Zatkli väčšinu radikálov z bunky zodpovednej za útok v múzeu
- 16:16 26.03.2015
- TUNIS

Tuniská polícia vo štvrtok uviedla, že za minulotýždňovým útokom v národnom múzeu Bárdú stojí 23-členná bunka militantov pozostávajúca aj z Alžírčanov a Maročanov, z ktorej sa jej doteraz podarilo zadržať už 80-percent.
Náfiho operujúcu najmä na tunisko-alžírskej hranici a al-Kájdu, pričom väčšina z jej členov pochádza pôvodne z militantnej organizácie Ansár aš-Šaría.
Dvaja ozbrojenci strieľali minulú stredu na turistov vystupujúcich z autobusov pred tuniským národným múzeom a zabili 23 ľudí, z toho 20 zahraničných turistov. Ďalších držali ako rukojemníkov vo vnútri múzea. K útoku sa vo štvrtok prihlásila organizácia Islamský štát (IŠ).
Tuniské úrady uviedli, že útočníci získali výcvik v džihádistických táboroch v Líbyi. Medzi obeťami útokov boli traja Poliaci, traja Francúzi, traja Japonci, dvaja Španieli, dvaja Kolumbijčania, jeden Brit, jeden Belgičan, štyria Taliani a jeden Rus. Väčšina z usmrtených turistov bola pasažiermi dvoch stredomorských výletných lodí MSC Splendida a Costa Fascinosa.
Odporúčame:
Tunisania zatkli možného organizátora útokov na múzeum
Múzeum v Tunisku po krvavej dráme opäť otvoria
Teroristi útočili v Tunisku na turistov, zabili aj Európanov
Tunisko sa spamätáva z masakry, k útoku sa hlásia islamisti

V Mississippi stanovili dátum popravy muža, ktorý je v cele smrti od roku 1976
V Mississippi popravia väzňa Richarda Geralda Jordana, ktorého na trest smrti odsúdili ešte v roku 1976 za únos a vraždu jednej ženy, rozhodol tamojší najvyšší súd.

Na Floride popravili bývalého vojnového veterána odsúdeného za vraždu rodiny
Armádneho veterána Jeffreyho Hutchinsona, ktorému vojna v Perzskom zálive spôsobila vážne duševné problémy, popravili vo štvrtok večer.

Ruský dronový útok na Záporožie si vyžiadal najmenej 14 zranených
Ruský dronový útok, ku ktorému došlo vo štvrtok neskoro večer, spôsobil požiar niekoľkých budov v meste Záporožie na juhovýchode Ukrajiny.

Barrot: Európska únia pripravuje nové sankcie voči Rusku
Európska únia pripravuje 17. balík sankcií voči Rusku a dúfa, že toto úsilie skoordinuje so Spojenými štátmi, uviedol vo štvrtok francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noel Barrot.

Zelenskyj: Dohoda s USA o nerastných surovinách je vyvážená a spravodlivá
Za „skutočne vyváženú“ a spravodlivú považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dohodu o nerastných surovinách, ktorú jeho krajina podpísala so Spojenými štátmi.