• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
13°Bratislava

Blair verí v zotrvanie Škótov, rozdelenie by nebolo múdre

  • 17:31 13.09.2014
  • KYJEV
Blair verí v zotrvanie Škótov, rozdelenie by nebolo múdre

Britský expremiér Tony Blair v sobotu vyjadril nádej v zachovanie Spojeného kráľovstva v súčasnej podobe a v škótske odmietnutie nezávislosti od vlády v Londýne v budúcotýždňovom referende. Rodák zo Škótska, kde strávil aj časť svojho detstva, sa tak vyjadril počas prítomnosti na bezpečnostnej konferencii v ukrajinskom Kyjeve.

Podľa jeho slov by rozdelenie "aliancie medzi našimi krajinami nebolo v 21. storočí múdre - ani po politickej, ekonomickej a dokonca ani po emocionálnej" stránke. Agentúra Reuters v tejto súvislosti podotýka, že Blair sa však počas svojho desaťročného premiérskeho mandátu nezvykol k otázke škótskej nezávislosti verejne vyjadrovať. Jeho nástupca Gordon Brown však podporil zachovanie Veľkej Británie.

Súvisiace:

Väčšina Škótov podľa prieskumu nezávislosť nechce

Nerozbíjajte rodinu, apeluje na Škótov premiér Cameron

Na ropu bohaté Škótsko je súčasťou Spojeného kráľovstva už viac než tri storočia a v súčasnosti má štatút poloautonómneho územia. Samostatne si spravuje rezorty školstva, zdravotníctva, životného prostredia či súdnictva. Londýn pritom varuje Edinburgh, že v prípade odtrhnutia sa nebude môcť používať britskú libru, čím dal jasne najavo svoj odmietavý postoj v tejto veci.

EÚ zase Škótov varovala, že každá nová krajina oddelená od existujúceho štátneho útvaru bude musieť požiadať o členstvo v bloku a následne s tým budú musieť súhlasiť všetky členské krajiny. Aktuálne prieskumy zaznamenávajú rapídny nárast prívržencov škótskej nezávislosti, čo spôsobuje obavy vláde v Londýne.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine

Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine

VČERA - 21:28Zahraničné

Európska únia pripravuje plán B, ako zachovať sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, pre prípad, že Spojené štáty upustia od mierových rokovaní a budú sa snažiť o zblíženie s Ruskom.

Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov, tí politickí medzi nimi nebudú

Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov, tí politickí medzi nimi nebudú

VČERA - 21:09Zahraničné

Bielorusko schválilo návrh zákona, na základe ktorého pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny udelí amnestiu tisícom väzňov.

V Kurskej oblasti sú stále podľa Putina malé skupiny ukrajinských vojakov

V Kurskej oblasti sú stále podľa Putina malé skupiny ukrajinských vojakov

VČERA - 20:35Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.

Scholzov kabinet sa zišiel na svojom poslednom zasadnutí

Scholzov kabinet sa zišiel na svojom poslednom zasadnutí

VČERA - 19:57Zahraničné

Len približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vlády úradujúceho sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza.

Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema

Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema

VČERA - 18:57Zahraničné

Izraelská armáda v stredu dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.