Zločiny Islamského štátu považuje OSN za genocídu
- 12:09 24.02.2015
- ŽENEVA

Zločiny, ktoré spáchala extrémistická skupina Islamský štát (IŠ) v Iraku, sa dajú považovať za genocídu. Vo svojej spoločnej správe to konštatuje misia OSN v Iraku a Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva, ktoré zverejnili podrobnosti zločinov IŠ v období od 11. septembra do 10. decembra minulého roku.
Správa spomína popravy a zabíjanie civilistov, znásilňovanie, obchod s ľuďmi, rabovanie, násilné verbovanie detí a ničenie pamiatok. OSN zdokumentovala v sledovanom období najmenej 165 popráv, ktoré sa uskutočnili na základe rozhodnutí súdov IŠ. Terčom skupiny sú najmä etnické a náboženské skupiny v Iraku ako Turkméni, kresťania, jezídi, Kurdi či šiiti.
"Ide o zámernú politiku zameranú na zničenie, potlačenie a vyhnanie týchto komunít z oblastí, ktoré IŠ kontroluje," píše sa v správe, podľa ktorej tieto zločiny "v mnohých prípadoch napĺňajú definíciu vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a pravdepodobne aj genocídy".
Všetko o Islamskom štáte nájdete TU.
Správa podrobila kritike aj iracké bezpečnostné sily a skupiny, ktoré bojujú po boku vládnych síl. Tieto sa taktiež dopúšťajú cieleného zabíjania, únosov a ďalšieho zneužívania. Správa uvádza, že v roku 2014 bolo v Iraku zabitých najmenej 11 602 civilistov, ďalších 21 766 bolo zranených. OSN nedávno informovala, že najkrvavejší mesiac za posledné roky bol tento január, keď pri útokoch zahynulo 1375 ľudí a 2240 bolo zranených.
Islamský štát uniesol v Sýrii deväťdesiat kresťanov
Ozbrojenci z extrémistickej skupiny Islamský štát uniesli najmenej deväťdesiat kresťanov z dedín na severovýchode Sýrie. V utorok o tom informovala Sýrska organizácia na monitorovanie ľudských práv. Povstalci podľa nej zaútočili v pondelok nadránom na dediny v okolí mesta Tal Tamr v provincii Hasaká, ktorej veľké časti majú v rukách Kurdi.
Odporúčame:
Francúzi na boj proti islamistom povolali lietadlovú loď
Austrália cíti ohrozenie, sprísňuje aj imigračné zákony
Stúpenci Islamského štátu ovládli univerzitu a úrady v Syrte
Ozbrojenci údajne odviedli zajatých mužov do hôr, ženy a deti držia v dedinách, kde sa ich už kurdské milície pokúsili neúspešne oslobodiť. Zatiaľ nie je isté, čo plánuje IŠ s rukojemníkmi robiť, no je možné, že ich bude chcieť vymeniť za svojich zajatých bojovníkov.
Provincia Hasaká a okolie Tal Tamr boli miestom prudkých bojov medzi IŠ a kurdskými milíciami. Oblasť pri hraniciach s Irakom je pre obe strany strategicky dôležitá.

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť
Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí
Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška
Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove
Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.