Na Slovensku končia dve vysoké školy, vláda im nedala súhlas

Trh vysokoškolského vzdelávania na Slovensku je už presýtený, odôvodňoval minister školstva Juraj Draxler.
Vláda neudelila štátny súhlas pre dve súkromné vysoké školy. Konkrétne ide Vysokú školu ekonómie a podnikania a Technologický Inštitút A. Ruprechta. Členovia vlády tak v stredu rozhodli na návrh ministerstva školstva.
So súkromnou školou mala problém aj Akreditačná komisia
S udelením štátneho súhlasu Vysokej škole ekonómie a podnikania nesúhlasila ani Akreditačná komisia, ktorá odporučila ministerstvu školstva žiadosť vo všetkých študijných programoch zamietnuť.
Odporúčame:
Fico: Vysoké školy boli pred rokom 1989 kvalitnejšie
"Na základe komplexného posúdenia plnenia kritérií nespĺňa v čase akreditácie kritériá uplatňované pri posudzovaní spôsobilosti a neutvára dostatočné predpoklady na udržanie spôsobilosti a na udeľovanie príslušného vysokoškolského titulu," uvádza sa v stanovisku Akreditačnej komisie pri posúdení žiadosti.
Žiadosť o štátny súhlas na oprávnenie pôsobiť ako súkromná vysoká škola s názvom Vysoká škola ekonómie a podnikania podala na ministerstvo školstva 20. mája 2014 právnická osoba Cognos Slovakia s.r.o. V súčasnosti pôsobí na území Slovenskej republiky 13 súkromných vysokých škôl.
V prípade technologického inštitútu bola komisia miernejšia
Akreditačná komisia v prípade Technologického Inštitútu A. Ruprechta odporučila Ministerstvu školstva priznať právo udeľovať absolventom študijného programu Materiálové technológie v študijnom odbore Chemické technológie a odbore Strojárstvo v dennej forme štúdia akademický titul.
Ministerstvo školstva napriek kladnému stanovisku Akreditačnej komisie navrhlo vláde neudeliť štátny súhlas pre túto školu.
Trh s vysokými školami je presýtený, tvrdí Draxler
"Trh vysokoškolského vzdelávania na Slovensku je už presýtený a tie odbory, ktoré sa mali učiť na tejto škole, sú dostatočne pokryté z existujúcich vysokoškolských kapacít," uviedol ešte v januári minister školstva Juraj Draxler a dodal, že študijné odbory chemické technológie a strojárstvo sa dajú študovať na tradičných univerzitách, ako je Technická univerzita v Košiciach či Žilinská univerzita v Žiline.
Tie majú podľa Draxlera dlhodobú tradíciu pri poskytovaní študijných programov v týchto študijných odboroch. "Navyše s ohľadom na klesajúci počet študentov vysokých škôl majú existujúce vysoké školy dostačujúcu kapacitu pokryť potreby trhu práce a záujemcov o štúdium," poznamenal Draxler. Súkromná vysoká škola chcela vyškoliť šesťdesiat študentov ročne práve v odboroch, v ktorých spolu študuje na dvoch univerzitách už 670 študentov.
Žiadosť o štátny súhlas na oprávnenie pôsobiť ako súkromná vysoká škola s názvom Technologický Inštitút A. Ruprechta a. s. podala na ministerstvo školstva 2. septembra 2013 právnická osoba Technologický Inštitút A. Ruprechta a. s. V súčasnosti pôsobí na území Slovenskej republiky 13 súkromných vysokých škôl.

PS: Nová nemocnica je na úrovni vzdušného zámku
Nová národná nemocnica je, tak ako naposledy, len na úrovni vzdušného zámku. Problémom nemocnice je aj jej výstavba cez Ministerstvo obrany SR.

Pri frekventovanej ceste našli telo muža
K úmrtiu muža malo dôjsť pred niekoľkými dňami.

Blanár: Vláda bude naďalej suverénne presadzovať záujmy SR aj pôvodné hodnoty EÚ
Vláda SR bude naďalej suverénne presadzovať a obhajovať národnoštátne záujmy SR, ale rovnako pôvodné hodnoty, na ktorých bola Európska únia založená.

Jaurová: Odvolanie riaditeľa FPU je obrovský krok cez červenú čiaru
Odvolanie riaditeľa Fondu na podporu umenia Róberta Špotáka je podľa podpredsedníčky PS a Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Zory Jaurovej protiprávne a predstavuje obrovský krok cez červenú čiaru.

Rada FPU odvolala riaditeľa Špotáka, ten sa bráni: Kázali mi konať v rozpore so zákonom
Rada Fondu na podporu umenia odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.