• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 30.10.2020Meniny má Šimon(a)
Bratislava

Päť dôvodov, prečo cvičiť dosku - plank

  • 18:39 07.05.2015
  • Bratislava
Päť dôvodov, prečo cvičiť dosku - plank

Každú chvíľu sú na svete nové prelomové cviky, cvičebné plány, tréningy, diéty... V tom množstve ľahko prehliadneme staré ale dobré a hlavne osvedčené cviky. Doska alebo plank je medzi nimi stálicou, ktorá nikdy nevyjde z módy. Prečo by ste ju mali zaradiť do vášho tréningu? Tu je päť dôvodov.

Ovplyvňuje držanie tela

Keď cvičíte dosku, zapájate naraz viac než 20 rôznych svalov, čo je veľmi dobré pre chrbticu, rovnováhu a celkové držanie tela. So správnym držaním tela súvisia ale aj brušné svaly, na ktoré sa doska primárne zameriava. Cvičením dosky ich zaťažujeme rovnomerne a budujeme ich silu, čo sa prejaví aj na zlepšenom držaní tela a rovnováhe

Zasahuje všetky brušné svaly

Keď cvičíte brucho, problémom je najmä to, že väčšina cvikov má dosah iba na určitú skupinu brušných svalov. Kým teda precvičíte všetky svaly, musíte vystriedať niekoľko rôznych cvikov. Doska a jej rôzne varianty dokážu zasiahnuť najväčší okruh týchto svalov.

Precvičíte viac, než len brucho

Ako sme už spomínali vyššie, pri cvičení dosky zapájate viac než 20 svalov. Okrem tých na bruchu zasiahne aj stehná, hruď a ramená.

Cvičiť dosku je bezpečné

Pri základnej variácii dosky sa nehýbete, iba sa snažíte svoju váhu udržať na lakťoch a nohách. Tento cvik je teda bezpečnejší, než napríklad sed-ľah, ktorý môže poškodiť vašu kostrč. Pri doske sa musíte postarať akurát o zodraté lakte.

Majú veľa variácií

Tento zdanlivo nudný a statický cvik má veľmi veľa rôznych variácií. Keď budete nabudúce cvičiť dosku, skúste priťahovať nohy k hrudi. Môžete ich kombinovať aj s rukami alebo nohy dvíhať do vzduchu. Na internete sú desiatky rôznych spôsobov, ako cvičiť dosku a okrem brušných svalov sa rôznymi variáciami môžete zamerať aj na iné, než brušné svaly.

Ak ste sa rozhodli vyskúšať tento cvik, je veľmi dôležité, aby ste ho precvičili správne. Pozor najmä na zadok – nesmiete ho dvíhať dohora. Zapájajte aj bedrá, inak by ste celú záťaž z brušných svalov premiestnili na ruky a špičky nôh. Hlavu držte v línii s telom, aby ste si nepoškodili krčnú chrbticu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, fitnessrepublic.com, acefitness.org, webmd.com, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

21:06 27.10.2020Zdravie

Majitelia mobilov, ktorí na týchto zariadeniach trávia čas aj aktivitou na sociálnych sieťach, sa neraz stretávajú so zvláštnymi fyzickými následkami. Spozorujete ich aj na sebe?

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

20:05 25.10.2020Zdravie

Príznaky rakoviny mozgu sa rozvíjajú v závislosti od konkrétnej časti, ktorú tumor zasiahne. Na bolesť hlavy sa pacienti sťažujú často. Ako zistiť, či ide o rakovinu?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

19:37 25.10.2020Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

18:28 25.10.2020Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

8:26 25.10.2020Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.