Starosta mesta Nice odmietol uzavrieť civilný sobáš moslimského páru
- 9:45 25.03.2015
- BRUSEL

Dôvodom boli informácie, že mladá žena sa v posledných mesiacoch nábožensky radikalizovala a úrady majú podozrenie, že jej budúci manžel sa chce pridať k bojovníkom za džihád.
(Ilustračné foto) Starosta francúzskeho mesta Nice Christian Estrosi sa v pondelok rozhodol zrušiť sobáš moslimského páru, uviedla tlačová agentúra Belga. Dôvodom boli informácie, že mladá žena sa v posledných mesiacoch nábožensky radikalizovala a úrady majú podozrenie, že jej budúci manžel sa chce pridať k bojovníkom za džihád.
"Rozhodol som sa proti tomuto manželstvu po informáciách z prokuratúry," cituje Belga trojnásobného bývalého ministra a starostu mesta za pravicovú stranu Únia za ľudové hnutie (UMP). Estrosi zdôraznil, že mal "legitímne pochybnosti" o úprimnosti tohto manželského zväzku.
K uzavretiu civilného, úradmi uznávaného manželstva medzi 21-ročnou ženou a jej 28-ročným snúbencom nedošlo z rozhodnutia súdu.
Starosta mesta zopakoval, že príslušné úrady zaoberajúce sa bojom proti terorizmu a fundamentalizmu majú dôkazy o rastúcej radikalizácii mladej ženy. Jej vyvolený je rovnako predmetom záujmu úradov. Má individuálny záznam v zložkách vnútornej bezpečnosti, ktorá pozorne sleduje jeho činnosť a zaznamenala uňho tendencie pridať sa k džihádistom v zahraničí.
Ide o muža, ktorý si odsedel šesť mesiacov za mrežami za skupinové násilie voči pekárovi, ktorý si dovolil predávať šunkové sendviče a koláče s rumovou náplňou.
Francúzske úrady vlani v novembri prijali nové právne predpisy zamerané na boj proti terorizmu, ktorými chcú obmedziť pohyb džihádistov a ich odchod do bojových zón v Sýrii či Iraku. Doteraz úrady hlásia okolo 90 občanov Francúzska zabitých v boji po boku džihádistov. Mnohí z bojovníkov za islam odišli do Sýrie aj so svojimi manželkami a deťmi.

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť
Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí
Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška
Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove
Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.