Svetové mocnosti rokujú o iránskom jadre, Teherán sa ho drží
- 13:29 05.04.2013
- ALMATY

Zástupcovia svetových mocností sa v piatok stretli v kazachstanskom meste Almaty, aby rokovali o ďalšom postupe v súvislosti s jadrovým programom Iránu.
Irán a takzvaná skupina P5+1 rokovali naposledy o spornej téme v Kazachstane koncom februára. Západ počas nich ponúkol islamskej republike zmiernenie sankcií výmenou za ústupky v jadrovom programe, najmä v oblasti obohacovania uránu.
Prvé kolo najnovších rokovaní potrvá do soboty a zúčastňuje sa na ňom aj hlavný iránsky vyjednávať Saíd Džalílí. Mocnosti zastupuje šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová, ktorá dúfa, že výsledkom rozhovorov bude "uvážená, vyvážená a premyslená odpoveď v snahe dosiahnuť dohodu o spôsoboch, ako sa pohnúť vpred".
Džalílího zástupca Alí Bagherí už informoval, že na začiatku rokovaní islamská republika predstavila aj vlastný protinávrh, jeho detaily však zatiaľ odmietol špecifikovať. Teherán však už vopred avizoval, že bude brániť svoje právo na nukleárny program vrátane obohacovania uránu. Ako uviedol, mocnosti "budú musieť akceptovať iránske právo na obohacovanie" uránu.
Ashtonovej hovorca odmietol prezradiť, či šéfka zahraničnej politiky EÚ plánuje priame bilaterálne rokovania s Džalílím. Šance, že by sa najvyšší predstaviteľ Iránu konečne stretol aj s hlavnou vyjednávačkou Spojených štátov Wendy Shermanovou sú však ešte nižšie.
"To, čo náš národ očakáva od USA, je korektné správanie. Nielen slová," vyhlásil Džalílí. Ako dodal, rokovania budú z tohto hľadiska "testom", či to Američania myslia vážne so snahou o uzavretie dohody.
Teherán odmieta zastaviť obohacovanie uránu a uzavrieť jadrové zariadenia, ktoré by mohli slúžiť na vojenské účely. Tvrdí, že jeho program je zameraný výlučne na mierové účely a má naň právo. Irán tiež odmieta pristúpiť na akúkoľvek dohodu pred úplným zrušením sankcií a žiada uznanie jeho práva na mierovú jadrovú energiu. Irán a skupina mocností v minulom roku absolvovali tri kolá rokovaní, avšak bez výsledku.

Kto sa stane novým pápežom, zatiaľ nevedia ani kardináli
Kardináli rímskej cirkvi, ktorí v stredu začnú s voľbou nového pápeža, zatiaľ nemajú jasnú predstavu o tom, kto by sa mohol stať nástupcom nedávno zosnulého Františka.

Tri poslankyne PS boli na Ukrajine, Slovensko chcú vidieť v koalícii za ukrajinské deti
Poslankyne opozičnej strany Progresívne Slovensko Lucia Plaváková, Beáta Jurík a Dana Kleinert počas uplynulých dní absolvovali pracovnú cestu na Ukrajinu.

Kremeľ: Schôdzka Vladimira Putina a Donalda Trumpa je potrebná
Ruský prezident Vladimir Putin nateraz nemá v pláne žiadne cesty na Blízky východ, kam v polovici mája zamieri jeho americký náprotivok Donald Trump.

EÚ dá na podporu vedy 500 miliónov eur, chce prilákať vedcov zo zahraničia
Európska únia v rokoch 2025 – 2027 vyčlení na podporu vedeckého výskumu v EÚ ďalší finančný balík v objeme 500 miliónov eur.

Zelenskyj rokoval so zástupcami dolnej komory parlamentu ČR
Druhý deň návštevy v Českej republike odštartoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Poslaneckej snemovni.