Bojkot v Británii, labouristka označila Thatcherovú za ohavu
- 17:16 11.04.2013
- LONDÝN

Stredajšia mimoriadna schôdza v britskej Snemovni reprezentantov na počesť zosnulej expremiérky Margaret Thatcherovej sa nezaobišla bez vášní.
Niekdajšiu konzervatívnu šéfku Downing Street dokonca jedna z členiek dolnej komory britského parlamentu vo svojom prejave označila za "ohavnú".
Schôdzu viedol premiér David Cameron, podľa ktorého Thatcherová "opäť pozdvihla" Veľkú Britániu.
Viacerí labouristi na čele s lídrom Edom Milibandom s ním však celkom nesúhlasili. Najtvrdšie slová zvolila labouristka Glenda Jacksonová. "Prvý premiér ženského pohlavia, v poriadku. Ale žena? Nie podľa mojej definície," vyhlásila bývalá herečka a dvojnásobná držiteľka prestížnej filmovej ceny Oscar.
Obrazom: Británia smúti za Margaret Thatcherovou
.
Odporúčame:
Zomrela Železná lady Margaret Thatcherová
Najdôležitejšie fotografie zo života Margaret Thatcherovej
Toto sú najpamätnejšie výroky Margaret Thatcherovej
Helmut Kohl mal s Thatcherovou chladný a komplikovaný vzťah
Video: Glenda Jacksonová v prejave o Margaret Thatcherovej
Thatcherovú neskôr poslankyňa vo svojom prejave označila za "ohavnú," čo sa nepáčilo bývalému premiérovi Tonymu Blairovi. "
Argentínsku prezidentku na pohreb nepozvú
Británia sa rozhodla, že nepozve argentínsku prezidentku Cristinu Kirchnerovú na pohreb bývalej premiérky Margaret Thatcherovej, informovala vo štvrtok kancelária súčasného predsedu vlády Davida Camerona.
Dôvodom je stále pretrvávajúci ostrý spor o Falklandské ostrovy. Britská vláda stále finalizuje zoznam zahraničných predstaviteľov, ktorí dostanú pozvánku na stredajší ceremoniálny pohreb "Železnej lady". Tá viedla s Argentínou úspešnú vojnu o súostrovie v južnom Atlantiku v roku 1982.
Cameronova kancelária oznámila, že medzi pozvanými budú aj niektorí súčasní lídri, Kirchnerová, ktorá tvrdo bojuje za to, aby Falklandy pripadli Argentíne, však medzi nimi nie je. Naopak, na vyše 2 000-mennom zozname nechýbajú všetci žijúci exprezidenti Spojených štátov ako aj všetci žijúci britskí expremiéri. Aj v prípade, že s niekým veľmi rázne nesúhlasíte, stále mu môžete - predovšetkým vo chvíli jeho smrti - prejaviť rešpekt," vyhlásil Blair.
Thatcherová aj po smrti britskú spoločnosť značne rozdeľuje.
Zatiaľ čo ekonómovia oceňujú jej rozsiahle reformy, ktoré Britániu hospodársky pozdvihli, niektorí opatrenia prijaté počas jej 11-ročnej vlády označujú za antisociálne.
Na Thatcherovú v zlom spomínajú napríklad aj účastníci baníckych štrajkov, ktoré Britániu zachvátili v rokoch 1984 až 1985.
Expremiérka vtedy odborárom neustúpila, čo malo za následok pokles jej popularity.
Barónku pochovajú budúcu stredu, pričom smútočná ceremónia je naplánovaná v londýnskej Katedrále svätého Pavla.
Na pohrebe expremiérky sa zúčastní aj britská kráľovná Alžbeta II. Tá pritom na pohreby politikov zásadne nechodí - naposledy urobila výnimku po smrti expremiéra Winstona Churchila v roku 1965.

Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil rezignáciu
Spoločný kandidát vládnucej koalície v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb skončil až na treťom mieste a nepostúpil tak do druhého kola.

Szijjartó: O vstupe Ukrajiny do EÚ rozhodnú Maďari, nie Zelenskyj
O vstupe Ukrajiny do Európskej únie nerozhodne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale obyvatelia Maďarska.

Merz dúfa, že parlament ho zvolí za kancelára v prvom kole hlasovania
Friedrich Merz očakáva, že ho poslanci za kancelára zvolia v utorok v prvom kole hlasovania v nemeckom Spolkovom sneme.

Odchádzajúci Scholz v telefonáte so Zelenským prisľúbil podporu Kyjevu
Nemecký kancelár Olaf Scholz v pondelok prisľúbil, že Berlín bude aj naďalej podporovať Ukrajinu.

Trump chce na ukončení vojny na Ukrajine spolupracovať s Erdoganom
Americký prezident Donald Trump v pondelok po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom vyhlásil, že s ním chce spolupracovať na ukončení vojny na Ukrajine.