• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
11°Bratislava

Pohľadávky voči Váhostavu by mal odkúpiť štát, žiada Sieť

  • 9:21 26.03.2015
  • BRATISLAVA
Pohľadávky voči Váhostavu by mal odkúpiť štát, žiada Sieť

Štát by mal po odkúpení neuspokojených pohľadávok živnostníkov a malých podnikateľov voči Váhostavu žiadať primeraný podiel v tejto spoločnosti. Predseda Siete Radoslav Procházka to považuje za najpriamejšie riešenie situácie týchto ľudí.

Strana Sieť navrhuje, aby štát odkúpil neuspokojené pohľadávky od živnostníkov a malých podnikateľov voči stavebnej spoločnosti Váhostav - SK, a. s., ktorá je v reštrukturalizácii.

Po odkúpení týchto pohľadávok by mal štát v plnej miere odškodniť veriteľov a žiadať primeraný podiel vo Váhostave podľa výšky pohľadávok. "Títo ľudia dnes potrebujú bezprostrednú pomoc. Toto je najpriamejšie riešenie ich situácie," povedal v stredu predseda Siete Radoslav Procházka.

Pred voľbami sľubovali istoty

Poslanci parlamentu za Smer-SD, ktorí v stredu nepodporili návrh novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorý mohol poškodeným veriteľom Váhostavu pomôcť, by si podľa Siete mali až do ich úplného odškodnenia ponechať len 15 percent svojich platov. Taký podiel zo svojich pohľadávok voči Váhostavu by totiž mali dostať dodávatelia tejto spoločnosti podľa návrhu jej reštrukturalizačného plánu.

"Ak má 15 percent stačiť stovkám malých staviteľov a ich rodinám, musí stačiť aj poslancom. A ten zvyšok (platu) nech pošlú rodinám podnikateľov, ktorí na to, aby mohli zaplatiť štátu DPH, daň z príjmu, odvody za zamestnancov, si musia brať úvery," uviedol Procházka.

"Pred voľbami títo ľudia počuli, že si zaslúžia istoty. Jediná istota, ktorej sa dočkali, je to, že zoznam ľudí, ktorí si zaslúžia istoty, vedie centrála vládnej strany a na vrchole tohto zoznamu tróni majiteľ Váhostavu," dodal.

Sieť v utorok vyzvala poslancov Smeru, aby využili poslednú šancu pomôcť veriteľom a schválili návrh novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorý mohol poškodeným reálne pomôcť. "Smer však potvrdil, že pred ochranou malých a slabých, ktorí ju naozaj potrebujú, uprednostňuje veľkých a silných, s ktorými ho viažu podozrenia z nadštandardných vzťahov," dodal Procházka.

Odporúčame:

Opozícia: Široký vybabral so živnostníkmi, Fico sa prizerá

Váhostav splatí iba časť dlhov, živnostníkom len 15 percent


Sieť v ochrane živnostníkov nechce poľaviť

Návrh reštrukturalizácie Váhostavu považuje Sieť za zločin na živnostníkoch a malých podnikateľoch. "Tu sa stala lúpež pod ochranou štátu a štát bol v tomto prípade komplicom. Obeťou sú poškodení, ktorých štát nielen poškodil, ale firme Váhostav aj efektívne pomáha," vyhlásil poslanec Andrej Hrnčiar.

Sieť podľa neho nepoľaví v ochrane živnostníkov a bude opakovane predkladať v parlamente príslušné návrhy. Strana napríklad navrhovala, aby veritelia pri reštrukturalizácii firmy mali úplnú záruku na získanie akcionárskeho podielu na úrovni výšky pohľadávky.

Sieť ponúka návrh s opatreniami

Sieť pripravila návrh piatich opatrení, ktoré majú obetiam reštrukturalizácie Váhostavu pomôcť. "Zásadným opatrením je návrh stopercentnej záruky pre veriteľov v reštruktúre v podobe akcionárskeho podielu, zodpovedajúcemu výške pohľadávky," uviedol prvý podpredseda Siete Andrej Hrnčiar.

Ďalšími opatreniami sú dobrovoľná účasť živnostníkov na garančnom fonde Sociálnej poisťovne, rozšírenie trestného činu nevyplatenia mzdy o nevyplatenie úhrady za služby fyzickým osobám, systém priamych platieb štátu subdodávateľom cez podúčty podľa britského modelu a platenie DPH nie po vystavení, ale až po úhrade faktúry.

"Tieto návrhy budeme predkladať znovu a znovu, pretože odmietame nechať ľudí, ktorí odviedli poctivú robotu, napospas vrtochom stavebných gigantov," dodal Hrnčiar. Ak bude Smer tieto návrhy opakovane odmietať, Sieť po parlamentných voľbách zváži možnosť dodatočného odškodnenia živnostníkov a malých podnikateľov.

"Je to úplne legitímna debata o odškodnení za zlyhanie firmy, ktorú štát platil a naďalej platí v rámci verejných zákaziek, no odmieta urobiť kroky, aby sa takéto prípady nemohli opakovať," povedal Hrnčiar.

Váhostav získal zákazky za vyše miliardu eur

Váhostav za posledných desať rokov získal od štátu podľa portálu znasichdani.sk sám, alebo spolu s partnermi v združeniach, zákazky za 1,029 miliardy eur. Majetok Juraja Širokého, ktorý stojí za Váhostavom, mal mať pred jeden a pol rokom podľa odhadov médií hodnotu zhruba 250 miliónov eur.

"S takýmito zákazkami firmy, platenej z našich daní, a majetku jej ústredného predstaviteľa by naozaj nemusel byť problém zaplatiť ľuďom, ktorí v prípade schválenia reštrukturalizačného plánu prídu o 89 miliónov eur," priblížil expert Siete na makroekonomiku a podnikanie Robert Auxt.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur

VČERA - 19:31Ekonomické

Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne

VČERA - 18:19Ekonomické

Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ

VČERA - 18:05Ekonomické

Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.

Šefčovič: Slovensko ako člen EÚ hrá vyrovnanú partiu s veľkými hráčmi sveta

Šefčovič: Slovensko ako člen EÚ hrá vyrovnanú partiu s veľkými hráčmi sveta

VČERA - 17:28Ekonomické

Podľa Maroša Šefčoviča Únia v oblasti obchodu a ekonomiky hrá vyrovnanú partiu s tými najväčšími hráčmi na globálnom poli.

Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží

Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží

VČERA - 15:29Ekonomické

Ak samospráva nebude chcieť postavenie vodnej elektrárne Málinec v obci Látky, tak minister životného prostredia Tomáš Taraba návrh na výstavbu nepredloží.