Tipy, aby sa z behania nestala rutina

Beh je veľmi obľúbený šport. Niektorí z nás chodia behávať pravidelne, iní takto len dopĺňajú svoj celkový tréning. V každom prípade sa ale po čase môže stať z behu rutina a otrava. Ako tomu zabrániť? Prečítajte si zopár tipov.
Začnite pomaly
Či už s behaním celkovo len začínate, alebo behávate pravidelne, nie je na škodu aspoň prvých niekoľko minút kráčať, prípadne postupne zrýchľovať tempo. Takto si pomaly zahrejete svaly, predídete zraneniam a z dlhodobého hľadiska vám to pomôže pri behu vydržať dlhšie.
Rozdeľte si trasu na kratšie cieľové body
Ak viete, že trasa, ktorú beháte je dlhá, predstava celkovej vzdialenosti vás môže odradiť od výkonu alebo niekedy aj od behu celého. Rozdeliť si ju na kratšie body a sústrediť sa na výkon počas jednotlivých úsekov je ale dobrý psychologický trik. Povedzte si: "Keď som to zvládol po tento strom, určite zvládnem dobehnúť aj po tamtú lavičku." Cieľ, ktorý reálne vidíme počas behu, sa nám bude zdať ako ľahšie dosiahnuteľný.
Zmeňte čas a prostredie
Chodíte behať ráno? Skúste to občas zameniť za podvečer. Ak obľubujete behanie na páse v posilňovni, vyskúšajte zase niekedy ísť si zabehať do prírody. Takisto meňte aj trasu v exteriéri – behať niekoľko mesiacov stále tou istou cestou vás môže otráviť a znechutiť vám behanie. Aj taká maličkosť ako zmena hudby, ktorú pri behu počúvate, vám môže pomôcť k lepšiemu výkonu a hlavne väčšej chuti do pohybu.
Zoberte aj spoločnosť
Ak behávate sami, po čase vám môže chýbať motivácia. Keď sa ale s niekým dohodnete, nielenže budete mať pocit zodpovednosti a pôjdete, ale môže vás to vzájomne motivovať k lepším výkonom. Naviac, behať v skupine alebo aspoň vo dvojici je bezpečnejšie.
Aby sa z behu nestala bolestivá rutina, dbajte na to, aby ste mali správnu obuv. Obyčajné tenisky netlmia dostatočne nárazy, čo môže skončiť bolesťami kĺbov a chrbta. Nezabúdajte ani na oddych – telo sa potrebuje zregenerovať po každom fyzickom výkone.

Onkológ varuje: Populárny výživový doplnok zvyšuje riziko rakoviny
Odborník za jedného z vinníkov nárastu prípadov rakoviny označil ultra-spracované potraviny na čele s populárnymi doplnkami výživy.

Toto by mali robiť alergici každý deň, 30-sekudový trik zabráni sennej nádche
Robte túto jednoduchú 30-sekundovú úlohu každý deň a vyhnite sa tak sennej nádche.

Žiletky v hrdle? Takto vyzerajú príznaky nového variantu covidu
SARS-CoV-2 stále mutuje. Dôkazom toho je aj nový variant Nimbus.

Vyrážky vznikajú aj pri varení, pozor na túto chybu!
Tento krok pri varení sa môže podpísať pod poškodené zdravie a výzor vašej pokožky.

Táto generácia má nižšie riziko demencie, ukázala štúdia
Najvýraznejšie sa to ukazuje u žien.