• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 19.6.2024Meniny má Alfréd
31°Bratislava

Pacientom trpiacim Alzheimerom a záchvatmi môže pomôcť rapamycín

  • 17:21 02.05.2024
  • Washington
Pacientom trpiacim Alzheimerom a záchvatmi môže pomôcť rapamycín

Postup Alzheimerovej choroby u pacientov trpiacich Alzheimerovou chorobou a záchvatmi môže pomôcť spomaliť rapamycín, liek pôvodne určený na potlačenie imunity u pacientov po transplantácii orgánov. Uvádza to nová štúdia zverejnená tento týždeň v akademickom žurnále Brain. TASR informuje podľa správy portálu Medical Xpress.

Výskumný tím Perelmanovej lekárskej fakulty Pensylvánskej univerzity v Spojených štátoch zistil, že rapamycín potláča prenos vzruchov medzi neurónmi. V modeloch Alzheimerovej choroby (ACH) so záchvatmi u myší preukázal liek schopnosť regulovať signály nadmerne excitovaných buniek a zachovať kognitívne funkcie, ako je pamäť či schopnosť učiť sa nové veci.

V zdravom mozgu prebieha prenos vzruchov pomocou dvoch neurotransmiterov – glutamátu a kyseliny gama-aminomaslovej (GABA). Glutamát zvyšuje pravdepodobnosť vyslania vzruchu a ich vysielanie spúšťa, GABA túto pravdepodobnosť znižuje a vysielanie vzruchov zastavuje.

Predchádzajúci výskum zistil u pacientov trpiacich ACH a záchvatmi mozgovú aktivitu podobnú pacientom trpiacim zároveň ACH a epilepsiou. Mnoho pacientov s ACH tiež zažilo aspoň jeden záchvat, ktoré podľa predchádzajúcich výskumov môžu urýchľovať postup ACH. Výskumníkom sa však nepodarilo odhaliť spojenie medzi ACH a záchvatmi.

Vysvetlením môže byť bielkovinová nerovnováha v mozgu, ktorá zvyšuje vzrušivosť mozgových buniek u pacientov trpiacich ACH so záchvatmi a zapríčiňuje u nich rýchlejší postup ACH ako u pacientov bez záchvatov. Tá sa môže v mozgu pacientov trpiacich ACH so záchvatmi objaviť už pred nástupom symptómov ACH.

Odborníci v minulosti predpokladali, že záchvaty sú nešťastným vedľajším produktom degenererácie nervového systému, ktorá spôsobuje Alzheimerovu chorobu. Teraz však vieme, že záchvaty v skutočnosti postup (Alzheimerovej) choroby urýchľujú,“ vyhlásila lekárka a riaditeľka neurologickej kliniky Pensylvánskej univerzity Frances E. Jensenová, ktorá je zároveň jednou z vedúcich štúdie.

Teraz, keď sme identifikovali mechanizmy spôsobujúce nadmernú excitáciu neurónov vedúcu k záchvatom urýchľujúcim postup ACH, môžeme začať skúmať liečivá ako rapamycín schopné zvrátiť (bielkovinovú) nerovnováhu a spomaliť postup ACH,“ dodáva Jensenová.

Náš výskum je úžasným krokom k možnosti zakročiť ešte pred rozvojom príznakov a spomaliť ničivé účinky ochorenia,“ vyhlásil druhý vedúci štúdie Aaron Barbour z neurologickej kliniky Pensylvánskej univerzity.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Umelá inteligencia nehalucinuje, podľa filozofov si vymýšľa hlúposti

Umelá inteligencia nehalucinuje, podľa filozofov si vymýšľa hlúposti

VČERA - 16:16Veda

Umelá inteligencia nehalucinuje, ale vymýšľa si hlúposti, uvádza nová filozofická štúdia zo Škótska.

Hodvábna látka tenká takmer ako vlas dokáže stlmiť až tri štvrtiny hluku

Hodvábna látka tenká takmer ako vlas dokáže stlmiť až tri štvrtiny hluku

17:00 17.06.2024Veda

Hodvábna látka len o málo hrubšia ako ľudský las dokáže stlmiť až 75 percent hluku.

Tento katastrofický film sa môže stať skutočnosťou, scenáristi neboli ďaleko od pravdy

Tento katastrofický film sa môže stať skutočnosťou, scenáristi neboli ďaleko od pravdy

20:08 16.06.2024Veda

Premisa apokalyptického filmu podľa vedcov nemá až tak ďaleko od reality.

Nový druh vegetariánskej

Nový druh vegetariánskej "pirane" pomenovali po zloduchovi z Pána prsteňov

18:41 12.06.2024Veda

Vedci oficiálne popísali nový druh ryb blízko príbuzný piraniam, objavený v brazílskej Amazónii.

Starí Egypťania sa pred vyše 4000 rokmi zrejme pokúšali liečiť rakovinu

Starí Egypťania sa pred vyše 4000 rokmi zrejme pokúšali liečiť rakovinu

6:14 01.06.2024Veda

Starovekí Egypťania sa zrejme pokúšali o chirurgickú liečbu rakoviny, uvádza nová štúdia, ktorá skúmala dve lebky staré približne 2500 a 4500 rokov.