• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.6.2023Meniny má Norbert
16°Bratislava

Prečo piť vodu? 8 vážnych následkov nedostatku tekutín

  • 19:30 19.01.2015
  • BRATISLAVA
Prečo piť vodu? 8 vážnych následkov nedostatku tekutín

Voda - základ života. V tejto fráze sa skrýva veľa múdrosti. Povieme vám, ako trápite telo nedostatočným pitným režimom!

Voda tvorí 50-65% nášho tela. Neustále ju strácame, a to potom, odparovaním kožou, pri dýchaní, močom či stolicou. Tekutiny by sme preto mali dopĺňať pre správne fungovanie všetkých orgánov pravidelne, počas celého dňa.

Toto si môžeme spôsobiť, ak na ňu zabúdame:

1. Problém schudnúť

Pitie vody je odporúčanou stratégiou aj pri želanom zhadzovaní kilogramov. Ak jej pijete málo, váš metabolizmus sa automaticky spomaľuje. Voda totiž pomáha regulovať spaľovanie kalórií a pravidelný príjem vody funguje ako prevencia zadržovania tukov v tele. Pri odbúravaní tukov navyše dochádza i k vyplavovaniu škodlivín, ktoré voda pomáha dostať von z organizmu.

Čítajte: Ako schudnúť zdravo? Dodržujte 6 stravovacích princípov!

2. Nepríjemná zápcha

Zápcha vie potrápiť viac ako opačný efekt. Najlepším receptom ako jej zabrániť je dostatočný príjem tekutín a vlákniny v strave, ktoré spoločne pôsobia ako metla na črevá. Zápcha môže ďalej viesť k bolestivým hemeroidom či ku krvácaniu z konečníka. Voda prospieva správnej funkcii čriev a celkovému tráveniu.

Čítajte: Vláknina pre štíhle a zdravé telo. Ako ju získame?

Čítajte: Raňajšia očista tela citrónovou vodou

3. Vplyv na svalstvo a kĺby

Ak sa množstvo vody v tele zníži o 5%, svaly začínajú trpieť a tuhnúť. Najmä počas teplých mesiacov v roku je prijem tekutín nevyhnutný i z dôvodu správnej funkcie svalov. Voda prispieva k produkcii maziva a hladkej pohyblivosti kĺbov. Je nevyhnutným elektrolytom pre prenos nervových impulzov. Voda tiež zabezpečuje dostatočný prísun kyslíka do svalov.

4. Zjete viac jedla

Štúdia uskutočnená v roku 2010 deklaruje, že človek, ktorý denne vypije dva deci vody pred každým jedlom, skonzumuje približne o 75-90 kalórií menej. Voda totiž v našom tele navodí pocit plnosti, aj keď ide len o číru tekutinu, zaberie miesto v žalúdku a tlmí chuť do jedla.

5. Suchá pleť s vráskami

Naša pokožka obsahuje veľké množstvo vody. Dehydratácia spôsobuje jej suchosť, ktorá vedie k vzniku vrások. Voda pleť vypína, vypĺňa jemné vrásky,linky a rozjasňuje. Čistá voda pomáha udržať mladý a svieži vzhľad. Nedostatok tekutín v organizme môže mať za následok i vznik celulitídy.

Čítajte: Krajšia pokožka - už za jednu noc!

Čítajte: Zbohom vrásky! 10 tipov pre mladší vzhľad

6. Zlá nálada

Výskum z roku 2009 porovnával dve skupiny ľudí, ktorí sa podrobili vysoko intenzívnemu aeróbnemu cvičeniu po dobu 60 až 75 minút. Skupina, v ktorej boli dehydrovaní respondenti pociťovala únavu, zmätok, depresívnu náladu, frustráciu a podráždenosť. Štúdia tak dokázala vplyv príjmu tekutín na náladu a psychický stav človeka.

Čítajte: Vieme, čo spôsobuje vašu nervozitu!

7. Oči a ústa

Voda pochopiteľne udržuje vlhkosť aj v našich očiach a ústach, odkiaľ zmýva nečistoty, bráni preniknutiu cudzorodých látok a baktérií. Voda posilňuje i náš celkový imunitný systém a odtraňuje z tela toxíny.

Čítajte: Detoxikácia organizmu. Kedy nepomáha?

8. Vážne ochorenia

Nedostatočné množstvo tekutín môže okrem únavy a malátnosti spôsobiť zvýšené riziko vzniku rôznych ochorení. Patrí medzi ne zápcha, tvorba obličkových a žlčníkových kameňov, rakovina močového mechúra, čriev a pravdepodobnejší je i srdcový infarkt.

Video: Odstránenie žlčových kameňov bez operácie

Dobré rady na záver:

Majte pri sebe neustále fľašku vody - v taške, na stole či v aute!

Jedzte viac ovocia a zeleniny, ktoré k hydratácii prispejú!

Ak náš príjem vody nie je rovnaký ako výdaj, môže dochádzať k dehydratácii. Odborníci odporúčajú denný príjem dvoch až troch litrov tekutín, v lete zvýšený ešte o ďalší liter.

Majte na pamäti, že i v pitnom režime je dôležitá pravidelnosť. Ak si večer spomeniete, že ste za celý deň takmer nič nevypili a budete sa odporúčané denné množstvo snažiť dohnať v priebehu 2-3 hodín, veľmi si nepomôžete

Čítajte: Namiešajte si zdravie! Výborné detoxikačné nápoje

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, livestrong.com, idealmedia.com, Foto: Freeimages
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

VČERA - 18:48Zdravie

Vďaka týmto tipom dokážete zmierniť príznaky endometriózy, ako sú bolesti a kŕče, ktoré vám znepríjemňujú každodenný život.

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

20:01 04.06.2023Zdravie

​O bielom šume počul už zrejme takmer každý. Ale hovorí vám niečo hnedý šum?

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

19:08 04.06.2023Zdravie

Vďaka týmto potravinám vám budú vlasy rásť rýchlejšie a zlepší sa aj ich kvalita.

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

18:00 04.06.2023Zdravie

Ak spozorujete tieto príznaky, neváhajte a navštívte svojho praktického lekára.