• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.7.2024Meniny má Margita
28°Bratislava

Fotografia slávi 175. narodeniny

  • 9:42 19.08.2014
  • Canberra/Paríž
Fotografia slávi 175. narodeniny

Svetový deň fotografie založil austrálsky dobrodruh, bádateľ a fotograf Korske Ara v roku 2009 s cieľom spojiť miestne a svetové spoločenstvá na oslavy fotografovania.

Daguerrova fotografia

Svetový deň fotografie, pripadajúci na 19. augusta, sa v roku 2014 nesie v znamení 175. výročia patentovania prvého komplexného fotografického procesu. Dátum, 19. august, pripomína oficiálny vynález fotografie. Svet zaň vďačí francúzskemu maliarovi, vedcovi a priekopníkovi fotografie Louisovi Jacquovi Mandému Daguerrovi (1787-1851), ktorý po dlhoročnom výskume prišiel na prvý použiteľný komplexný fotografický proces nazvaný daguerrotypia.

Louis Jacques Mandé Daguerre mal fotografický proces vyvinutý už v roku 1837, v januári 1839 Francúzska akadémia vied ohlásila vynález daguerrotypie a o niekoľko mesiacov, 19. augusta 1839 vláda v Paríži vyhlásila, že odkúpila patent a "svetu dáva darček" - používanie vynálezu.

V tom istom roku britský chemik, archeológ a priekopník fotografie William Henry Fox Talbot (1800-1877) predstavil Kráľovskej spoločnosti v Londýne svoj fotografický vynález - kalotypiu. Išlo o prvý fotoproces založený na negatíve, z ktorého bolo možné urobiť množstvo fotografií.

Svetový deň fotografie založil austrálsky dobrodruh, bádateľ a fotograf Korske Ara v roku 2009 s cieľom spojiť miestne a svetové spoločenstvá na oslavy fotografovania. O rok neskôr, 19. augusta 2010, zorganizoval prvú svetovú online galériu. S 270 fotografiami, zaslanými na stránku tohto dňa a jej návšteva milovníkmi fotografie z vyše 100 krajín, to bol prvý oficiálny Svetový deň fotografie, ktorý sa odvtedy slávi na celom svete.

Svetový deň fotografie je určený všetkým fotografom - amatérom, nadšencom aj profesionálom. Zakladateľ Svetového dňa fotografie a jeho webovej stránky Korske Ara na nej napísal: "Tak často zabúdame, že boli časy, keď sme sa nemohli hneď podeliť so svojimi priateľmi či členmi rodiny o svoje zážitky kdekoľvek na svete. V súčasnosti túto možnosť už berieme ako samozrejmosť."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zlatý hlas z Prahy Karel Gott sa narodil pred 85 rokmi

Zlatý hlas z Prahy Karel Gott sa narodil pred 85 rokmi

DNES - 10:46Zaujímavosti

Česká aj slovenská hudobná verejnosť si v týchto dňoch pripomenie nedožitých 85 rokov speváka Karla Gotta.

Pesničkárka Soňa Horňáková oslávi 65. narodeniny

Pesničkárka Soňa Horňáková oslávi 65. narodeniny

DNES - 10:46Zaujímavosti

Folková pesničkárka, speváčka, skladateľka a gitaristka Soňa Horňáková bude mať v nedeľu 14. júla 65 rokov.

Ernő Rubik sa dožíva 80 rokov, ním vynájdená kocka mala v máji už 50

Ernő Rubik sa dožíva 80 rokov, ním vynájdená kocka mala v máji už 50

VČERA - 10:55Zaujímavosti

Rubikova kocka, ktorá sa dostala dokonca aj do Oxfordského slovníka anglického jazyka (Rubik's Cube), mala 19. mája už 50 rokov.

Ako slušne „vyhnať“ hostí z domu? Expert na etiketu ponúka 3 jasné vety

Ako slušne „vyhnať“ hostí z domu? Expert na etiketu ponúka 3 jasné vety

VČERA - 6:44Zaujímavosti

Cítia sa u vás hostia ako doma, no vy by ste už radšej boli sami? Nenápadné formulky od majstra etikety ich zaručene "vyženú" z domu.

Máte v záhonoch mravce? Takto sa ich prirodzene zbavíte

Máte v záhonoch mravce? Takto sa ich prirodzene zbavíte

20:38 11.07.2024Zaujímavosti

Ak sa chcete zbaviť mravcov vo svojej záhrade, nemusíte nutne siahnuť po chemikáliách z obchodov.