• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
15°Bratislava

V Austrálii chytili stovky džihádistov vrátane tínedžerov

  • 12:01 25.03.2015
  • CANBERRA
V Austrálii chytili stovky džihádistov vrátane tínedžerov

Austrálsky premiér Tony Abbott uviedol, že od augusta protiteroristické jednotky na letiskách preverili 86-tisíc pasažierov.

Austrálske protiteroristické jednotky v stredu uviedli, že zabránili v odlete na Blízky východ v tomto mesiaci už 230 podozrivým džihádistom vrátane minimálne troch tínedžerov.

K bojovníkom sa chceli pripojiť aj tínedžeri

Úrady pred časom informovali o zadržaní dvoch bratov vo veku 16 a 17 rokov, ktorí chceli 8. marca odletieť zo Sydney do Turecka bez vedomia rodičov. Mladíkov následne úrady vrátili rodičom a majú byť voči nim vznesené obvinenia. Týždeň na to bol na rovnakom letisku zadržaný 17-ročný mladík pre podozrenie, že sa chcel pridať k bojovníkom na Blízkom východe. Chlapca tiež vrátili rodine, vyšetrovanie v tejto veci však pokračuje, uviedol austrálsky minister pre bezpečnosť na hraniciach Peter Dutton.

Všetko o Islamskom štáte nájdete TU.

Protiteroristické jednotky boli nasadené na osem austrálskych letísk v auguste 2014. Austrálsky premiér Tony Abbott počas vystúpenia v parlamente vyhlásil, že kontroly odvtedy preverili 86-tisíc pasažierov a 230 z nich zadržali pre podozrenie, že sa chceli pridať k organizácii Islamský štát (IŠ) bojujúcej na územiach Sýrie a Iraku.

Stovky Austrálčanov sa pridalo k militantom

Experti sa veľmi rôznia v názoroch na to, aký efektívny je nábor IŠ v multikultúrnej Austrálii. Londýnske Medzinárodné centrum pre štúdium radikalizácie a politického násilia (ICSR) však uviedlo, že asi 100 až 250 Austrálčanov sa už pridalo k sunnitským militantom bojujúcim v Iraku a Sýrii. Zo Spojených štátov, ktoré majú 13-krát väčšiu populáciu než Austrália, vycestovalo s rovnakým zámerom podľa údajov ICSR len 100 Američanov.

Austrálsky denník The Daily Telegraph tento týždeň uviedol, že IŠ prostredníctvom sociálnych médií 14. marca (len dva dni po zadržaní 17-ročného mladíka) zverejnila veľmi podrobného sprievodcu, ktorý radí ľuďom túžiacim sa pripojiť k skupine ako prekĺznuť cez bezpečnostné kontroly a vycestovať z Austrálie.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump potvrdil odchod Waltza z postu poradcu,nominoval ho za veľvyslanca pri OSN

Trump potvrdil odchod Waltza z postu poradcu,nominoval ho za veľvyslanca pri OSN

DNES - 20:57Zahraničné

Americký prezident v príspevku na svojej platforme Truth Social oznámil, že jeho poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz opustí svoj post a je nominovaný za nového veľvyslanca USA pri OSN.

Harrisová: Trump uskutočňuje sebeckú víziu Ameriky

Harrisová: Trump uskutočňuje sebeckú víziu Ameriky

DNES - 19:32Zahraničné

Kamala Harrisová v San Franciscu vo svojom prvom rozsiahlejšom prejave od volebnej porážky vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu zo strany administratívy Donalda Trumpa.

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť

DNES - 12:00Zahraničné

Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann

DNES - 9:36Zahraničné

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí

DNES - 7:58Zahraničné

Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.