Takmer polovica volaní na číslo 112 bola tento rok falošná

Na tiesňovú linku 112 prijali za prvých desať mesiacov tohto roka takmer 1,2 milióna volaní. "Z toho bolo zhruba 43 percent neopodstatnených," uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.
V minulosti bol počet falošných hovorov oveľa vyšší, dosahoval aj 80 percent. Zmena prišla najmä po lete 2011, keď zaviedli oznamy pred hovory. Za zneužitie 112-ky hrozí pokuta do 1659 eur. Ak niekto na číslo 112 oznámi poplašnú správu, ktorá nie je pravdivá, dopúšťa sa trestného činu šírenia poplašnej správy a hrozí mu väzenie na jeden až päť rokov.
Číslo 112 slúži na privolanie zložiek integrovaného záchranného systému v tiesni, ako sú napríklad hasiči, záchranná zdravotná služba, polícia či horskí záchranári. Volať naň možno bezplatne 24 hodín denne z akéhokoľvek telefónu – pevnej linky, mobilu či telefónneho automatu.
Výhodou oproti národným číslam tiesňového volania (150,155,158) je existencia lokalizácie volajúceho a možnosť volať z mobilu aj bez SIM karty a taktiež v prípade, ak mobilný užívateľ je mimo pokrytia mobilnou sieťou. Číslo 112 funguje na Slovensku od júla 2003.

Vlachynský: DRG systémom sa jadro problému slovenských nemocníc nerieši
Z krátkodobého hľadiska bude efekt zavedenia DRG systému v slovenských nemocniciach minimálny, jadro problému sa ním nerieši, tvrdí analytik Martin Vlachynský.

Na pasienku útočil vlk, oblasť monitorujú ochranári
Vlkom sa na Slovensku darí, tvrdí Štátna ochrana prírody SR.

Nedeľa bez politických diskusií má podporu aj v opozícii
Premiérov návrh chce podporiť jedna z opozičných strán.

Diaľnicu D1 v smere do Bratislavy popoludní otvorili
Diaľnicu D1 v smere zo Senca do Bratislavy v nedeľu popoludní otvorili.

Stále platia výstrahy pred búrkami, môžu prísť aj povodne
Na malých tokoch podľa meteorológov môže dôjsť k vzostupu vodných hladín.