• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.5.2024Meniny má Želmíra
17°Bratislava

Nerozbíjajte rodinu, apeluje na Škótov premiér Cameron

  • 15:40 10.09.2014
  • LONDÝN
Nerozbíjajte rodinu, apeluje na Škótov premiér Cameron

Britský premiér David Cameron v stredu navštívil Škótsko v snahe odhovoriť obyvateľov tejto časti Spojeného kráľovstva, aby v blížiacom sa referende nerozhodli o odtrhnutí sa od Británie.

Prostredníctvom britskej tlače ich pritom vyzval, aby "nerozbíjali rodinu národov". S Cameronom prišiel do Škótska aj líder opozičných labouristov Ed Miliband a vicepremiér Nick Clegg. Všetci traja lídri pochádzajú z Anglicka a doteraz sa do debaty o odtrhnutí Škótska príliš nezapájali.

"Nechceme, aby bola táto rodina národov rozbitá," uviedol vo svojom komentári zverejnenom v denníku Daily Mail. "Spojené kráľovstvo je vzácna a mimoriadna krajina," dodal. Škótov pritom upozornil, že Británia by v prípade úspešného referenda mohla zostať rozdelená "naveky".

Posledné prieskumy verejnej mienky ukazujú, že tábory prívržencov a odporcov osamostatnenia Škótska sú skoro vyrovnané. Referendum naplánované na štvrtok môže ukončiť 307-ročnú úniu Škótska s Anglickom.

Alžbeta II. sa nezapojí do debaty o odtrhnutí Škótska

Britská kráľovná Alžbeta II. sa nezapojí do kampane okolo referenda o nezávislosti Škótska. Nestrannosť hlavy štátu je pevne stanovený princíp demokracie, oznámil v utorok podľa rakúskej televíznej stanice ORF Buckinghamský palác.

"Akýkoľvek náznak, že by kráľovná rada ovplyvnila výsledok referenda je principiálne nesprávny. Jej Veličenstvo je jednoducho presvedčené, že je to vec škótskeho ľudu," uviedol palác v stanovisku.

Odporcovia odtrhnutia Škótska však dúfajú v apel kráľovnej na Škótov, aby Spojené kráľovstvo neopúšťali. Predseda škótskej vlády Alex Salmond napriek tomu verí, že Alžbeta II. by bola hrdá na to, keby mohla byť kráľovnou Škótska.

Škótsko je súčasťou Spojeného kráľovstva už viac než tri storočia a v súčasnosti má štatút poloautonómneho územia. Samostatne si spravuje rezorty školstva, zdravotníctva, životného prostredia či súdnictva.

Súvisiace:

Severné Írsko vyzvalo Škótov, aby zotrvali v Británii

Libru oslabilo referendum za nezávislosť Škótska

Ak Škóti vyhlásia nezávislosť, Británia nemá žiadny plán

Škóti dostanú viac právomocí, ak odmietnu nezávislosť

Za odchod z Veľkej Británie je stále viac Škótov

"Menová únia je nezlučiteľná so suverenitou," tvrdí šéf Bank of England

Menová únia medzi nezávislým Škótskom a zvyškom Veľkej Británie by podľa guvernéra britskej centrálnej banky Marka Carneya bola nezlučiteľná so suverenitou. Šéf Bank of England (BoE) sa takto vyjadril v utorok pred budúcotýždňovým referendom o nezávislosti Škótska.

Na konferencii predstaviteľov odborových organizácií Carney pripomenul svoj januárový prejav, v ktorom povedal, že úspešná menová únia by si vyžadovala dohody o daniach a výdavkoch, a tiež o pravidlách bankového systému.

Guvernér centrálnej banky ďalej poukázal na to, že tri hlavné britské politické strany odmietajú menovú úniu s nezávislým Škótskom, ktorú navrhli škótski nacionalisti."Takže je to v tomto kontexte, ak to spojíte dohromady, menová únia je nezlučiteľná so suverenitou," konštatoval. Škótski voliči budú 18. septembra hlasovať v referende o tom, či sa Škótsko má oddeliť od Spojeného kráľovstva.

Carney zároveň v utorok na konferencii odborárov povedal, že predstavitelia centrálnej banky, ktorí rozhodujú o menovej politike, sú pred voľbami "absolútne nestranní", pokiaľ ide o politické udalosti. Voľby v Británii majú byť 7. mája budúceho roka.

"Riadime menovú politiku s cieľom dosiahnuť inflačný cieľ. Ak v záujme toho potrebujeme úrokové sadzby zvýšiť alebo znížiť pred voľbami, referendom alebo hocičím, robíme, čo je nutné," povedal. Pred konferenciou Carney naznačil, že úroky by sa mohli zvýšiť na jar budúceho roka.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Petr Pavel mal nehodu na motorke

Petr Pavel mal nehodu na motorke

VČERA - 20:31Zahraničné

Český prezident sa zranil pri jazde na motocykli.

Orbán: Sme spojení s tajnou službou SR, máme informácie o atentáte na Fica

Orbán: Sme spojení s tajnou službou SR, máme informácie o atentáte na Fica

VČERA - 19:23Zahraničné

Maďarské tajné služby sú v neustálom kontakte so slovenskými tajnými službami, ako aj so službami iných krajín, napríklad v rámci siete európskych krajín či členských krajín NATO.

Slovenskí hokejisti končia na majstrovstvách sveta, Slováci podľahli Kanade

Slovenskí hokejisti končia na majstrovstvách sveta, Slováci podľahli Kanade

VČERA - 18:52Zahraničné

Slováci podľahli Kanade vo štvrťfinále majstrovstvách sveta v hokeji.

Putin podpísal dekrét umožňujúci zhabanie amerického majetku

Putin podpísal dekrét umožňujúci zhabanie amerického majetku

VČERA - 17:58Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal vo štvrtok výnos, ktorý umožní v Rusku zhabanie majetku patriaceho Spojeným štátom, ich občanom a firmám.

Identita a demokracia rozhodla o vylúčení AfD z frakcie

Identita a demokracia rozhodla o vylúčení AfD z frakcie

VČERA - 17:09Zahraničné

Krajne pravicová politická skupina Identita a demokracia v Európskom parlamente vo štvrtok rozhodla o vylúčení politickej strany Alternatíva pre Nemecko zo svojich radov.