Legendárna kapela Black Sabbath vystúpi 7. decembra v Prahe

Britská rocková skupina Black Sabbath zverejnila termíny a miesta európskeho turné, na ktorom predstaví comebackový album 13.
Lístky budú stáť 1250 až 1790 českých korún (v prepočte približne 48,60 až 69,60 eura). Okrem Česka sa legendárna formácia v zostave so spevákom Ozzym Osbourneom predstaví aj vo Fínsku, Švédsku, Nórsku, Dánsku, Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Veľkej Británii a Írsku. Od 20. novembra do 20. decembra odohrá v Európe celkovo 15 koncertov.
Black Sabbath vydajú nový album 10. júna. Pod prvou štúdiovou nahrávkou v zostave so spevákom Ozzym Osbourneom po 35 rokoch sú podpísaní aj ďalší dvaja originálni členovia formácie Tommy Iommi (gitara) a Geezer Butler (basgitara) a tiež Brad Wilk (bicie nástroje), ktorý pôsobil v skupinách Rage Against The Machine a Audioslave.
Video: The Black Sabbath
Kapela novinku nahrávala väčšinou v Los Angeles pod producentským dohľadom sedemnásobného držiteľa Grammy Ricka Rubina. Popri nahrávaní albumu sa musel Iommi v Londýne venovať aj liečbe, keďže mu v januári 2012 diagnostikovali rakovinu. Nahrávka 13 bude pre skupinu deviatou štúdiovkou s Osbourneom a devätnástou celkovo.
Black Sabbath vznikli v roku 1969 v Birminghame. Pôvodného frontmana Ozzyho Osbourna vyhodili v roku 1979 pre jeho alkoholovú a drogovú závislosť. Nahradil ho Ronnie James Dio, ktorý v máji 2010 zomrel vo veku 67 rokov. Skupina sa v pôvodnej zostave vrátila na scénu v roku 1997.
Bola headlinerom vlastného festivalu Ozzfest a v roku 1998 vydala živý album Reunion. V roku 2001 začali hudobníci pod dohľadom Ricka Rubina nahrávať štúdiový album, no nedokončili ho a opäť sa rozišli. V roku 2006 Black Sabbath uviedli do Rock 'n' rollovej siene slávy. Tony Iommi, Geezer Butler a Ronnie James Dio v rokoch 2006 až 2010 pôsobili v kapele Heaven & Hell.
Skupina oznámila návrat na scénu v najslávnejšej zostave 11. novembra 2011 v losangeleskom klube Whisky a Go Go. Spoluprácu ale neskôr odmietol bubeník Bill Ward, ktorý bol nespokojný s kontraktom. Trojica Ozzy Osbourne, Geezer Butler a Tony Iommi však bola ochotná pokračovať aj bez neho.
Black Sabbath vlani absolvovali vystúpenie v birminghamskej O2 Academy (19. mája), boli headlinermi britského Download Festivalu (10. júna) a predstavili sa aj na festivale Lollapalooza v Chicagu (3. augusta), to všetko s náhradným bubeníkom. V apríli a máji sa ukážu na Novom Zélande a v Austrálii, kde nekoncertovali od roku 1974. V máji absolvujú jeden koncert v Japonsku.
Informácie pochádzajú z webstránok blacksabbath.com, livenation.cz a archívu agentúry SITA.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.