• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
11°Bratislava

Grécko chceme v eurozóne, jednoznačne kričí Nemecko

  • 13:36 05.01.2015
  • BERLÍN
Grécko chceme v eurozóne, jednoznačne kričí Nemecko

Nemecká vláda predpokladá, že krajina bude pokračovať v plnení zmluvných záväzkov. Tiež je presvedčená, že eurozóna bude schopná vyrovnať sa s odchodom Grécka, ak sa to ukáže ako nevyhnutnosť.

Pozícia nemeckej vlády v otázke budúcnosti Grécka ako člena eurozóny sa nemení. Berlín vždy presadzoval politiku udržania menovej únie bez straty ktoréhokoľvek jej člena, uviedol v pondelok vládny hovorca Steffen Seibert.

Nemecký týždenník Spiegel počas víkendu informoval, že vláda v Berlíne sa pripravuje na možnosť vystúpenia Grécka z menovej únie. Kancelárka Merkelová aj minister financií Wolfgang Schäuble sú údajne presvedčení, že eurozóna od obdobia kulminácie dlhovej krízy z roku 2012 implementovala dostatok reforiem, aby sa potenciálny odchod Grécka z eurozóny dal zvládnuť, napísal týždenník.

"Cieľom je stabilizovať eurozónu so všetkými jej členmi, vrátane Grécka," uviedol Seibert. "Na našom postoji sa nič nemení. Dúfam, že som sa vyjadril jasne," zdôraznil Merkelovej hovorca.

Od Grécka sa očakáva dodržanie podmienok

Nemecká vláda očakáva, že Grécko bude dodržiavať podmienky medzinárodného úverového programu aj po voľbách, ktoré sa uskutočnia 25. januára a mohli by znamenať zmenu vlády. V nedeľu to uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová. Prieskumy verejnej mienky favorizujú radikálnu ľavicovú stranu Syriza, ktorá odmieta úsporné opatrenia a chce ukončiť spoluprácu s medzinárodnými veriteľmi. Možnosť, že Atény jednostranne vystúpia z úverovej dohody s EÚ a Medzinárodným menovým fondom (MMF), vyvoláva obavy z návratu dlhovej krízy v eurozóne.

Súvisiace:

Nemecko je presvedčené, že eurozóna by odchod Grécka zvládla

Gréci si nezvolili prezidenta, môžu prísť o finančnú pomoc

"Grécko v minulosti plnilo zmluvné podmienky. Vláda predpokladá, že krajina bude pokračovať v plnení zmluvných záväzkov smerom k trojke," povedala Merkelová. Trojku medzinárodných veriteľov Grécka tvorí Európska centrálna banka (ECB), Európska komisia (EK) a Medzinárodný menový fond (MMF). "Každá nová vláda musí dodržať záväzky zo zmlúv predchádzajúcej vlády," doplnila.

Georg Streiter, hovorca nemeckej vlády, však odmietol komentovať správy, ktoré sa objavili v magazíne Spiegel. Nemecká vláda je podľa nich presvedčená, že eurozóna bude schopná vyrovnať sa s odchodom Grécka, ak sa to ukáže ako nevyhnutnosť. Kancelárka Angela Merkelová aj minister financií Wolfgang Schäuble sú presvedčení, že eurozóna od obdobia kulminácie dlhovej krízy z roku 2012 implementovala dostatok reforiem, aby sa potenciálny odchod Grécka z eurozóny dal zvládnuť, napísal týždenník.

Na tieto správy však reagoval minister hospodárstva Sigmar Gabriel. Nemecká vláda podľa neho chce, aby Grécko zostalo v eurozóne s tým, že neexistujú žiadne možné plány, ktoré by počítali s opačnou situáciou. "Cieľom nemeckej vlády, EÚ a samotnej gréckej vlády je udržať Grécko v eurozóne," povedal Gabriel. "Neexistovali a neexistujú žiadne plány, ktoré by rátali s opačnou situáciou," doplnil minister s tým, že eurozóna je v súčasnosti stabilnejšia.

Zdroj: SITA
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur

VČERA - 19:31Ekonomické

Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne

VČERA - 18:19Ekonomické

Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ

VČERA - 18:05Ekonomické

Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.

Šefčovič: Slovensko ako člen EÚ hrá vyrovnanú partiu s veľkými hráčmi sveta

Šefčovič: Slovensko ako člen EÚ hrá vyrovnanú partiu s veľkými hráčmi sveta

VČERA - 17:28Ekonomické

Podľa Maroša Šefčoviča Únia v oblasti obchodu a ekonomiky hrá vyrovnanú partiu s tými najväčšími hráčmi na globálnom poli.

Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží

Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží

VČERA - 15:29Ekonomické

Ak samospráva nebude chcieť postavenie vodnej elektrárne Málinec v obci Látky, tak minister životného prostredia Tomáš Taraba návrh na výstavbu nepredloží.