Uväznených irackých utečencov zachraňujú Kurdi zo Sýrie
- 22:08 12.08.2014
- AL-MÁLIKÍJA

Kurdskí bojovníci zo Sýrie vytvorili bezpečný koridor pre desaťtisíce príslušníkov irackej náboženskej menšiny jazídov, ktorí sa od začiatku augusta ukrývali v pohorí Sindžár pred sunnitskými extrémistami zo skupiny Islamský štát.
Podľa odhadu OSN utieklo do pohoria Sindžár okolo 50-tisíc vyznávačov starobylej viery, ktorých povstalci hlásajúci radikálny islam vyháňajú alebo zabíjajú. Zatiaľ čo Západ a iracká vláda ešte len zvažujú, ako utečencom pomôcť, vďaka sýrskym Kurdom sa ich už najmenej 45-tisíc dostalo do bezpečia. Mnohí z nich potvrdili, že počas pobytu v horách celé dni nejedli a časť starých či slabých ľudí a detí museli zanechať napospas osudu.
Súvisiace:
Egyptský mufti odsúdil extrémizmus Islamského štátu
Irackí radikáli sú bandou teroristov, tvrdí šéf NATO

Senát sa dištancoval od výrokov Okamuru a Ukrajine vyjadril podporu
Senát českého parlamentu sa dištancoval od výrokov predsedu Poslaneckej snemovne Tomia Okamuru o Ukrajine, ktoré zazneli v jeho novoročnom prejave.

Trump: Iba USA dokážu zaručiť bezpečnosť Grónska
Americký prezident Donald Trump v stredu v prejave na Svetovom ekonomickom fóre vyhlásil, že len Spojené štáty dokážu zaručiť bezpečnosť Grónska.

Zelenskyj: Takmer polovica Kyjeva je po ruských útokoch stále bez elektriny
Približne 4000 budov v ukrajinskej metropole Kyjev je aktuálne bez kúrenia a viac než polovica hlavného mesta je po útokoch Ruska bez dodávok elektriny, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Česká opozícia vo vyhlásení podporila Grónsko
Predsedovia českých opozičných strán v stredu podpísali vyhlásenie o podpore Grónska a Dánska.

Rakúsko hrozí migrantom pokutami, toto od nich vyžadujú
Rakúsko hrozí prísnymi pokutami migrantom, ktorí nedokončia integračné kurzy o rakúskych demokratických hodnotách a kurzy nemeckého jazyka.
















