• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 4.5.2024Meniny má Florián
20°Bratislava

Ocenili slovenských vedcov, Kiska vyzval k vzdelávaniu detí

  • 17:31 12.05.2015
  • BRATISLAVA
Ocenili slovenských vedcov, Kiska vyzval k vzdelávaniu detí

Slovenským vedcom roka 2014 sa stal Fedor Gömöry z Elektrotechnického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV). Ocenenie dostal za výskum vedúci k novým poznatkom o správaní kompozitov supravodič/feromagnetikum v jednosmerných a striedavých magnetických poliach. Ocenenia najlepším slovenským výskumníkom v súťaži Vedec roka SR dnes v Bratislave odovzdali vedcom v piatich kategóriách už po osemnásty raz.


Počet mladých vedcov narastá

Gömöry vo svojom príhovore zároveň povedal, že ešte dôležitejšia súťaž ako Vedec roka je grantová súťaž Agentúry na podporu výskumu a vývoja. "Keď máte nový nápad, potrebujete na výskum financovanie. Bežne naše výskumné inštitúcie nemajú v rezerve prostriedky, aby ho financovali. Na to slúži štátom zriadená Agentúra na podporu výskumu a vývoja, ktorá však za 10 rokov svojej existencie prešla niekoľkými fázami. Rozbeh bol výborný. Potom však niekoľko rokov nevypísala výzvu. Ak niekto mal dobrý nápad práve keď agentúra nevypísala výzvu, tak nemali z čoho výskum financovať," povedal vedec roka s tým, že existuje prísľub, že tento rok výzvu vyhlásia.

Zároveň však dodal, že ak je možnosť financovať 50 projektov a ďalších 50 je rovnako dobrých, výber nemôže byť celkom spravodlivý. Výskum na Slovensku sa podľa Gömöry robiť dá. "Ak robíte vedu teoretickú, dá sa robiť celkom dobre. Ak potrebujete robiť nové technológie, vďaka štrukturálnym fondom sa to začína rozbiehať. Náš výskum je experimentálny. Celkom slušne sme sa vybavili vďaka európskym projektom rámcových programov," zhodnotil Gömöry a dodal, že tiež vidí viac mladých ľudí, ktorí chcú byť vedcami a systém vyhodnocovania vedeckých výsledkov sa zlepšuje.

Prácu oceňovali vo viacerých kategóriách

Vedcov ocenili aj v ďalších štyroch kategóriách. V kategórií Vedkyňa roka SR vyhrala Lucia Kučerová z Ústavu experimentálnej onkológie Slovenskej akadémie vied. Kučerová získala ocenenie za výsledky vo výskume vlastností nádorových kmeňových buniek a bunkovej terapii agresívnych ľudských metastatických nádorov.

Cenu udeľovali aj v kategórií Osobnosť roka v oblasti technológií. Za rok 2014 ju udelili Sergejovi Hlochovi z Fakulty výrobných technológií Technickej univerzity v Košiciach za výsledky dosiahnuté v rámci riešenia projektov výskumu technológie vodného prúdu a mimoriadny prínos pre interdisciplinárnu medzinárodnú vedeckú spoluprácu v oblasti progresívnych výrobných technológií.

Ocenenie si odniesol aj Pavol Miškovský z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v kategórií Osobnosť roka v programoch EÚ. Dostal ho za významný podiel na príprave a koordinácii projektu siedmeho rámcového programu EÚ získaného na Slovensku. V pozícii zodpovedného riešiteľa a za významný podiel na zapojení sa Slovenska do paneurópskej siete pre biologické zobrazovanie – EuroBioImaging.

Cieľom súťaže je popularizácia vedy

Posledné ocenenie v kategórií Mladá osobnosť vedy si odniesol Ľubomír Švorc z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Zaslúžil si ho za vysokú vedeckovýskumnú a publikačnú aktivitu v oblasti elektrotechnickej charakterizácie biologicky aktívnych látok a využitia nových elektródových materiálov v klinickej, environmentálnej a potravinárskej stopovej analýze.

Cieľom súťaže Vedec roka SR je popularizovať prínosy vedeckého bádania, poukázať na úspešné výskumné práce, zavádzanie nových technológií a hlavne informovať verejnosť o výsledkoch slovenského výskumu a vývoja. Tradícia oceňovania významných slovenských vedcov a výskumníkov sa začala u nás v roku 1997. Od roku 2013 sa stali vyhlasovateľmi súťaže Centrum vedecko-technických informácií SR, Slovenská akadémia vied a Zväz slovenských vedecko-technických spoločností.

Tento ročník súťaže sa konal pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku. Prezident SR dnes povedal, že je dôležité vyzdvihovať veľké výsledky. "Je to tvorivá práca ocenených, ktorá zásobuje spoločnosť na Slovensku poznaním a dáva jej možnosť rásť," povedal Kiska a zároveň upozornil na výzvy ako napríklad potrebu rozumnejšie a lepšie financovať vedu z verejných zdrojov, nastaviť fungujúci právny rámec na ochranu duševného vlastníctva či lepšie vzdelávať deti.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pacientom trpiacim Alzheimerom a záchvatmi môže pomôcť rapamycín

Pacientom trpiacim Alzheimerom a záchvatmi môže pomôcť rapamycín

17:21 02.05.2024Veda

Postup Alzheimerovej choroby u pacientov trpiacich Alzheimerovou chorobou a záchvatmi môže pomôcť spomaliť rapamycín, liek pôvodne určený na potlačenie imunity u pacientov po transplantácii orgánov.

Vedci testovali krv pacientov, ktorí prekonali covid. Toto sa zistilo mesiace po ochorení

Vedci testovali krv pacientov, ktorí prekonali covid. Toto sa zistilo mesiace po ochorení

19:34 29.04.2024Veda

Ochorenie Covid-19 so sebou neraz prináša aj dlhodobé následky. Čo sa však deje s krvou pacientov niekoľko mesiacov po vyliečení?

NASA varuje pred plánmi Číny: Toto chce čínska vláda urobiť na Mesiaci

NASA varuje pred plánmi Číny: Toto chce čínska vláda urobiť na Mesiaci

20:47 23.04.2024Veda

NASA varuje, čo sa stane s Mesiacom, keď na ňom pristanú čínski astronauti.

Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

14:27 10.04.2024Veda

Štrkáče na kalifornskom ostrove Santa Catalina sú menšie, ale ostrejšie ako príslušníci rovnakého druhu obývajúce pevninu.

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

12:20 27.03.2024Veda

Cikády napriek svojej malej veľkosti nevylučujú moč vo forme kvapiek, ale prúdom, uvádza štúdia publikovaná v odbornom žurnále PNAS.