• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 19.4.2024Meniny má Jela
11°Bratislava

Zázračná mrkva: vyrieši všetky očné problémy?

  • 6:45 04.04.2013
  • BRATISLAVA
Zázračná mrkva: vyrieši všetky očné problémy?

Vedeli ste, aké pozitívne účinky na naše telo má konzumácia mrkvy? Detoxikuje organizmus, zmierňuje zápaly a má veľa ďalších výhod.

Detoxikuje organizmus a zmierňuje zápaly

Mrkva je výborným bojovníkom proti zápalom a toxínom. Jedna porcia mrkvového šalátu denne pomáha telu prirodzene naštartovať detoxikačné procesy. Vedecké výskumy už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia potvrdili, že jedna stredne veľká mrkva denne pomáha zmierňovať zápalové procesy, upravovať hladinu hormónov a činnosť pečene. Surový koreň je bohatý na obsah unikátnych druhov vlákniny, ktoré napomáhajú telu ľahšie sa zbavovať toxínov. Navyše, mrkva funguje ako prírodné solárium. Ak z nej chcete vyťažiť čo najviac betakaroténu a ľahšie sa opáliť, tepelne ju spracujte. Pri chrúmaní surovej sa do tela vstrebú iba 3%. Varená, či dusená mrkva na oleji uvoľní zo seba až 39% betakaroténu.

Dioptrie neodstráni

Navyše, mrkva je významným zdrojom provitamínu A – skrášľuje pleť a vyživuje sietnicu, dioptrie však neodstráni. „Veľa ľudí sa mylne domnieva, že keď bude jesť dostatok mrkvových pokrmov, okuliare potrebovať nebude. S dioptrickými chybami oka však konzumácia mrkvy vôbec nesúvisí. Mrkva je bohatá na vitamín A (podobne ako mlieko, syr, vajíčka), ktorý vyživuje sietnicu. Nepriamo tak pomáha kvalitnému vnímaniu zrakového vnemu na sietnici. Podobnú službu nám robia aj ďalšie zrakové farbivá (flavonoidy, zeakxantín a luteín nachádzajúce sa v zelenej listovej zelenine a v kukurici). Tiež nenasýtené Omega 3 mastné kyseliny v rybom oleji,“ vysvetľuje MUDr. Piovarči, primár bratislavskej Očnej kliniky NeoVízia.

Červená, biela, oranžová

História divokých predkov mrkvy siaha na územie dnešného Afganistanu. Prvá mrkva, ktorá uzrela svetlo sveta, bola fialová a horká. Spočiatku sa pestovala na medicínske účely. V 10. storočí ju naši predkovia využívali na uľahčenie pôrodu. Svoj „kariéru“ v Európe roztočila mrkva so žltými koreňmi. Postupom času vznikla mutáciou červenej a bielej odrody dnes všetkým známa oranžová mrkva. Vyšľachtili ju Holanďania v 17. storočí a až o ďalších sto rokov sa rozšírila do celej Európy.

Nech žijú „mrkvátori“ alebo Tipy na mrkvovú oslavu

Tradičná oslava zahŕňa mrkvové jednohubky, torty a šaláty. Ako nápoj doporučujeme servírovať mrkvový džús, drinky doplnené o mrkvovú šťavu alebo mrkvové „shots“. Významnú úlohu hrá v tento deň tematický dress code. Milovníci mrkvy si zaobstarávajú špeciálne kostýmy v tvare mrkvy alebo oranžový frak so zeleným klobúkom. V prípade, že predpísaný mrkvový kostým nemáte po ruke, postačí aspoň čo najviac oranžovej farby na oblečení a doplnkoch.

Zdroj: WBN/PR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kúpele doma? Odpoveďou je sprchový set

Kúpele doma? Odpoveďou je sprchový set

22:33 05.03.2024Tlačové správy

Práca s energiou ľudského tela nie je len ezoterickou špecialitou.

Ako na efektívnu správu skladu: týmto chybám sa vyhnite

Ako na efektívnu správu skladu: týmto chybám sa vyhnite

12:30 02.02.2024Tlačové správy

Keď vám sklad nefunguje dobre, pripravujete sa o dosť veľa peňazí. V článku sa zameriame na typické situácie, kedy firmám peniaze unikajú, a pozrieme sa, ako sa dajú riešiť.

Správne fungovanie nervovej sústavy: Čo nepodceňovať?

Správne fungovanie nervovej sústavy: Čo nepodceňovať?

9:07 18.01.2024Tlačové správy

Nervová sústava je možno tou vôbec najdôležitejšou časťou nášho tela.

Aké typy kabeliek vám zaručene nesmú chýbať v šatníku?

Aké typy kabeliek vám zaručene nesmú chýbať v šatníku?

15:30 20.12.2023Tlačové správy

V dnešnej dobe nie je šatník kompletný bez niekoľkých štýlových kabeliek, ktoré nielen dopĺňajú váš outfit, ale tiež vám uľahčujú každodenný život.

Ako kúpiť perfektné gumáky pre deti? Pozrite si niekoľko užitočných tipov!

Ako kúpiť perfektné gumáky pre deti? Pozrite si niekoľko užitočných tipov!

16:19 19.12.2023Tlačové správy

Mláky, voda, blato – ktoré dieťa by tomu odolalo? Na bezstarostne strávené chvíle vonku aj počas nepriaznivého počasia sú nevyhnutnou výbavou gumáky.