Alkoholová opica je vo vyššom veku neznesiteľnejšia. Prečo?
Bolesti hlavy trvajú takmer celý deň, je vám nevoľno a sobotu by ste najradšej preskočili. Neobviňujte za silnú "opicu" lacný alkohol! Prehýrenú noc budete znášať ťažšie, odkedy máte na krku tridsiatku a viac.
Vypili ste pár pohárikov ako zvyčajne a divíte sa, prečo vám je tak strašne zle? Už si nemôžete dovoliť to, čo za čias študentských. Ste jednoducho vo veku, kedy už organizmus nezvláda hýrenie bez následkov a miešanie už vôbec. Ak ste to doteraz nerobili, musíte si začať dávať pozor. S pribúdajúcim vekom totiž naše telo stráca schopnosť sa s alkoholom vysporiadať.
Prečo je nám zle?
Stav nevoľnosti nastáva, ak ste vypili viac alkoholu, ako vaša pečeň dokáže spracovať. Čím dlhšie a intenzívnejšie popíjate, tým je vám na druhý deň horšie od žalúdka.
Hlavnú úlohu tu zohrávajú zmeny v organizme, ktoré sa dejú s pribúdajúcim vekom. Ide najmä o odlišné fungovanie pečene, zmeny v citlivosti mozgu a zloženia tela. K tomu sa okrem nesprávneho žvotného štýlu okolo 40.-ky, 50.-ky pridruží užívanie liekov a máte namiešaný nebezpečný koktejl.
Telo vyžaduje viac hydratácie a alkohol je pijavicou vody. Dehydrovaný organizmus znáša "opicu" oveľa ťažšie, nakoľko nám v krvnom obehu cirkuluje väčšie množstvo alkoholu. Navyše, s postupujúcim vekom strácame svalovú hmotu a pribúda nám tuk.
Zmenami vekom prechádza aj náš mozog, ktorý je na alkohol s pribúdajúcim vekom citlivejší. Alkohol navyše po vytriezvení znižuje produkciu endorfínov a na nasledujúci deň sa naopak zvýšia hladiny stresového hormónu kortizolu, ktorý nežiaduce účinky zosilňuje.
Po päťdesiatom roku života sa mení i naša pečeň, konkrétne sa v nej znižuje prietok krvi a počet buniek nazývaných hepatocyty. Klesajú i hladiny enzýmu dehydrogenáza, ktorý sa podieľa aj na odburávaní alkoholu.
Látky v alkohole zárodkom pre vážne ochorenia
Nejde len o to, že vám je na druhý deň veľmi zle a budete opäť slubovať, že už alkohol nechcete ani vidieť. Popíjať by ste mali s mierou hlavne preto, že zvyšujete riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky druhého týpu, mozgovej príhody či artritídy.
Čítajte: Pozor na alkohol! V tele vyvoláva nádory
Urobte opatrenia!
Poznať by ste mali svoj limit, teda množstvo alkoholu, ktoré dokážeme bez problémov spracovať. Samozrejme, najlepšie je vyhýbať sa alkoholu úplne, no ak už k tomu príde, pite pomaly, s rozumom, majte po ruke i ďalší veľký pohár s vodou a pred samotným pitím sa poriadne najedzte! Budete sa diviť, ako veľmi to prospeje vášmu metabolizmu v porovnaní s tým, ak by ste celý večer nedajbože konzumovali iba čistý alkohol.
Tu je pár zaručene účinných rád: 10 fungujúcich trikov na opicu!
Staviť by ste však mali skôr na odporúčaný jeden pohár vínka denne, ktorý so sebou pre náš organizmus nesie zdravotné benefity.
Čítajte: Pohár vína denne predlžuje život! Biele či červené?
ŠÚKL upozorňuje na nebezpečné lieky, môžu zvyšovať riziko samovraždy
Pri užívaní liekov môže dochádzať k samovražedným myšlienkam.
Dobrý liek na opicu? Toto nikdy nepite, radí lekár
Trik sestričky, ako si oživiť náladu a energiu po prehýrenom večierku, podľa lekára nie je taký účinný ako iné zaužívané spôsoby na zahnanie opice.
Odborníčka na onkovýživu: 7 potravín, ktoré by som nikdy nevzala do úst
Tieto jedlá a nápoje nielen zvyšujú riziko vzniku rakoviny, ale tiež prispievajú k recidíve, tvrdí odborníčka.
Toto je najväčšia chyba pri pití alkoholu, ktorá vám ohrozuje zdravie
Lekár odhalil lož, ktorú si sami nahovárame pri pití alkoholu. Tvrdí pritom, že môže vážne ohroziť zdravie konzumenta.
Žena varuje pred málo známym príznakom rakoviny krvi. Toto sa jej stalo, keď vypila alkohol
Prípadov rakoviny krvi medzi mladými je stále viac.