Argentína vraj peniaze má, splácať dlh by bolo protiprávne
- 11:21 31.07.2014
- BRATISLAVA

Argentína sa druhýkrát po dvanástich rokoch ocitla v platobnej neschopnosti. Lehota na dohodu s veriteľmi, ktorí po štátnom bankrote v roku 2002 nepristúpili na reštrukturalizáciu dlhu, krajine uplynula vo štvrtok o 6:00 SELČ. Argentínsky minister hospodárstva Axel Kicillof informoval, že hedžové fondy odmietli ponuku Argentíny vymeniť dlhopisy za rovnakých podmienok ako pri reštrukturalizácii štátneho dlhu v rokoch 2005 a 2010.
Súvisiace:
Argentína sa nedohodla s veriteľmi, hrozí jej ďalší bankrot
Federálny sudca priznal hedžovým fondom nárok na kompenzácie
Vláda v Buenos Aires mala do stredy polnoci newyorského času (štvrtok 6:00 SELČ) uhradiť majiteľom reštrukturalizovaných dlhopisov splátku 539 miliónov dolárov. Vyplatenie čiastky však zablokoval federálny sudca v USA, keď rozhodol, že Argentína musí najskôr zaplatiť držiteľom pôvodných dlhopisov.
"Argentína zaplatila, má peniaze, naďalej bude uhrádzať ďalšie splátky, pretože to chce a pretože peniaze sú k dispozícii," povedal Kicillof. "Peniaze máme, ak by to bol štátny bankrot, peniaze by sme nemali," zdôraznil minister.
Federálny sudca v New Yorku, ktorý priznal hedžovým fondom nárok na kompenzácie, však rozhodol, že pokračovanie v splácaní reštrukturalizovaného dlhu bez uhradenia záväzkov voči majiteľom pôvodných dlhopisov by bolo protiprávne.
Časť veriteľov sa k reštrukturalizácii nepripojila
Argentína sa dostala do bankrotu v roku 2002 po oznámení, že krajina nedokáže splácať dlh v celkovom objeme 100 miliárd dolárov. K dohode o reštrukturalizácii sa následne prihlásilo 93 percent držiteľov dlhopisov, ktorým Argentína vyplatila za jeden dolár 25 až 29 centov.
Malá časť veriteľov vrátane hedžových fondov NML Capital a Aurelius Capital Management sa k dohode nepripojila a súdnou cestou žiadajú vrátiť plnú hodnotu dlhopisov v sume 1,33 miliardy dolárov.
To Argentína odmieta pre obavy, že k niekoľkým žalujúcim fondom by sa pripojili aj ďalší veritelia, ktorí nepristúpili na výmenu dlhopisov. Celková nárokovaná čiastka by sa tak podľa vlády v Buenos Aires mohla vyšplhať až na 20 miliárd dolárov.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur
Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne
Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ
Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.

Šefčovič: Slovensko ako člen EÚ hrá vyrovnanú partiu s veľkými hráčmi sveta
Podľa Maroša Šefčoviča Únia v oblasti obchodu a ekonomiky hrá vyrovnanú partiu s tými najväčšími hráčmi na globálnom poli.

Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží
Ak samospráva nebude chcieť postavenie vodnej elektrárne Málinec v obci Látky, tak minister životného prostredia Tomáš Taraba návrh na výstavbu nepredloží.