Dlhodobý stres sa môže podpísať pod vznik rôznych chorôb
Stres nemusí pôsobiť na človeka iba negatívne, krátkodobý môže stimulovať k lepšiemu výkonu, podporuje tvorivosť či sústredenosť.
Stres nemusí pôsobiť na človeka iba negatívne, krátkodobý môže stimulovať k lepšiemu výkonu, podporuje tvorivosť či sústredenosť. Naopak, negatívny stres môže v prípade dlhodobého pôsobenia vyústiť do úplného vyčerpania alebo rôznych zdravotných problémov. Podľa koučky Veroniky Lukáčovej, ktorá učí, ako so stresom narábať, Slovákov trápia napríklad prílišné požiadavky v práci, ale aj hluk, politika či dopravné zápchy. Problémom majú byť aj nároky, ktoré si na seba ľudia kladú sami.
Čítajte: Liek na dobrú náladu? Je to úplne jednoduché
"Stres vyvoláva v ľudskom tele reakciu, pri ktorej sa aktivuje mozog, žľazy s vnútornou sekréciou, nervový a imunitný systém. Organizmus sa pripravuje, aby zvládol záťažovú situáciu. Prehlbuje sa dýchanie, stúpa srdcová frekvencia, zvýši sa prekrvenie kostrového svalstva, stúpa hladina cukru v krvi. Ak sme dlhodobo vystavení stresujúcim podnetom, organizmus sa vyčerpáva a stres sa v konečnom dôsledku môže podieľať na rozvoji rôznych civilizačných chorôb, najmä srdcovocievnych ochorení, ochorení tráviaceho systému alebo psychických ochorení“, uviedla Katarína Babinská z Fyziologického ústavu LFUK v Bratislave.
Každý reaguje na stres individuálne
Každý z nás reaguje na stresové podnety individuálne. Najčastejšie sa prejavuje zvýšenou nervozitou a napätím, poruchami koncentrácie, bolesťami hlavy, zvýšenou alebo nepravidelnou srdcovou činnosťou, žalúdočnými problémami, kŕčmi či zvýšenou dráždivosťou, tzv. tetániou. Nemusí pritom ísť iba o stres psychický, ale aj o reakcie organizmu na vonkajšie podnety, ako napríklad hlučné prostredie, zmeny času alebo prostredia, nepriaznivé poveternostné podmienky, nadmerná fyzická záťaž, nesprávna životospráva a pod.
Čítajte: Ako zabrániť depresii? Tieto maličkosti liečia dušu
Fyzickou aktivitou proti stresu
Proti stresu možno bojovať pravidelnou fyzickou aktivitou. Dôležité je aj dopĺňanie magnézia, ktorého spotreba v organizme v dôsledku vplyvu stresových faktorov narastá. Najviac je ho v potravinách, ako morské riasy, rôzne druhy orechov či čaju a zázvor. Jeho nedostatok sa spája napríklad so vznikom inzulínovej rezistencie, zvýšeným tonusom hladkého svalstva, poruchami metabolizmu tukov, ale aj srdcovocievnymi ochoreniami.
Medzi najsilnejšie stresové faktory patrí strach zo smrti, úmrtie blízkeho človeka, ťažká choroba či problémy v zamestnaní. Stres často ľudom spôsobujú aj pôžičky či hypotéky.
Čítajte: Ako zvládnuť stres? Poradíme vám
SHMÚ varuje pred výdatným dažďom v týchto okresoch
Vo viacerých okresoch treba počítať so silnejším dažďom.
Pre pacientov s COVID-19 je naďalej dostupný liek Paxlovid
Pre pacientov s ochorením COVID-19 je aj naďalej v dostatočnom množstve zabezpečený liek Paxlovid. Určený je najmä na liečbu mierneho a ťažkého priebehu ochorenia.
Ministerstvo zdravotníctva deklarovalo, že sa vždy opiera o vedecké fakty. Očkovanie rozširuje
Ministerstvo zdravotníctva SR sa vždy opiera o vedecké fakty a poznatky. Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 rozširuje.
Virológovia zo SAV reagovali na výroky splnomocnenca Kotlára
Vedci z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV sú znepokojení stredajšími výrokmi splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára.
Tragická nehoda v Bratislave: Hlásia jednu obeť
Vozidlo spoločnosti Bolt ostalo na šrot.