26°Bratislava

Kližan predviedol na US Upen senzačný obrat a vyhral drámu

• 22:42 27.08.2014
  • NEW YORK

Slovenský tenista Martin Kližan po skvelom obrate napokon postúpil do 2. kola dvojhry na záverečnom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku. V stredajšom súboji nenasadených hráčov Kližan zdolal belgického kvalifikanta Steva Darcisa v päťsetovej dráme za 217 minút 3:6, 2:6, 7:6 (5), 7:5, 6:4. Slovenský tenista využil pri svojom podaní za stavu 5:4 v piatom sete prvý mečbal. Kližan už má istotu 45 bodov do svetového rebríčka ATP a prémie 60 420 USD.

Všetko o US OPEN nájdete ----> TU

Slovenský tenista v stretnutí až šesťkrát odovzdal súperovi svoje podanie, sám využil 5 zo 16 príležitostí na brejk. V treťom sete Kližan prehrával 2:4, vo štvrtom dokonca 2:5, ale nezlomilo ho to. Bilanciu päťsetových zápasov v kariére si 25-ročný Bratislavčan vylepšil na 4:3, ale prvý raz úspešne otáčal zo stavu 0:2 na sety. Po porovnanie Darcis to má v päťsetových drámach aktuálne 1:5.

V 2. kole sa v New Yorku odohrá atraktívny slovensko-český súboj Martin Kližan - Tomáš Berdych. Český tenista vyradil šampióna US Open spred 13 rokov Lleytona Hewitta.

Kližan (65. v renkingu ATP) len druhý raz vo svojej štvrtej účasti na medzinárodných otvorených majstrovstvách Spojených štátov v tenise prešiel cez 1. kolo dvojhry. V roku 2012 celkom senzačne dokráčal až do osemfinále, čo je dodnes jeho najlepší výsledok na grandslamovom turnaji. V tomto roku sa zverenec Martina Damma predstavil na všetkých štyroch podujatiach "veľkej štvorky" a zhodne 3. kolo uhral na Australian Open v Melbourne aj Roland Garros v Paríži. Na Wimbledone sa lúčil po 1. kole.

Viac zo stredajších zápasov na US Open:

Hantuchová neobháji štvrťfinále na US Open, opustí aj Top 50

Čepelová uhrala na US Open proti dvojke turnaja len tri gemy

Radwanskej US Open nesedí, nestačila na čínsku univerzálku

Kližan vyhral nad belgickým tridsiatnikom Darcisom, ktorý figuruje v rebríčku ATP vo dvojhre o 299 miest nižšie na 364. pozícii, ale v minulosti bol už aj štyridsiaty štvrtý. Pred US Open sa Darcis po zranení rozohrával na menších turnajoch kategórie Futures a jeden z nich v Belgicku aj vyhral. Spolu s troma úspechmi v kvalifikácii ťahal sériu ôsmich víťazných zápasov, ale Kližan mu ju prestrihol. Do kvalifikácie sa rodák z Liége zmestil vďaka tzv. chránenému renkingu v podobe 165. postu.

Dvojhra mužov - 1. kolo:
Martin Kližan (SR) - Steve Darcis (Belg.) 3:6, 2:6, 7:6 (5), 7:5, 6:4 za 217 minút

Slovenský tenista už po 17 minútach prehrával 0:5 a hoci znížil na 3:5, črtajúci sa obrat v prvom sete nezavŕšil. Podľahol v ňom za 25 minút 3:6. V druhom sete držal Kližan so súperom krok ako-tak v úvode, od stavu 2:3 už nezískal ani gem a po 67 minútach bolo 3:6 a 2:6.

V treťom sete mal belgický tenista od stavu 2:1 výhodu brejku, ale Slovák ju v ôsmom geme zmazal a vyrovnal na 4:4. Potom viedol 5:4, aj 6:5, ale o víťazovi musel rozhodnúť tajbrejk. V ňom mal Darcis mierne navrch 4:3 aj 5:4, ale potom Kližan sériou troch víťazných loptičiek otočil na 7:5. Stav 1:2 na sety dával slovenskému hráčovi nádej, ale Belgičan mu ju takmer vzal vo štvrtom sete. Z 1:1 odskočil na 4:1 a 5:2, ale ani to Kližana nezlomilo.

Od tohto stavu získal päť hier po sebe a po 177 minútach vyrovnal stav setov na 2:2. V treťom geme rozhodujúceho piateho setu Kližan viedol 40:0 pri podaní súpera, ale Darcis ten gem vyhral. V piatej hre sa situácia takmer navlas zopakovala, tentoraz však Kližan za stavu 40:15 pri servise Darcisa nezaváhal a vzal si jeho podanie. Vzápätí zvýšil na 4:2 a náskok jedného brejku si už udržal do konca zápasu. A to aj napriek tomu, že v rozhodujúcom desiatom geme pri svojom podaní čelil brejkbalu súpera.