Popredný ruský producent si myslí, že embargo Rusku prospeje
- 15:50 11.08.2014
- MOSKVA

Domáci producenti v súčasnosti zabezpečujú 70 percent dopytu po bravčovom mäse, výpadok spôsobený embargom na západné dovozy s pomocou štátu nahradia počas dvoch až troch rokov, tvrdí popredný ruský producent mäsa Čerkizovo.
Popredný ruský producent mäsa Čerkizovo očakáva, že zákaz dovozu poľnohospodárskych produktov z krajín, ktoré proti Rusku zaviedli ekonomické sankcie, bude mať na jeho hospodársky výsledok pozitívny dopad. Moskva minulý týždeň zakázala dovoz mäsa, rýb, mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny z 28-člennej Európskej únie, USA, Nórska, Kanady a Austrálie.
"Tieto sankcie s najväčšou pravdepodobnosťou udržia ceny mäsa na súčasných úrovniach, čo bude priaznivé pre finančné výsledky skupiny," uviedla spoločnosť vo vyhlásení. Firma nechystá okamžité zvýšenie produkcie, strednodobú stratégiu však prispôsobí situácii na trhu.
Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.
Bravčové zakázali už v marci
Podľa údajov spoločnosti Čerkizovo domáci producenti zabezpečujú 70 percent dopytu po bravčovom mäse a výpadok spôsobený embargom na západné dovozy s pomocou štátu dokážu nahradiť počas dvoch až troch rokov. Domáci trh s hydinou už takmer v plnom rozsahu zásobujú ruskí producenti a embargo by preto nemalo mať výraznejší vplyv na ceny.
V Rusku sa ročne spotrebujú zhruba 4 milióny ton hydiny a 3,5 milióny ton bravčového. Dovoz bravčového mäsa Rusko v rámci kvót ohraničovalo na 630-tisíc ton ročne a hydiny na 430-tisíc ton ročne.
Rusko zakázalo dovoz bravčového z EÚ už v marci, čo tamojšie úrady zdôvodnili porušovaním veterinárnych štandardov. Podľa firmy Čerkizovo tieto obmedzenia viedli v prvom polroku 2014 k zvýšeniu jej predajných cien o 50 percent.
Odporúčame aj:
Ukrajina dobýja Doneck, chystá posledný boj proti povstalcom
Česi prídu o stovky miliónov korún, môže za to ruské embargo
Kamióny na Ukrajinu a do Ruska čakajú prísnejšie kontroly
Štát prijíma opatrenia na embargo, hrozí pretlak potravín
Únia posudzuje dopad ruského zákazu dovozu potravín
Európski predstavitelia začali produkt po produkte analyzovať dopad ruského zákazu importu potravín z EÚ. Zákaz Rusko zaviedlo v reakcii na sankcie zo strany EÚ. Podľa predstaviteľov EÚ je zatiaľ priskoro hovoriť o tom, či farmári dostanú kompenzáciu z fondov EÚ.
"Stále cítime, že je trochu priskoro hovoriť o dôsledkoch týkajúcich sa nákladov," povedal hovorca Európskej komisie (EK) Roger Waite. "Na každý produkt sa dívame individuálne. Dúfame, že do štvrtka tento týždeň budeme v pozícii, keď budeme mať jasnejší obraz o potenciálnom dopade, takže budeme môcť diskutovať s členskými krajinami," doplnil.
Moskva zakázala dovoz ovocia, zeleniny, mäsa, rýb, mlieka a mliečnych produktov z USA, Európskej únie, Austrálie, Kanady a Nórska. Oznámil to minulý štvrtok ruský premiér Dmitrij Medvedev v nadväznosti na rozhodnutie prezidenta Vladimira Putina. Ten vládnym dekrétom vyzval na obmedzenie dovozu potravín a poľnohospodárskych produktov z krajín, ktoré zaviedli proti Rusku ekonomické sankcie.

Trump: USA získajú z dohody o nerastoch s Ukrajinou viac ako 350 miliárd dolárov
Americký prezident Donald Trump očakáva, že dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou môže Spojeným štátom priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov (307,75 miliardy eur).

SKDP: Podnikateľom sa tento rok zmenili niektoré pravidlá pri finančnom lízingu
Finančný lízing je obľúbeným spôsobom, ako firmy financujú nákup osobných a nákladných vozidiel, strojov, technológií či nehnuteľností.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur
Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne
Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ
Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.