Rusko považuje sankcie Západu voči Krymu za kolektívny trest
- 14:29 20.12.2014

Rusko v sobotu odsúdilo prijatie ďalších sankcií Západu proti Krymu ako "kolektívny trest" pre tamojších obyvateľov, ktorí v marci v referende odhlasovali pripojenie polostrova k Rusku. Ruské ministerstvo zahraničia tak reagovalo na rozšírenie zákazu investovania na Kryme, ktoré prijala Európska únia aj Spojené štáty.
"Prijatie jednostranných sankcií proti Krymskej republike zo strany USA a EÚ je priamym dôkazom, že Západ uznáva, že rozhodnutie Krymu pripojiť sa k Rusku bolo jednomyseľné a dobrovoľné," píše vo vyhlásení ministerstvo, ktoré považuje používanie takýchto metód v 21. storočí za smutné. Moskva podľa vyhlásenia považuje sankcie za zbytočné, keďže ju neprinútia vzdať sa Krymu, ktorý je "historickou a integrálnou" súčasťou Ruska.
USA zakázali investície na Kryme
Spojené štáty v piatok zakázali investície na polostrove Krym a na svoj sankčný zoznam pridali ďalších 24 Ukrajincov a Rusov a niekoľko spoločností, ktoré sa podieľajú sa destabilizácii Ukrajiny.
USA tak nasledovali Európsku úniu, ktorá rozšírila svoj zákaz investovania na Kryme vo štvrtok. Washington i únia takto zdôrazňujú svoj pokračujúci nesúhlas s anexiou polostrova Ruskom ako aj s konaním Ruska na východe Ukrajiny.
Spojené štáty sankcionovali napríklad ruskú investičnú spoločnosť Marshall Capital Partners, ktorú vlastní Konstantin Malofejev. Táto firma podľa USA pomáha financovať proruských separatistov bojujúcich proti vláde. Sankcie zaviedli aj proti zbrojárskej firme Almaz-Antej či proti cyklistickej skupine Noční vlci, ktorej členovia slúžili v krymských jednotkám po anexii polostrova Ruskom.
Odporúčame aj:
Európska únia sprísnila sankcie voči Rusku, Moskva soptí
Európske výletné lode nemôžu použiť krymské prístavy
Európske sankcie schválené vo štvrtok vstúpili do platnosti v sobotu. Na základe zákazu európske a v EÚ sídliace firmy nebudú môcť financovať a nakupovať nehnuteľnosti a obchodné spoločnosti na Kryme.
Zakázaný bude vývoz tovarov a technológií používaných pri produkcii ropy, plynu a minerálov a využívaných v dopravnom, telekomunikačnom a energetickom sektore. EÚ tiež zastaví financovanie prieskumu Čierneho mora a európske výletné lode nebudú môcť používať krymské prístavy.

Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil rezignáciu
Spoločný kandidát vládnucej koalície v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb skončil až na treťom mieste a nepostúpil tak do druhého kola.

Szijjartó: O vstupe Ukrajiny do EÚ rozhodnú Maďari, nie Zelenskyj
O vstupe Ukrajiny do Európskej únie nerozhodne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale obyvatelia Maďarska.

Merz dúfa, že parlament ho zvolí za kancelára v prvom kole hlasovania
Friedrich Merz očakáva, že ho poslanci za kancelára zvolia v utorok v prvom kole hlasovania v nemeckom Spolkovom sneme.

Odchádzajúci Scholz v telefonáte so Zelenským prisľúbil podporu Kyjevu
Nemecký kancelár Olaf Scholz v pondelok prisľúbil, že Berlín bude aj naďalej podporovať Ukrajinu.

Trump chce na ukončení vojny na Ukrajine spolupracovať s Erdoganom
Americký prezident Donald Trump v pondelok po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom vyhlásil, že s ním chce spolupracovať na ukončení vojny na Ukrajine.