• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
25°Bratislava

Pribudlo Slovákov, ktorí sú bez práce viac ako štyri roky

  • 12:18 24.11.2014
  • BRATISLAVA
Pribudlo Slovákov, ktorí sú bez práce viac ako štyri roky

Počet dlhodobo nezamestnaných nad štyri roky od októbra minulého roka stúpol vo všetkých krajoch na Slovensku. Najvýraznejší nárast zaznamenali na východe.

Úrady práce na Slovensku evidovali ku koncu októbra tohto roka vyše 75,2 tisíca osôb, ktoré boli bez práce viac ako štyri roky. Oproti októbru minulého roka ide o nárast o 2,9 tisíca nezamestnaných.

Vyplýva to zo štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Počet nezamestnaných, ktorí sú evidovaní na úrade práce viac ako jeden rok, ku koncu minulého mesiaca medziročne klesol o 8,2 tisíca na 204,6 tisíca osôb.

Dlhodobo nezamestnaných pribudlo vo všetkých krajoch

Počet dlhodobo nezamestnaných nad štyri roky od októbra minulého roka stúpol vo všetkých krajoch na Slovensku. Najvýraznejší nárast zaznamenal Košický kraj, a to o 758 osôb na minulomesačných 17,6 tisíca. Nasleduje Prešovský kraj, v ktorom sa počet dlhodobo nezamestnaných nad štyri roky medziročne zvýšil o 757 osôb na takmer 20,6 tisíca.

Tretí najhorší je v náraste počtu dlhodobo nezamestnaných nad štyri roky Žilinský kraj. Kým v októbri vlaňajška v ňom bolo bez práce viac ako štyri roky 4,9 tisíca nezamestnaných, v októbri tohto roka už išlo o 5,3 tisíca uchádzačov o prácu. V Trenčianskom kraji počet dlhodobo nezamestnaných v tejto kategórii za rovnaké obdobie stúpol o 327 osôb na vyše 3,7 tisíca.

Najnižší nárast dlhodobo nezamestnaných je v Tranvskom kraji

Bratislavský kraj vykázal ku koncu minulého mesiaca vyše 1000 nezamestnaných, ktorí si hľadajú zamestnanie viac ako štyri roky. Oproti októbru minulého roka ide o nárast o 283 ľudí. V Nitrianskom kraji sa počet dlhodobo nezamestnaných nad štyri roky v rovnakom období zvýšil o 209 osôb na 6,8 tisíca.

V evidencii úradov práce viac štyri roky bolo v Banskobystrickom kraji ku koncu minulého mesiaca vyše 17,9 tisíca ľudí, čo je medziročné zvýšenie o 145 osôb. Najnižší nárast v tejto kategórii dlhodobo nezamestnaných zaznamenal Trnavský kraj, a to o 50 ľudí na 2,2 tisíca osôb.

Miera evidovanej nezamestnanosti v októbri klesla

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v októbri tohto roka 12,35 percenta. V porovnaní so septembrom išlo o pokles o 0,09 percentuálneho bodu.

Medziročne sa evidovaná miera nezamestnanosti minulý mesiac znížila o 1,31 percentuálneho bodu. Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol na konci minulého mesiaca 333 257 osôb. V porovnaní so septembrom tohto roka ide o pokles o 2463 ľudí. Medziročne množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, kleslo v októbri o 35 390 osôb.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na "péenke" alebo na absolventskej praxi, dosiahla v októbri 13,93 %. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,08 percentuálneho bodu, medziročne takmer o 1 percentuálny bod.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump: USA získajú z dohody o nerastoch s Ukrajinou viac ako 350 miliárd dolárov

Trump: USA získajú z dohody o nerastoch s Ukrajinou viac ako 350 miliárd dolárov

DNES - 12:01Ekonomické

Americký prezident Donald Trump očakáva, že dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou môže Spojeným štátom priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov (307,75 miliardy eur).

SKDP: Podnikateľom sa tento rok zmenili niektoré pravidlá pri finančnom lízingu

SKDP: Podnikateľom sa tento rok zmenili niektoré pravidlá pri finančnom lízingu

DNES - 11:32Ekonomické

Finančný lízing je obľúbeným spôsobom, ako firmy financujú nákup osobných a nákladných vozidiel, strojov, technológií či nehnuteľností.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur

VČERA - 19:31Ekonomické

Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne

VČERA - 18:19Ekonomické

Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ

VČERA - 18:05Ekonomické

Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.