Následkom konfliktu v Jemene je hlad, z chaosu ťaží al-Kájda
- 21:03 16.04.2015
- LONDÝN

Zhoršujúca bezpečnostná situácia v Jemene spôsobila, že takmer polovica z 24,5 milióna obyvateľov krajiny trpí nedostatkom potravín, uviedli vo štvrtok predstavitelia Svetového potravinového programu OSN (WFP).
Počet Jemenčanov trpiacich nedostatkom potravín sa podľa agentúry z 10 miliónov v roku 2014 zvýšil tohto roku na 12 miliónov. Podľa OSN od septembra 2014, keď šiitskí povstalci obsadili hlavné mesto Saná, zomrelo už 600 ľudí, 2200 bolo zranených a 100 000 muselo opustiť svoje domovy.
Jemen dováža takmer 90 percent základných potravín. Od začiatku konfliktu ceny vzrástli o 40 percent a väčšina obchodov je uzavretá, keďže obchodníci sa nemôžu voľne pohybovať po krajine na miestach, kde sa bojuje. "Máme problém dostať sa pre zhoršujúcu bezpečnostnú situáciu k ľuďom," uviedla v stanovisku hovorkyňa WFP Purnima Kašjapová.
Odporúčame:
Prezident Rúhání odsúdil útoky Saudskej Arábie v Jemene
Al-Kájda vypísala odmenu za hlavu lídra šiitských povstalcov
OSN zakázala dodávky zbraní povstalcom
Jemen v súčasnosti už niekoľko týždňov čelí náletom koalície arabských štátov vedenej Saudskou Arábiou proti šiitským povstalcom známym ako Hautíovci, ktorí sa v uplynulých týždňoch prebojovali až k prístavu Aden a prinútili z krajiny utiecť prezidenta Abd Rabbua Mansúra Hádího.
Bezpečnostná rada OSN tento týždeň prijala rezolúciu, ktorá zakazuje dodávky zbraní vodcom šiitských povstalcov ako aj bývalému prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi a jeho synovi, ktorí sú ich významnými podporovateľmi. Zároveň požiadala všetky strany jemenského konfliktu a obzvlášť takzvaných Hautíovcov, aby zastavili násilie a "obnovili a urýchlili" rokovania sprostredkované OSN.
Jemenskí velitelia ušli pred al-Kájdou
Jemenská odnož organizácie al-Kájda sa podľa tamojších vojenských predstaviteľov a obyvateľov zmocnila významného letiska, námorného prístavu a ropného terminálu na juhovýchodnom pobreží krajiny, kde sa v dôsledku šiitského povstania rozmáha chaos.
Nemenovaní predstavitelia uviedli, že pri meste al-Mukallá vo štvrtok vypukli boje medzi príslušníkmi al-Kájdy a jedného z najväčších pechotných oddielov jemenskej armády, na čo jeho velitelia ušli. Militanti sa najskôr zmocnili miestneho medzinárodného letiska a následne bez väčších ťažkostí prevzali kontrolu aj nad prístavom a ropným terminálom.
Al-Mukallá je správnym centrom najrozsiahlejšej jemenskej provincie Hadramaut a niektoré časti mesta sunnitskí militanti z al-Kájdy obsadili už začiatkom apríla, keď oslobodili trestancov z miestnej väznice.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí
Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška
Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove
Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.

Lavrov: Rusko plánuje posilniť ekonomické vzťahy s Dominikánskou republikou
Rusko plánuje posilniť svoje ekonomické a obchodné vzťahy s Dominikánskou republikou.