančový Džús

Pitie len dvoch pohárov 100% pomarančovej šťavy (bez pridaného cukru) každý deň môže pomôcť zlepšiť krvný tlak a znížiť zápal tepien. Pomarančová šťava tiež obsahuje veľa antioxidačného vitamínu C.

Zdroj: info.sk, TM, naturalnews.com, onegreenplanet.org, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

9:14 26.02.2024Zdravie

Účinnosť a bezpečnosť lieku môžu ovplyvniť aj interakcie s potravinami.

Toto jedlo je pre zuby horšie ako sladkosti

Toto jedlo je pre zuby horšie ako sladkosti

18:41 24.02.2024Zdravie

Častá konzumácia tohto typu jedál zvyšuje riziko zubných kazov, upozorňuje dentálna hygienička.

Obľúbený vitamín zvyšuje riziko demencie, varujú vedci. Nachádza sa vo viacerých obilninách

Obľúbený vitamín zvyšuje riziko demencie, varujú vedci. Nachádza sa vo viacerých obilninách

7:36 22.02.2024Zdravie

Štúdia spojila užívanie vitamínu s vyšším riziko demencie.

Kyslá kapusta obsahuje viacero látok prospešných pre zdravie človeka

Kyslá kapusta obsahuje viacero látok prospešných pre zdravie človeka

9:22 19.02.2024Zdravie

Kyslá kapusta obsahuje viacero vitamínov či minerálov prospešných pre zdravie človeka.

Smartfóny spôsobujú problémy aj u rodičov. Takto škodia svojim deťom

Smartfóny spôsobujú problémy aj u rodičov. Takto škodia svojim deťom

6:52 19.02.2024Zdravie

Rodičia, ktorí používajú smartfóny, môžu uškodiť svojim deťom v tínedžerskom veku.