Video: Islamský štát popravil vyše dvesto sýrskych vojakov
- 18:26 28.08.2014
- BEJRÚT

Bojovníci extrémistickej skupiny Islamský štát popravili desiatky sýrskych vojakov potom, čo obsadili leteckú základňu na severovýchode Sýrie. Vo štvrtok o tom informovala Sýrska organizácia na monitorovanie ľudských práv.
Základňa Tabká, asi 40 kilometrov od mesta Rakká, bola posledným miestom pod kontrolou vlády v oblasti, ktorú majú celú v rukách sunnitskí islamisti. Mesto Rakká je ich baštou v Sýrii. V posledných týždňoch skupina v tejto oblasti obsadila až tri vojenské základne.
Video: Islamisti popravili vyše dvesto sýrskych vojakov
Vojaci, ktorých zabili, sa údajne snažili utiecť zo základne, no islamisti ich chytili. Video ukazuje ich mŕtve telá len v spodnej bielizni uložené v rade dlhom desiatky metrov. "Islamský štát popravil 250 vojakov zajatých v Tabká," hovorí sa v texte. Túto informáciu potvrdil agentúre Reuters cez Internet aj jeden z bojovníkov Islamského štátu.
Islamský štát má už pod kontrolou asi tretinu územia severnej a východnej Sýrie. Obsadil tiež rozľahlé časti severného Iraku. Kurdským a irackým jednotkám pomáha v boji proti islamistom americké letectvo, ktoré bombarduje pozície Islamského štátu v Iraku. Podľa posledných odhadov si tri a polročný konflikt v Sýrii vyžiadal už najmenej 200 000 obetí na životoch.
Sýrski povstalci zajali viac než štyridsať členov misie OSN
Sýrski povstalci zajali 43 príslušníkov mierotvornej misie OSN v nárazníkovej zóne v Izraelom okupovaných Golanských výšinách. Ako vo štvrtok informovala OSN, zadržaní mierotvorcovia sú z Filipín a Fidži a organizácia sa už snaží zabezpečiť ich prepustenie.
Členovia misie podľa vyhlásenia padli do zajatia "ozbrojenej skupiny" vo štvrtok ráno pri hraničnom priechode Kunajtra. Stalo sa tak v čase intenzívnych bojov medzi povstalcami a sýrskou armádou neďaleko Golanských výšin.
Na nárazníkové pásmo, ktoré ich oddeľuje od Sýrie, dohliada vyše 1000 len ľahko ozbrojených mierotvorcov. Ďalších 80 z nich zostalo vo štvrtok pre boje zablokovaných na svojich pozíciách.
Izrael zabral Golanské výšiny po päťdňovej vojne v roku 1967 a k svojmu územiu ich pripojil v roku 1981. Svet pokladá Golanské výšiny stále za okupované územie. Sily UNDOF sú nasadené v demilitarizovanom pásme oddeľujúcom Sýriu od Golanských výšin okupovaných Izraelom od roku 1974 a dohliadajú na dodržiavanie prímeria medzi Sýriou a Izraelom.
Situácia sa však skomplikovala po vypuknutí konfliktu v Sýrii, odkedy z oblasti hlásia zvýšený počet incidentov. V približne 1220-člennej misii sú Filipínci, Indovia, Nepálčania, Holanďania, Íri a občania Fidži.

Amazon vraj nebude pri tovare ukazovať, o koľko Trumpove clá zdvihli cenu
Americká technologická spoločnosť Amazon v utorok poprela správu, že sa chystá zverejňovať, o koľko sa ceny jej tovaru zvýšili v dôsledku colnej politiky prezidenta Donalda Trumpa.

Lavrov: Putinov návrh na prímerie je začiatkom priamych rokovaní bez podmienok
Rusko nesúhlasí s 30-dňovým prímerím, ktoré navrhujú USA a Ukrajina.

Po streľbe v Uppsale hlási polícia troch mŕtvych
Troch mŕtvych si v utorok vyžiadala streľba v centre švédskeho mesta Uppsala, oznámila tamojšia polícia. Strelec z miesta činu údajne ušiel na elektrickej kolobežke.

Zelenskyj žiada pre Ukrajinu spravodlivý mier, Putin vraj nesmie byť odmenený
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vyzval na spravodlivé ukončenie vojny s Ruskom, pričom odmietol návrhy územných ústupkov zo strany Ukrajiny.

Izrael odmietol obvinenia Amnesty, že pácha genocídu na Palestínčanoch v Gaze
Izrael v utorok odmietol obvinenia ľudskoprávnej organizácie Amnesty International, že pácha genocídu na Palestínčanoch v Pásme Gazy.